X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wiceszef MSZ o rozszerzeniu UE: kraje Bałkanów Zachodnich liczą na Polskę

20.12.2019 14:52
Czekamy na decyzję marcowej Rady Europejskiej ws. rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z państwami Bałkanów Zachodnich; dziś perspektywy nie są przesadnie optymistyczne biorąc pod uwagę stanowisko Francji - ocenił wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.
Audio
  • Staliśmy się dla regionu Bałkanów Zachodnich wiarygodnym partnerem i sojusznikiem wspierającym ambicje tych krajów w procesie integracji europejskiej - podkreślał wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk (IAR)
  • Szymon Szynkowski vel Sęk zapewnił, że Polska popiera otwarcie negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną (IAR)
Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych
Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych Fot.: PRDZ

Szynkowski vel Sęk w piątek podsumowywał wydarzenia wiązane z polską prezydencją w Procesie Berlińskim, czyli inicjatywie wspierającą współpracę państw Bałkanów Zachodnich z Unia Europejską.

Wśród najważniejszych wydarzeń prezydencji wymienił zorganizowanie na początku lipca 2019 r. szczyt Bałkanów Zachodnich w Poznaniu. Przypomniał, że w ramach tego szczytu w Poznaniu odbyły się spotkania ministrów ds. europejskich w lutym 2019 r., ministrów spraw zagranicznych w kwietniu 2019 r., forum miast i regionów w czerwcu w Rzeszowie, spotkania przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, szczyt think-tanków oraz wieńczący wydarzenie w Poznaniu szczyt liderów, w którym 5 lipca udział wzięło 14 premierów.

Szynkowski vel Sęk wśród wydarzeń towarzyszących szczytowi Bałkanów Zachodnich wymienił liczne wydarzenia eksperckie, konferencję dotyczącą infrastruktury i energetyki na Bałkanach Zachodnich, Forum Biznesu czy dwie edycje konferencji organizowanej przez Instytut Zachodni. Zaznaczył, że rząd organizując wydarzenia kulturalne i akademickie podczas prezydencji w Procesie Berlińskim współpracował z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W ramach wydarzeń towarzyszących odbyły się m.in. tydzień kultury Bałkanów Zachodnich w maju 2019 r., Balkan Film Festiwal, weekend bałkański oraz "bałkańska randka", w której wzięło udział około 4000 mieszkańców Poznania.

Szynkowski: Bałkany Zachodnie ważne dla Polski

- Bałkany Zachodnie z punktu widzenia Polski są dzisiaj ważnym regionem, bo są nową gałąź naszej polityki zagranicznej, którą udało nam się skutecznie zbudować, wykorzystując prezydencję w Procesie Berlińskim - mówił wiceszef MSZ. - Staliśmy się dla tego regionu wiarygodnym partnerem i sojusznikiem wspierającym ambicje tych krajów w procesie integracji europejskiej - dodał.

Zdaniem Szynkowskiego vel Sęka Polska jest dziś punktem odniesienia dla krajów Bałkanów Zachodnich, obok Francji czy Niemiec, ponieważ kraje tego regionu pokładają zaufanie odnośnie reprezentowania ich interesów w kontekście przystąpienia od UE.

Wyraził też nadzieję, że "prędzej czy później" kraje takie jak Macedonia Północna i Albania przystąpią do UE. - Budowanie dzisiaj nici zaufania między Polską a tamtymi krajami jest takim działaniem, które pozwoli później w UE w wielu sprawach posiadać przyjaciół, mocnych sojuszników, którzy będą pamiętali, że Polska stała za nimi i wspierała ich proces integracji - stwierdził wiceszef MSZ.

Podkreślił, że Polska wpłaca kontrybucje finansowe na rzecz Bałkanów Zachodnich, w tym wpłaciła 1,5 mln euro na Funduszu Inwestycyjny Bałkanów Zachodnich obok Niemiec, Włoch czy Luksemburga, co - zdaniem wiceszefa MSZ - wskazuje na realne zaangażowanie Polski w regionie.

Szynkowski vel Sęk poinformował, że MSZ w najbliższym czasie utworzy także specjalną funkcję w resorcie dla osoby, która będzie odpowiedzialna za relacje z Bałkanami Zachodnimi. Ponadto - jak dodał - resort dyplomacji rozważa utworzenie w regionie Instytutu Polskiego.

Francja blokuje akcesję

Pytany o polską wizję rozszerzenia UE w kontekście zablokowania m.in. przez Francję na październikowym szczycie UE rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią, odpowiedział, że rząd czeka na decyzje marcowej RE. - Czekamy na decyzję marcowej Rady Europejskiej z pełną świadomością, że dzisiaj perspektywy nie są przesadnie optymistyczne biorąc pod uwagę stanowisko Francji - mówił Szynkowski vel Sęk.

- Czy może być tak, że istotną z punktu widzenia UE politykę, istotny proces polityczny, który jest ważny w kontekście przyszłości Unii może być długofalowo blokowany przez małą grupę państw? Decyzje w tych sprawach muszą być podejmowane w sposób jednomyślny, natomiast chcielibyśmy, żeby deklaracje o tym, że należy rozszerzać pole integracji europejskiej, że Europa powinna być dla wszystkich i Europy powinno być więcej, powinny przekuć się też w czyny - dodał.

W październiku Francja, wspierana przez Holandię, zablokowała decyzję UE o otwarciu negocjacji z Albanią i Macedonią Północną. Paryż był od tego czasu pod presją wielu stolic unijnych i instytucji europejskich, które wskazywały, że posunięcie to było historycznym błędem.

Nowy unijny komisarz ds. rozszerzenia Oliver Varhelyi zapowiedział w grudniu, że UE powinna być w stanie podjąć decyzję o rozpoczęciu negocjacji z Albanią i Macedonią Północną. Drugie z tych państw, aby umożliwić rozpoczęcie negocjacji, zmieniło swoją nazwę - z Macedonii na Macedonią Północną, kończąc tym samym długoletni spór w tej sprawie z Grecją. Oba państwa natomiast nie ukrywały rozczarowania październikową decyzją RE. Unijni liderzy mają wrócić do tej kwestii na szczycie w marcu.

W Procesie Berlińskim uczestniczy sześciu partnerów z Bałkanów Zachodnich, którzy są kandydatami: Czarnogóra, Serbia, Macedonia Północna, Albania oraz potencjalnymi kandydatami: Bośnia i Hercegowina, Kosowo do członkostwa w UE.

W procesie uczestniczą także niektóre państwa członkowskie UE: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Grecja, Niemcy, Polska, Słowenia, Wielka Brytania i Włochy. W pracach procesu berlińskiego bierze udział także Komisja Europejska, międzynarodowe instytucje finansowe, organizacje międzynarodowe i regionalne.

Polska dołączyła do procesu w 2018 r. na zaproszenie kanclerz Angeli Merkel i uczestniczyła już w Szczycie Bałkanów Zachodnich w Londynie. W 2019 r. Polska sprawowała przewodnictwo w Procesie Berlińskim w 2019 r., którego głównym wydarzeniem był szczyt w Poznaniu. 

IAR/dad