X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Szef MON o planach na nowy rok

01.01.2020 18:46
Finalizacja umowy na samoloty piątej generacji, okręty podwodne dla marynarki wojennej oraz utworzenie Agencji Uzbrojenia - to niektóre plany resortu obrony
Audio
  • Szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił, że kwestia kontraktu z USA na myśliwce F-35 jest na pierwszym miejscu listy zakupów w 2020 roku. Poinformował, że rozmowy ze stroną amerykańską w sprawie finalizacji kontraktu dobiegają końca [posłuchaj]
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak MON_GOV_PL / Twitter

Szef MON Mariusz Błaszczak w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową podkreślił, że kwestia kontraktu z USA na myśliwce F-35 jest na pierwszym miejscu listy zakupów w 2020 roku. Poinformował, że rozmowy ze stroną amerykańską w sprawie finalizacji kontraktu dobiegają końca. "Negocjacje są bardzo zaawansowane. Na początku tego roku będę miał dobrą informację w tej sprawie." - powiedział minister Mariusz Błaszczak. 

Polska chce kupić 32 samoloty F-35. Szef MON kilkakrotnie mówił, że nasz rząd dąży do wynegocjowania najlepszej ceny za ten kontrakt. Ma ona być zbliżona do tej, jaką za F-35 zapłaciła Belgia. Kraj ten za zakup 34 myśliwców F-35 zapłacił prawie 4,5 miliarda dolarów. Departament Stanu zgodził się na potencjalną sprzedaż 32 myśliwców Polsce za maksymalnie 6,5 miliarda dolarów, czyli ponad 25 miliardów złotych.

Kolejną ważną decyzją, którą podejmie w tym roku kierownictwo MON, będzie wybór okrętów podwodnych dla marynarki wojennej. Minister Mariusz Błaszczak zapowiada, że będzie to na razie rozwiązanie pomostowe. Tłumaczy, że na zakup docelowych okrętów trzeba będzie jeszcze poczekać, bo w tej kwestii mamy wieloletnie opóźnienia. 

Na początku grudnia ubiegłego roku minister obrony poinformował, że zdecydował się na rozmowy w sprawie zakupu okrętów podwodnych ze szwedzkim partnerem. Szef MON nie podał szczegółów kontraktu. Wiadomo jednak, że chodzi o dwa szwedzkie okręty podwodne typu A17-HMS Södermanland i HMS Östergötland. Jednostki mają przejść remont, połączony prawdopodobnie z modernizacją części systemów pokładowych. Do 2026 roku miałyby być wyleasingowane, następnie przeszłyby na własność Polski.

Rok 2020 ma przynieść również finalizację zapowiadanego jeszcze w poprzedniej kadencji utworzenia Agencji Uzbrojenia. W nową strukturę miałaby wejść większość spółek obecnej Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Agencja Uzbrojenia podlegałaby nowemu ministerstwu aktywów państwowych. Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że utworzenie Agencji Uzbrojenia mogłoby usprawnić proces zamówień dla armii. Teraz - jak zaznaczył szef MON - bywa z tym różnie. Najwięcej problemów rodzi się na linii zamawiający-zbrojeniówka. Zdaniem ministra Mariusz Błaszczaka powołanie Agencji Uzbrojenia pozytywnie wpłynęłoby na to zjawisko i przyspieszyło procesy decyzyjne dla przyszłych kontraktów z firmami zbrojeniowymi. 

Polska Grupa Zbrojeniowa składa się z 63 spółek i jest niemal całkowicie uzależniona od zamówień rządowych. Na około 5 miliardów rocznych przychodów grupy 4 miliardy pochodzą z kontraktów zawartych z MON.

IAR/ks