Polskie Radio
Section05
Szymon Szynkowski

"Polacy mają gen solidarności". MSZ wznowił akcję #Polonia4Neigbours

Polacy na całym świecie mają w sobie „gen solidarności” – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Wiceminister zaapelował do wszystkich środowisk polonijnych na świecie o wznowienie aktywności społecznej w środowiskach lokalnych i w życiu publicznym kraju zamieszkania.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Andrzej Duda Białoruś język polski Szymon Szynkowski Szwajcaria dyplomacja Rapperswil

Sprawa Katariny Barley. Wiceszefowie MSZ spotkali się z niemieckim wiceministrem

Wiceszefowie MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk i Marcin Przydacz spotkali się z sekretarzem stanu w niemieckim resorcie spraw zagranicznym Miguelem Bergerem. Rozmawiali m.in. o wypowiedzi eurodeputowanej Katariny Barley o "finansowym zagłodzeniu" Polski i Węgier oraz o sytuacji Polonii w Niemczech – powiedział Szynkowski vel Sęk w rozmowie z portalem tvp.info.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Szymon Szynkowski Niemcy Europa stosunki polsko-niemieckie

Wiceszef MSZ: naszym wielkim zadaniem jest to, żeby zainteresowanie UE Białorusią nie zniknęło

- To musi być zainteresowanie nie tylko w warstwie werbalnej, ale też na takim poziomie, żeby opozycjoniści białoruscy, którzy chcą się spotkać z ważnymi reprezentantami państw Europy Zachodniej, byli przyjmowani - mówił w Polskim Radiu 24 Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceszef MSZ, który gościł na Forum Ekonomicznym 2020 w Karpaczu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Szymon Szynkowski Białoruś Swiatłana Cichanouska ŚWIAT Unia Europejska

Rocznice Bitwy Warszawskiej i powstania Solidarności. MSZ podsumowało kampanie

Setki tysięcy wyświetleń, artykuły w zagranicznej prasie czy podświetlenia słynnych budynków na świecie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych podsumowało kampanie informacyjne dotyczące stulecie Bitwy Warszawskiej oraz 40 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Solidarności.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych Solidarność bitwa warszawska Szymon Szynkowski historia Polski

"Opowiadajmy Polskę światu". Wiceszef MSZ podsumował obchody sierpniowych rocznic

- Ważne rocznice są okazją do opowiadania o Polsce, mamy prawo być dumni z naszej historii - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, podsumowując działania związane z rocznicami Bitwy Warszawskiej i powstania NSZZ "Solidarność". Objęły one m.in. wystawy i kampanie informacyjne.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Solidarność Szymon Szynkowski rocznica Bitwy Warszawskiej historia Polski Polityka zagraniczna Polski POLSKA porozumienia sierpniowe

Szynkowski vel Sęk: niebawem odsłonięcie logotypu Solidarności w kwaterze głównej NATO w Brukseli

- Jesienią planujemy odsłonięcie dużego, kilkunastometrowego logotypu Solidarności w kwaterze głównej NATO w Brukseli - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Gośćmi audycji byli również Jan Kanthak (Solidarna Polska), Krzysztof Gawkowski (Lewica) i Agnieszka Ścigaj (Koalicja Polska).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka Solidarność historia Polski okrągły stół NATO porozumienia sierpniowe Szymon Szynkowski Jan Kanthak Krzysztof Gawkowski

Szczyt UE z inicjatywy Polski. Wiceszef MSZ: głos Rady zbieżny z naszymi oczekiwaniami

- Sukcesem dzisiejszego spotkania jest to, że Unia w tej sprawie zabrała głos jednorodnie, solidarnie. W dodatku nie "na okrągło", słowami wyrażającymi zaniepokojenie, jak to się czasami w świecie dyplomacji zdarza, ale mówiąc po pierwsze o potępieniu, po drugie o tym, że wybory powinny zostać powtórzone, po trzecie - iż powinny zostać uruchomione mechanizmy wsparcia dla społeczeństwa obywatelskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Szymon Szynkowski Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Polityka zagraniczna Polski ŚWIAT Unia Europejska Rada Europejska Białoruś Mateusz Morawiecki Europa

Polonia4Neighbours. Polacy na całym świecie pokazali swoją solidarność z sąsiadami

– Dziękuję w imieniu polskiego rządu i polskiej dyplomacji za zaangażowanie i aktywny udział w niesieniu osobom potrzebującym pomocy w walce z pandemią – mówił wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk podczas spotkania online z przedstawicielami Polonii z Ameryki Północnej, Południowej, Europy oraz Azji, uczestnikami Akcji „Polonia4Neighbours”.
Zobacz więcej na temat:  MSZ Polonia dyplomacja Polacy za granicą Szymon Szynkowski