Polskie Radio
Section05

sankcje USA

Zełenski znów ma spotkać się z Trumpem. Rubio podał termin

W przyszłym tygodniu odbędą się kolejne rozmowy prezydentów Ukrainy i Stanów Zjednoczonych. Z informacji przekazanych przez szefa dyplomacji USA Marco Rubio, Wołodymyr Zełenski i Donald Trump spotkają się przy okazji sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Tematem rozmów ma być zakończenie wojny na Ukrainie oraz sankcje na Rosję. 
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump wojna na Ukrainie Marco Rubio Wołodymyr Zełenski Rosja Ukraina ŚWIAT

Zełenski o sankcjach: Putin próbuje oszukać Trumpa

Prezydent Ukrainy jest zdania, że Władimir Putin dąży do wyjścia z politycznej izolacji, a serdeczne gesty ze strony Donalda Trumpa ułatwiają mu to zadanie. Zełenski w rozmowie ze stacją Sky News podkreśla, że konieczne jest nałożenie zdecydowanych sankcji na Rosję, aby zniechęcić ją do kontynuowania wojny na Ukrainie. 
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Wołodymyr Zełenski Donald Trump wojna na Ukrainie Rosja Ukraina USA

UE wspólnie z USA dyskutuje o nowych sankcjach na Rosję. Ogłoszenie decyzji już niebawem

Wysłannik UE ds. sankcji David O'Sullivan ma rozmawiać w Waszyngtonie o kolejnych obostrzeniach wobec Rosji - poinformował w rzecznik Komisji Europejskiej Olof Gill. Jak sugerował, restrykcje ogłosi też w środę szefowa KE Ursula von der Leyen w orędziu o stanie Unii. Gill odniósł się w ten sposób do komentarza amerykańskiego ministra finansów Scotta Bessenta, który powiedział w niedzielę, że Stany Zjednoczone są gotowe zwiększyć presję na Rosję, ale muszą do nich dołączyć partnerzy z Europy.
Zobacz więcej na temat:  polityka Unia Europejska Rosja sankcje cła sankcje Unii Europejskiej

Spadek poparcie dla Trumpa. "Boją się efektu wojny celnej"

- W USA widać rozczarowanie polityką gospodarczą Donalda Trumpa, bo jego wojna celna zaczyna mieć wpływ na życie przeciętnych Amerykanów, bo choć w sieci Walmart, na razie nie widzą zmiany cen, to zdają sobie sprawę, że te wyższe ceny będą i się do tego przygotowują - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Łukasz Korporowicz, amerykanista z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marcin Pośpiech USA Chiny Donald Trump sankcje Unii Europejskiej

Biały Dom rozważa zniesienie sankcji na rosyjskie aktywa energetyczne i Nord Stream

Biały Dom rozważa zniesienie sankcji na gazociąg Nord Stream 2 oraz inne rosyjskie aktywa energetyczne w Europie. Informację taką przekazały portalowi Politico osoby zbliżone do administracji Donalda Trumpa. Zniesienie sankcji byłoby ogromnym sukcesem dyplomatycznym Rosji i poważnym ustępstwem ze strony Trumpa. Oznaczałoby również dużą zmianę w dotychczasowej polityce USA.
Zobacz więcej na temat:  sankcje Rosja Nord Stream Donald Trump Władimir Putin