Polskie Radio
Section05
grupa wyszehradzka

"Jeżeli Unia się rozsypie, to Czechy jeszcze bardziej"

- Czechy nie mają zdolności do tego, żeby pełnić aktywną rolę w Unii. Nie umiemy robić tego teraz i być może nigdy nie będziemy umieli. Nie będziemy więc sprawcami największych problemów w UE, ale jeżeli Unia zacznie się rozsypywać, to my rozsypiemy się jeszcze bardziej - mówił na antenie radiowej Jedynki Michal Korzan, ekspert Aspen Institute Central Europe w Pradze. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Magdalena Skajewska Czechy Unia Europejska grupa wyszehradzka

NASZ WYWIAD Austria jeszcze bliżej Rosji? "FPOe ma umowę z Jedną Rosją"

Przyszły kanclerz Sebastian Kurz deklaruje, że będzie prowadził proeuropejską politykę. Jednak wiele pytań budzi potencjalny koalicjant – niechętny UE, uważający odebrany Ukrainie Krym za "rosyjski” i opowiadający się za zniesieniem sankcji. Pojawia się też wątek wejścia Wiednia do V4. O scenariuszach po wyborach w Austrii mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Łukasz Ogrodnik z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Europa wybiera - wywiady Austria grupa wyszehradzka

Wiceszef MSZ: równowaga interesów w UE jest zaburzona

Wiceszef MSZ Konrad Szymański powiedział Polskiemu Radiu, że polski rząd widzi zaburzenia równowagi interesów między poszczególnymi częściami UE. Dlatego - jak wyjaśnił minister - premierzy Grupy Wyszehradzkiej chcą podczas wieczornego spotkania w Brukseli z szefem KE Jean-Claudem Junckerem przedstawić swój "sposób czytania" obecnej sytuacji politycznej w Unii.
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka POLSKA Konrad Szymański Unia Europejska Jean-Claude Juncker

Wybory w Czechach. Czy antyunijna partia wejdzie do rządu?

Sondaże wskazują na zwycięstwo partii ANO biznesmena i polityka Andreja Babisza. Nie wiadomo, kto zostałby jej koalicjantem. Czy może być to kontrowersyjna i antyunijna partia Tomia Okamury? O tym i o trendach politycznych w Czechach opowiadał w Jedynce Wojciech Przybylski z magazynu „Visegrad Insight”. Opowiadał też o trendach w polityce, w tym o fali bardzo agresywnej retoryki, popularnie zwanej "hejtem".
Zobacz więcej na temat:  Wyszehradio Wybory w Europie ŚWIAT Magdalena Skajewska Czechy Węgry Bałkany Wojciech Przybylski grupa wyszehradzka

Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej. Rozmowy o cyfryzacji

Cyfryzacja jest głównym tematem drugiego i ostatniego dnia rozmów prezydentów krajów Grupy Wyszehradzkiej. Od piątku liderzy z Polski, Czech, Węgier i Słowacji rozmawiają w miejscowości Szekszard na Węgrzech. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda. W Polskim Radiu 24 o przebiegu spotkania opowiadał Wojciech Cegielski (IAR).
Zobacz więcej na temat:  Węgry grupa wyszehradzka cyfryzacja bezpieczeństwo w sieci Andrzej Duda prezydent Unia Europejska

Węgry: szczyt prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej

W piątek rozpoczął się szczyt prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Głównymi tematami pierwszego dnia rozmów były Bałkany Zachodnie i ekologia. O spotkaniu, które odbywa się w węgierskim mieście Szekszard z udziałem prezydenta z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, mówił w audycji Północ – Południe korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Węgry grupa wyszehradzka Andrzej Duda Bałkany Unia Europejska