X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Producent zestawów Patriot gotowy do negocjacji offsetu z Polską

19.02.2020 15:51
Produkująca zestawy obrony powietrznej Patriot amerykańska firma Raytheon zadeklarowała w środę gotowość do współpracy z zespołem, który ma opracować aneks do umowy offsetowej towarzyszącej zakupowi tych wyrzutni.
Patriot
PatriotMON/Twitter

Przed kilkoma dniami MON powołało zespół, który ma opracować aneks do umowy offsetowej związanej z kontraktem na uzbrojenie w ramach programu obrony powietrznej Wisła.

Firma Raytheon jest gotowa do podjęcia ścisłej współpracy z powołanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej zespołem negocjacyjnym, który ma opracować aneks nr 1 do umowy offsetowej z marca 2018 r." oświadczyła firma w środę. "Jesteśmy przekonani, że rezultatem tych rozmów będzie obustronnie korzystna umowa offsetowa dla fazy 1. programu Wisła oraz szybkie podpisanie wykonawczych umów offsetowych z poszczególnymi spółkami sektora zbrojeniowego, takich jak umowa zawarta z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia" – dodała amerykańska korporacja.

Raytheon zapowiedziała, że "finalizując te umowy będzie jednocześnie kontynuować współpracę z polskim przemysłem zbrojeniowym w zakresie produkcji i dostaw komponentów systemu Patriot dla Polski, jak również na eksport, do innych państw-użytkowników systemu Patriot".

Przewodniczącym zespołu negocjacyjnego, który działa jako organ pomocniczy ministra obrony, jest dyrektor ds. umów offsetowych w MON, w skład zespołu weszli także pełnomocnik ds. programu Wisła (wiceprzewodniczący zespołu) oraz przedstawiciele ministerstw gospodarki, spraw zagranicznych i aktywów państwowych, a także Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Inspektoratu Uzbrojenia i Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Jako obserwatorzy w pracach zespołu będą uczestniczyć reprezentanci BBN, CBA i SKW. Usługi prawne na rzecz zespołu mają świadczyć przedstawiciele Prokuratorii Generalnej RP.

Umowy offsetowe związane z zakupem wyrzutni Patriot w programie obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła zostały podpisane w marcu 2018, na kilka dni przed międzyrządową umową dostawy o wartości 4,75 mld dolarów (16,6 mld zł).

950 mln zł umów offsetowych

Wartość umów offsetowych, przewidujących produkcję elementów zestawów Patriot w Polsce, wyniosła blisko 950 mln zł. Z tej kwoty ponad 224 mln zł przypadło na zawierająca 31 zobowiązań offsetowych umowę z korporacją Raytheon. Dotyczą one m.in. pozyskania zdolności w zakresie dowodzenia i kierowania z wykorzystaniem nowego amerykańskiego systemu zarządzania polem, produkcji i serwisowania wyrzutni oraz pojazdów transportowo-załadowczych, a także utworzenia certyfikowanego centrum administracji i zarządzania produkcją, dostosowaniem, serwisowaniem oraz naprawami systemu Wisła i innych programów obrony powietrznej. Umowa zakłada również pozyskanie zdolności do produkcji i serwisowania 30-mm armat Bushmaster.

Umowę offsetową wartości ponad 724 mln dolarów zawarto z produkującym wybrane przez Polskę pociski PAC-3 MSE koncernem Lockheed Martin.

Dwie fazy

Program Wisła podzielono dwie fazy. Na dwa etapy rozłożono także offset.

Jak mówił w maju ub. r. prezes Raytheon Integrated Defense Systems Ralph Acaba, o zmianę w niektórych proponowanych projektach offsetowych wystąpiła Polska Grupa Zbrojeniowa. Szef zbrojeniowej części amerykańskiego koncernu zwracał uwagę, że część offsetu planowanego na pierwszą fazę programu Wisła zależy od fazy drugiej, której zawartość (np. przyszły radar i kolejne pociski dla polskich zestawów) ani czas realizacji nie zostały jeszcze określone, co ma wpływ na ocenę opłacalności poszczególnych projektów i na kształt offsetu.

Raytheon to jeden z największych koncernów zbrojeniowych świata, specjalizuje się w systemach obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, pociskach, systemach rozpoznania, łączności i dowodzenia, produkuje także i dostarcza usługi na rynek cywilny. Zatrudnia 67 tys. pracowników na całym świecie; obroty firmy w 2018 r. wyniosły 27 mld dolarów.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Patriot

Prezes KGHM odwiedził kopalnię w Nevadzie

18.02.2020 10:23
Prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński poinformował, że należąca do koncernu kopalnia Robinson w Stanach Zjednoczonych jest rentowna i będzie działać co najmniej do roku 2028.

MON chce negocjować umowę offsetową związaną z zakupem Patriotów

18.02.2020 09:11
MON chce negocjować z firmą Raytheon umowę offsetową związaną z zakupem zestawów Patriot. W tym celu resort powołał zespół negocjacyjny.