Polskie Radio
Section05
grupa wyszehradzka

Rozmowy o NATO i UE. Duda: jesteśmy w awangardzie Sojuszu

Przyszłość Unii Europejskiej, a także węgierka i prezydencja we Wspólnocie oraz sytuacja bezpieczeństwa w Europie i na Bliskim Wschodzie - to tematy, jakie omówili podczas spotkania w Małopolsce prezydenci Polski i Węgier Andrzej Duda i Tamas Sulyok. Obaj przywódcy podkreślali także zaangażowanie swoich krajów w Sojusz Północnoatlantycki i wskazywali na wydatki ponoszone na obronność.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda Węgry

Szefowie dyplomacji państw V4 rozmawiali o wsparciu dla Ukrainy i relacjach z Rosją

Ministrowie spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej są zgodni co do potrzeby utrzymania kanałów komunikacji z Rosją, ale nie wszyscy byliby gotowi spotkać się z Siergiejem Ławrowem. Niedawno z objętym unijnymi sankcjami przedstawicielem Kremla rozmawiali szefowie słowackiej i węgierskiej dyplomacji. Polski minister Radosław Sikorski taką możliwość odrzuca.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Radosław Sikorski

Spotkanie szefów rządów Polski i Kanady. "W kwestiach geopolitycznych mamy identyczne stanowiska"

- Polska i Kanada właściwie w każdej sprawie prezentują identyczne stanowisko, jeśli chodzi o najważniejsze geopolityczne kwestie, w tym napaść Rosji na Ukrainę i przyszłość naszego regionu - podkreślił premier Donald Tusk po spotkaniu z premierem Kanady Justinem Trudeau.
Zobacz więcej na temat:  Praga Kanada Donald Tusk Radosław Sikorski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Stany Zjednoczone dyplomacja wojna na Ukrainie Polonia język polski

PR24 Po spotkaniu V4. Politolog: polityka Węgier przeciwskuteczna

- Patrząc na politykę Węgier, kraju, który głośno pobrzękuje szabelką, mówi o suwerenności i własnym węgierskim punkcie widzenia, łatwo zauważyć, że jeżeli nie ma na to sił, to taka polityka jest przeciwskuteczna. To jest też nauczka dla Polski, która przez dłuższy czas próbowała prowadzić podobną politykę - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Mościbrodzki (politolog, Uniwersytet WSB Merito).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka ŚWIAT Unia Europejska Ukraina wojna 2024 Paweł Zieliński Węgry Czechy Słowacja

Grupa Wyszehradzka podzielona. "Ważne jest to, w czym się nie różnimy"

- Mamy taki etap w 33-letniej historii Grupy Wyszehradzkiej, że się różnimy. Ważne jest jednak to, w czym się nie różnimy i co możemy robić dalej. W czym się różnimy? Każde z państw V4 bardziej lub mniej oficjalniej sprzedają broń i wspiera w walce Ukrainę w walce. Mam wrażenie, że mamy do czynienia z teatrem politycznym - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka prof. Maciej Szymanowski.
Zobacz więcej na temat: 

Wojna w Ukrainie. Trwa spotkanie premierów V4

W Pradze rozpoczęło się spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej. Oprócz Polski i Czech tworzą ją Węgry oraz Słowacja. Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Czech powiedział, że będzie przypominał premierom Słowacji i Węgier o deklaracji Wyszehradzkiej, w której zapisano słowa o "wzmacnianiu wspólnoty Zachodu, Unii Europejskiej i bezpieczeństwa". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy Praga Donald Tusk Słowacja Węgry