Polskie Radio
Section05
Macedonia Północna

Adolf Ciborowski. Misja: odbudować dwie stolice

– Miasto buduje się bardziej sercem, niż rozumem – powiedział kiedyś w Polskim Radiu. Adolf Ciborowski. Przez całe życie związany był z Warszawą. Brał udział w odbudowie miasta zniszczonego w czasie drugiej wojny światowej. Doświadczenia te wykorzystał później w stolicy Macedonii, która podnosiła się z gruzów po tragicznym trzęsieniu ziemi.
Zobacz więcej na temat:  architektura Warszawa skopje macedonia Macedonia Północna PZPR II wojna światowa PRL miasto budowa

opinia Wyrwać Bałkany z macek Rosji. Polska apeluje o poszerzenie UE

"Polska jest wielkim orędownikiem rozszerzenia UE na Bałkany Zachodnie. Jest to najlepszy sposób na zmniejszanie wciąż silnych tam wpływów rosyjskich i rosnących chińskich. Choć wciąż jest to region, w którym dochodzi do sporów historyczno-tożsamościowych, a resentymenty etniczne są nadal żywe, to jednak znajdujące się tam państwa mają nadzieję na wstąpienie do Unii. I liczą w tym na poparcie Warszawy" – pisze dla portalu PolskieRadio24.pl Petar Petrović.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bałkany Czarnogóra Macedonia Północna Europa Rosja infografika

"Ważny cel". Prezydent Duda o współpracy handlowej oraz biznesowej Polski i Macedonii Północnej

W Warszawie zorganizowano spotkanie gospodarcze Polski i Macedonii Północnej z udziałem prezydentów obu państw. Andrzej Duda powiedział, że "zacieśnianie współpracy gospodarczej, w tym handlowej, inwestycyjnej i biznesowej, pomiędzy Polską a Macedonią Północną jest ważnym celem". Jak dodał "ten cel współrealizują w dużej mierze właśnie przedsiębiorcy, inwestorzy z obu naszych krajów".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Duda Macedonia Północna przedsiębiorca inwestycje zagraniczne inwestycje GOSPODARKA

Rozpoczęła się wizyta prezydenta Macedonii w Polsce. Rozmowy będą dotyczyć wojny na Ukrainie i UE

Od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Belwederu rozpoczęło się w poniedziałek przed południem spotkanie prezydentów Polski i Macedonii Północnej: Andrzeja Dudy i Stewo Pendarowskiego. Obaj przywódcy mają rozmawiać m.in. na temat. europejskich aspiracji Macedonii Północnej oraz wojny w Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda premier Mateusz Morawiecki Macedonia Północna Bałkany

Albania i Macedonia Północna bliżej UE. Prof. Grosse: Bałkany kuszą rywali geopolitycznych

- Państwa bałkańskie są obszarem bardzo silnych zainteresowań ze strony Rosji, ale w ciągu ostatnich kilkunastu lat wzrosło także zainteresowanie nimi przez Chiny. (..) Należy wyjmować te kraje z pewnej "szarej strefy", ponieważ to kusi rywali geopolitycznych do tego, by ci pogłębiali w nich swoje wpływy - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 europeista prof. Tomasz Grzegorz Grosse (UW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Bałkany Unia Europejska Albania Macedonia Północna Europa

Albania i Macedonia Północna coraz bliżej UE. "Robimy pierwszy krok"

Macedonia Północna i Albania rozpoczęły w Brukseli negocjacje członkowskie z Unią Europejską. Na ten dzień oba bałkańskie kraje czekały od dawna, ale uniemożliwiała to początkowa niechęć części państw Wspólnoty, a później spory Macedonii Północnej z Grecją o nazwę, a także z Bułgarią o historię, tożsamość i język. Informuje z Brukseli korespondentka IAR Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Macedonia Północna Albania Europa Unia Europejska Beata Płomecka ŚWIAT

Macedonia Północna członkiem UE? Prof. Zajączkowski: wojna na Ukrainie przyspieszyła ten proces

- Macedonia Północna ma status państwa kandydującego od 2005 r., to nie spowodowało ożywienia tego dialogu. Mam nadzieję, że zaakceptowanie przez ten kraj pewnych kompromisowych propozycji spowoduje, że te negocjacje się rozpoczną - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kamil Zajączkowski, szef Centrum Europejskiego UW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Sejm wojna na Ukrainie Rosja Unia Europejska Macedonia Północna Bałkany Łukasz Sobolewski Bułgaria