Polskie Radio
Section05
Szymon Szynkowski

"Mówienie o segregacji jest nieporozumieniem". Szynkowski vel Sęk o certyfikatach szczepień

- Przyzwyczailiśmy się, że lecąc do pewnego kraju może być oczekiwanie przedstawienia wyniku testu na COVID-19. To się nie zmieni, ale dużo łatwiej będzie to oczekiwanie spełnić - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, pytany o tzw. paszporty covidowe. - Mówienie o segregacji jest nieporozumieniem, bo dziś wiele takich wymogów jest sformułowanych i nikt nie mówi o jakiejś segregacji - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA COVID-19 koronawirus Szymon Szynkowski szczepienia

"Pod polskim przewodnictwem jest silna, zjednoczona i aktywna". Wiceszef MSZ o Grupie Wyszehradzkiej

- Dzisiejsza wideokonferencja oraz wspólna deklaracja premierów w sprawie rosyjskich aktów sabotażu w Czechach pokazuje, że Grupa Wyszehradzka pod polskim przewodnictwem w tych trudnych czasach jest zjednoczona, solidarna i działa aktywnie - mówił wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polityka zagraniczna Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych grupa wyszehradzka polityka Szymon Szynkowski MSZ

Wiceszef MSZ: jesteśmy przygotowani na kroki odwetowe Rosji, odniesiemy się do nich po uzyskaniu szczegółów

Oczekujemy ze spokojem na oficjalną informację dotyczącą zapowiadanej decyzji o wydaleniu polskich dyplomatów z Moskwy; jesteśmy przygotowani na kroki odwetowe Rosji i odniesiemy się do nich po uzyskaniu szczegółów - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Szymon Szynkowski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polityka zagraniczna Polski

Polska wykonuje szczepienia najszybciej w UE. Wiceszef MSZ zauważa: opozycja wyciszyła swoją narrację

"Nie wiem czy zwróciliście Państwo uwagę, że opozycja wyciszyła nieco narrację, że system szczepień w Polsce jest źle zorganizowany. Może dlatego, że słabo skleja się ona z informacją, że w tempie szczepień jesteśmy: 1. w UE, 7. na świecie" - napisał na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce COVID-19 pandemia szczepienia szczepionka społeczeństwo Szymon Szynkowski Ministerstwo Spraw Zagranicznych infografika

Wiceszef MSZ o podpisanej przez premierów V4 deklaracji: precyzyjnie definiuje obszary współpracy

"Podpisana dziś deklaracja jasno i precyzyjnie definiuje obszary współpracy V4 z jednej strony, z drugiej strony podejmuje tematykę tego, co już udało się osiągnąć i jakie wnioski z tej 30-letniej współpracy płyną na przyszłość" - napisał na Twitterze wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, nawiązując do szczytu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej.
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka POLSKA Czechy Słowacja Węgry POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski

Cele na przyszłość i deklaracja cyfrowa. MSZ zapowiedział zadania środowego szczytu V4

- Podczas środowego szczytu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w Krakowie zostanie przyjęta deklaracja wytyczająca cele na przyszłość V4 oraz deklaracja cyfrowa - zapowiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. - Będzie to najbardziej szczegółowy dokument, jeśli chodzi o obszary współpracy w dotychczasowym 30-leciu - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA grupa wyszehradzka Szymon Szynkowski Europa Polityka zagraniczna Polski

Wypowiedź Steinmeiera otwiera dyskusję o zadośćuczynieniu za szkody wojenne. Wiceszef MSZ nie ma wątpliwości

Wypowiedź prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o Nord Stream 2, choć niedopuszczalna, to otwiera dyskusję o zadośćuczynieniu za nierozliczone szkody wyrządzone przez Niemcy w II wojnie światowej - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Wiceminister spraw zagranicznych pytany był w czwartek w Polskim Radiu 24 o wypowiedź prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera opisywaną m.in. przez dziennik "The Times". Brytyjska gazeta podała w środę, że Steinmeier ocenia, iż z powodu nazistowskich zbrodni Niemcy mają dług wobec Rosji, a gazociąg Nord Stream 2 jest jednym z ostatnich "mostów" między Europą a Rosją.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski dyplomacja

"Kwestia zadośćuczynienia krzywd wobec Polski pozostaje otwarta". Szynkowski vel Sęk o reparacjach wojennych

- Jeżeli Niemcy uznają, że kwestie szkód poniesionych przez państwa w II wojnie światowej ze strony Niemiec pozostają nierozliczone, to pozostają one nierozliczone wobec Polski - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych, komentując niedawną wypowiedź prezydenta Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA ŚWIAT Stanisław Janecki Szymon Szynkowski Europa Niemcy reparacje wojenne

Wiceszef MSZ: sytuacja polskich kierowców w Anglii z godziny na godzinę się poprawia

Wiceminister Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk poinformował na Twitterze, że sytuacja polskich kierowców w Dover w Anglii z godziny na godzinę zdecydowanie się poprawia. Jak napisał, na trasie M20 (autostradzie dojazdowej do portu), "pozostała kolejka dwustu ciężarówek, która systematycznie się zmniejsza. Konsulowie i wolontariusze nadal pomagają dystrybuować wodę, gaz i żywność wśród kierowców".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania kierowca Europa Szymon Szynkowski MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych pandemia kierowcy