Redakcja Polska

Kongres USA uchwalił sankcje wobec Nord Stream 2

18.12.2019 10:36
Amerykański Kongres uchwalił budżet obronny Stanów Zjednoczonych, który zawiera szereg zapisów mających być odpowiedzią na agresywne działania Rosji. Ustawa przewiduje zwiększanie środków na program odstraszania potencjalnej rosyjskiej agresji i wsparcie militarne Ukrainy. Budżet przewiduje też sankcje wobec gazociągu Nord Stream 2.
Audio
  • Kongres USA uchwalił sankcje wobec Nord Stream 2. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)
Zdjecie ilustracyjne
Zdjecie ilustracyjnePAP/EPA/CLEMENS BILAN

Budżet obronny USA został uchwalony głosami 86 senatorów z obu amerykańskich partii politycznych, ośmiu głosowało przeciw. Wcześniej przytłaczającą większością uchwaliła go Izba Reprezentantów. Oznacza to, że ustawa czeka już tylko na podpis Donalda Trumpa. Jeśli ją prezydent podpisze, co zapowiedział, wejdą w życie sankcje wobec osób i firm kładących gazociąg na dnie Bałtyku. Obejmują one zamrożenie środków finansowych i anulowanie wiz amerykańskich.

Departament stanu będzie mieć 60 dni na ogłoszeni listy podmiotów objętych sankcjami. Znajdzie się na niej z pewnością szwajcarska firma AllSeas, której rosyjski Gazprom zlecił budowę odcinka morskiego Nord Stream 2. Rosjanie zapowiadają jednak, że nie przerwą budowy i jeśli szwajcarzy nie będą mogli jej kontynuować, to sami wykonają konieczne prace.

Decyzję Amerykanów krytykują Niemcy

Jeszcze przed ostatecznym głosowaniem w Kongresie szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas oświadczył, że budowa wartego ponad 10 miliardów dolarów gazociągu jest wewnętrzną sprawą Unii Europejskiej.

Z kolei wiceprzewodnicząca współrządzących w Niemczech socjaldemokratów (SPD) Saskia Esken domaga się reakcji rządu RFN. - To nie jest szczególnie przyjazny akt - powiedziała Esken w środę w telewizji ZDF, komentując decyzję Senatu USA o przyjęciu ustawy o budżecie Pentagonu na 2020 rok. - Rząd federalny nie może się na to zgodzić i musi zareagować - zażądała Esken, nie precyzując jednak, na czym ta reakcja miałaby polegać. - To bardzo problematyczne, że USA próbują w taki sposób wpływać na to, co się dzieje w Europie - oburzała się szefowa SPD.

Szwajcarzy wycofają się z projektu?

Według ekspertów amerykańskie sankcje mogą doprowadzić do rezygnacji z budowy Nord Stream 2 przez specjalistyczną szwajcarską firmę Allseas.

Z informacji niemieckiego dziennika "Bild" wynika, że gdyby Stany Zjednoczone przed 31 grudnia wprowadziły sankcje wobec firm biorących udział w układaniu rur po dnie Bałtyku, to realizacja Nord Stream 2 opóźniłaby się o pięć lat.

Z dziennik ekonomiczny "Handelsblatt" przewiduje, że Rosjanie będą starali się uniknąć konsekwencji sankcji, tworząc fakty dokonane - dążąc do jak najszybszego ułożenia pozostałych 200 kilometrów gazociągu.

IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Nord Stream 2 USA sankcje USA

"Handelsblatt": dla Nord Stream 2 zaczyna się wyścig z czasem

18.12.2019 10:21
Niemiecki dziennik ekonomiczny "Handelsblatt" nie ma wątpliwości, że sankcje USA przeciwko Nord Stream 2 zostaną przyjęte. Dla spółki budującej gazociąg oznacza to początek wyścigu z czasem i konieczność jak najszybszego ułożenia reszty rur.