X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Luksemburg: TSUE zajął się Izbą Dyscyplinarną

09.03.2020 13:26
Ponad 2 godziny trwała rozprawa w unijnym Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu w sprawie zawieszenia Izby Dyscyplinarnej. Orzeczenia Wielkiej Izby złożonej z 15 sędziów należy się spodziewać jeszcze w tym miesiącu. Wniosek w sprawie środków tymczasowych złożyła Komisja Europejska, która dziś podtrzymała zarzuty dotyczące upolitycznienia Izby. Mówiła, że nie ma gwarancji bezstronności i niezawisłości. Polska uznała wniosek Komisji za niedopuszczalny i domagała się jego odrzucenia.
Audio
  • Luksemburg: ponad 2-godzinna rozprawa ws. zawieszenia Izby Dyscyplinarnej. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Siedziba TSUE w Luksemburgu
Siedziba TSUE w Luksemburgunitpicker/ Shutterstock

Wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska argumentowała, że nie ma potrzeby stosowania nadzwyczajnych środków, bo w polskim sądownictwie nie dzieje się nic niepokojącego i że reforma wymiaru sprawiedliwości była konieczna, by poprawić złą sytuację. Podkreślała też, że Komisja, składając wniosek o zawieszenie Izby, nie przedstawiła faktów.

- W każdym postępowaniu przed sądem, dla każdego sędziego, także dla sędziego unijnego, istotne są fakty, nie domniemania. Natomiast wniosek Komisji Europejskiej, w większości przypadków opierał się na wrażeniu jakie mogą wywołać określone okoliczności, które to wrażenie nie może być przesłanką przesądzającą o wydaniu jakiegokolwiek rozstrzygnięcia. Wniosek Komisji nie był poparty żadnymi faktami, to były okoliczności natury ogólnej, które odwoływały się do utartych pojęć w zakresie braku niezależności sądu - powiedziała Anna Dalkowska. Dodała też, że postępowania dyscyplinarne, które się toczą, nie są motywowane politycznie. Powodem ich są wykroczenia sędziów.

Innego zdania jest Monika Frąckowiak ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. - Jest dokładnie odwrotnie. Sędzia Paweł Juszczyszyn został zawieszony w czynnościach przez Izbę Dyscyplinarną, bo dociekał, czy sędzia powołany przez nową KRS jest rzeczywiście sędzią niezależnym i został powołany prawidłowo - dodała.

Komisja Europejska, składając wniosek o zawieszenie Izby Dyscyplinarnej, zastrzegła sobie prawo do nałożenia kar finansowych, jeśli Trybunał podzieli jej argumenty, a Polska nie dostosuje się do werdyktu.

Orzeczenia Wielkiej Izby złożonej z 15 sędziów należy się spodziewać jeszcze w tym miesiącu.

IAR/dad