Polskie Radio
Section05
sankcje USA

Ekspert PISM o wizycie zastępcy amerykańskiego sekretarza stanu w Chinach: celem nie było szukanie ugody

Wiceminister spraw zagranicznych Chin zarzucił Stanom Zjednoczonym, że z Chin zrobiły wyimaginowanego wroga, żeby odwrócić uwagę od problemów wewnętrznych w USA. Wypowiedź zbiegła się z wizytą zastępcy sekretarza stanu USA Wendy Sherman. - Uważam, że impasu w stosunkach nie da się przerwać - ocenia Mateusz Piotrowski z PISM.
Zobacz więcej na temat:  Chiny Stany Zjednoczone sankcje sankcje USA Magdalena Skajewska

Biały Dom zapowiada kontynuowanie sankcji wobec Rosji. Także za Nord Stream 2

Biały Dom przygotowuje kolejne sankcje wobec Rosji w związku z próbą otrucia opozycjonisty Aleksieja Nawalnego - zapowiedział w wywiadzie dla telewizji CNN doradca prezydenta Joe Bidena do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Dodał, że amerykański prezydent będzie kontynuował sankcje wobec rosyjskich podmiotów zaangażowanych w budowę Nord Stream 2.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka sankcje USA Nord Stream 2 Rosja

Sankcje Waszyngtonu na reżim Łukaszenki. To reakcja na złamanie norm międzynarodowych

Stany Zjednoczone przyłączają się do Europy i podejmują kroki odwetowe wobec Białorusi. Obejmują one m.in. sankcje na białoruskie firmy i wysokich rangą przedstawicieli reżimu Łukaszenki, a także zawieszenie porozumienia USA-Białoruś o usługach w ruchu powietrznym.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka sankcje sankcje USA USA Stany Zjednoczone Ameryka Biały Dom Marek Wałkuski ŚWIAT

Relacje USA z Rosją. Jan Parys: oba kraje są zainteresowane zahamowaniem wyścigu zbrojeń

-  Rosja ma stagnację gospodarczą, a Ameryka ma wielkie zadłużenie i ogromne problemy wewnętrzne, więc chce skoncentrować siły na wzmocnieniu systemów społecznych i gospodarczych - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były wiceminister obrony narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT USA Joe Biden Stany Zjednoczone Ameryka Europa Niemcy Rosja sankcje sankcje USA Nord Stream 2

Paweł Lisicki: z perspektywy Joe Bidena Niemcy stały się głównym punktem odniesienia

- Sytuacja, w której Niemcy mają być głównym podmiotem, za którego pośrednictwem Amerykanie będą prowadzili politykę w Europie, nie jest pozytywna dla Polski. Szkoda, że tak się stało - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Lisicki, redaktor naczelny "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT USA Joe Biden Stany Zjednoczone Ameryka Europa Niemcy Rosja sankcje sankcje USA Nord Stream 2

Sytuacja na Ukrainie, Białorusi i arsenały jądrowe. Biały Dom o tematach spotkania Biden - Putin

Rzecznik Białego Domu Jen Psaki zapowiedziała, że podczas zaplanowanego na połowę czerwca spotkania z Władimirem Putinem, prezydent Joe Biden podejmie kwestię Ukrainy oraz działań władz Białorusi. Psaki broniła decyzji o zorganizowaniu szczytu i odrzuciła sugestie niektórych republikanów, że spotkanie jest nagrodą dla Putina.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Rosja Joe Biden Władimir Putin Genewa sankcje USA konflikty międzynarodowe Biały Dom Kreml Ameryka Północna