Polskie Radio
Section05
Szymon Szynkowski

Krytyczne słowa wiceszefa MSZ pod adresem Niemiec. "Ich obietnice wymiany broni okazały się oszustwem"

Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział w rozmowie ze "Spieglem", że niemieckie obietnice wymiany broni pancernej okazały się oszustwem. Chodzi o działania Niemiec w związku z wymianą broni (tzw. Ringtausch) między stroną polską, ukraińska i niemiecką. - Niemcy zaoferowali Polakom czołgi starsze od tych, które przekazaliśmy Ukrainie - podkreślił minister.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MSZ Niemcy Szymon Szynkowski Ukraina wojna 2022 polityka

"Jesteśmy przygotowani na sezon zimowy". Wiceszef MSZ o bezpieczeństwie energetycznym Polski

- Polska to jeden z niewielu krajów bezpiecznych pod względem zasobów gazu - powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk. Wiceminister spraw zagranicznych dodał, że jesteśmy gotowi do dyskusji o podzieleniu się nadwyżkami gazu, ale w pierwszej kolejności chcemy się dzielić z tymi, którzy wykazują solidarność z Polską.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Szymon Szynkowski gaz ziemny energetyka

Wystawa Dzieje Hymnu Polskiego oraz obchody Tygodnia Hymnu Polskiego

Rok 2022 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Józefa Wybickiego, autora "Mazurka Dąbrowskiego". W 2022 roku przypada również 225. rocznica powstania tej pieśni oraz 95. rocznica ustanowienia "Mazurka Dąbrowskiego" hymnem narodowym RP. Powyższe uroczystości będą obchodzone podczas Tygodnia Hymnu Polskiego, który rozpoczyna się 11 i potrwa do 17 lipca.
Zobacz więcej na temat:  Polonia hymn narodowy Szymon Szynkowski Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Rocznica Poznańskiego Czerwca '56. Prezydent i premier wspominają bohaterów. "Wspólnie pochylamy głowy"

"Poznański Czerwiec zainicjował zmiany w naszym kraju, otworzył drogę do wolności, choć długo jeszcze przyszło Polakom na nią czekać" - napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników obchodów 66. rocznicy Poznańskiego Czerwca. "Robotnicze żądania socjalne boleśnie demaskowały władzę, która mieniąc się ludową, rzeczniczką ludzi pracy, ludzi tych bezwzględnie wyzyskiwała" - dodał z kolei premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wielkopolska Poznań historia Polski historia PRL HISTORIA PRL komunizm propaganda strajki Czerwiec 1956 robotnicy represje Andrzej Duda Andrzej Dera Mateusz Morawiecki Szymon Szynkowski Solidarność

Szynkowski vel Sęk dla tygodnika "Spiegel": chcemy więcej działań od Niemiec, a nie pustych obietnic

Wiceminister spraw zagranicznych RP Szymon Szynkowski vel Sęk w wywiadzie dla tygodnika "Spiegel" mówił, że w czasie wojny na Ukrainie Niemcy składają dużo obietnic, ale nie idą za tym działania. "W tej sytuacji oczekujemy więcej od największego i najsilniejszego kraju w UE" - podkreślił wiceszef polskiego resortu dyplomacji.    
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosja Szymon Szynkowski

Ambasada RP w Moskwie oblana czerwoną substancją. Wiceszef MSZ: pożywka dla propagandy, która chce odwrócić uwagę od wojny

Jak powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk, oblanie polskiej ambasady w Moskwie czerwoną substancją może być odwetem za oblanie cieczą rosyjskiego ambasadora w Warszawie. Wiceminister spraw zagranicznych zaznaczył na antenie TVP Info, że taka odpowiedź nie jest zaskoczeniem, i wskazał, że to "pożywka dla propagandy, która próbuje odwrócić uwagę od wojny na Ukrainie".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja stosunki polsko-rosyjskie Moskwa Szymon Szynkowski Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ

Wiceszef MSZ: po wojnie trafiliśmy w objęcia okrutnego totalitaryzmu, który przyniósł więcej ofiar niż faszyzm

Rosja przedstawia 9 maja jako "święto zwycięstwa". Tymczasem po II wojnie światowej trafiliśmy pod jarzmo kolejnego totalitaryzmu, który przyniósł więcej ofiar od hitlerowskiego, niemieckiego faszyzmu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceszef MSZ, pytany o obchodzoną przez Rosję rocznicę 9 maja. Apelował, by szerzyć wiedzę na ten temat i dbać o to, by rosyjska propaganda w tej sprawie nie kiełkowała również w państwach spoza regionu Europy Środkowo-Wschodniej, które miały inne doświadczenia historyczne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja Ukraina Szymon Szynkowski II wojna światowa

"MSZ będzie wspierać akcję poszukiwania nagrań PR"

- Wśród zadań MSZ jest nie tylko dyplomacja klasyczna, związana z gwarantowaniem bezpieczeństwa Polski, wsparciem Ukrainy, ale i publiczna, która zakłada między innymi poszukiwanie polskości, zaginionego dziedzictwa - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, odnosząc się do akcji poszukiwania nagrań Polskiego Radia z września 1939 roku. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja Ukraina Szymon Szynkowski Katarzyna Gójska Polskie Radio II wojna światowa

Wsparcie Ukrainy po wojnie. Szynkowski vel Sęk: Polska jest w gronie tych najbardziej ambitnych krajów

- Jeżeli dzisiaj nie powstrzymamy Federacji Rosyjskiej i nie podejmiemy wystarczająco aktywnych działań, przeciwstawiając się rosyjskiej agresji, to Rosja sama się nie zatrzyma. To my musimy ją zatrzymać i Polska do tego nieustannie nawołuje - podkreślił w Polskim Radiu 24 Szymon Szynkowski vel Sęk (PiS). Gośćmi audycji "Sztuka słuchania" byli także prof. Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), prof. Władysław Teofil Bartoszewski (PSL) i Mariusz Kałużny (Solidarna Polska).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Szymon Szynkowski Paweł Kowal Władysław Teofil Bartoszewski wojna 2022 Ukraina

Szynkowski vel Sęk: MSZ i polskie placówki na całym świecie włączają się w akcję poszukiwań historycznych płyt

- Wzrasta Ilość obszarów, w których realizujemy współpracę z Polskim Radiem - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Polskie Radio zainicjowało dziś akcję "Czarny Neseser", w ramach której poszukiwane są metalowe płyty z nagraniami z 1939 r. Pomoc w poszukiwaniach zadeklarowało MSZ.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Płyty Polskiego Radia media MSZ IPN Rada Mediów Narodowych Szymon Szynkowski

Węgry przeciwne sankcjom na rosyjskie surowce. Polska wzmacnia presję. "Będziemy przekonywać do końca"

- Rosja to nie jest partner do współpracy w jakiejkolwiek formule i Węgry powinny to rozumieć - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, pytany o sprzeciw Budapesztu wobec sankcji na rosyjskie surowce. - Do końca będziemy rozmawiać z naszymi węgierskimi partnerami, przekonując ich, że (...) nie należy narażać naszych dobrych kontaktów odwracając oczy w stronę Rosji - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Rosja sankcje wojna 2022 Węgry Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski

Lider niemieckiej opozycji pojechał na Ukrainę. Wiceszef MSZ RP: gest, którego brakuje ze strony kanclerza

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjął we wtorek wieczorem lidera niemieckiej opozycji Friedricha Merza. Jak skomentował wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, na podobny gest nie zdobył się szef niemieckiego rządu - Olaf Scholz.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Europa wojna 2022 Ukraina Rosja ŚWIAT Ministerstwo Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski