X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
Trybunał Sprawiedliwości UE

Pełnomocnik Polski przed TSUE: działania KE to wymyślanie prawa na użytek sprawy

- Występowałem przed sędziami TSUE w sprawie reformy sądownictwa. Mówiłem, że to jest fałsz normatywny; prawo, którego nie ma w przyrodzie - nie ma prawa, zastosowania którego wobec Polski chce KE - ocenił w Polskim Radiem 24 prof. Waldemar Gontarski, pełnomocnik Polski przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Trybunał Sprawiedliwości UE Ryszard Gromadzki reforma sądownictwa Komisja Europejska Polska w Unii Europejskiej

Radosław Fogiel: określenie ustawa kagańcowa to manipulacja

- Próbuje się narzucić wizję, że dzieje się coś nadzwyczajnego. Tymczasem oprócz przepisów ułatwiających i usprawniających prace sądów przewidziano środki dyscyplinarne za próby niszczenia funkcjonowania systemu wymiaru sprawiedliwości - mówił w Polskim Radiu 24 zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel.   
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo sąd reforma sądownictwa Trybunał Sprawiedliwości UE wybory prezydenckie 2020 Andrzej Duda

Polska przekazała TSUE wyjaśnienia ws. Izby Dyscyplinarnej

Polski rząd przedstawił swoje wyjaśnienia ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Polska miała do dziś czas na przedstawienie wyjaśnień. O złożeniu dokumentu dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Na razie nie wiadomo, co znajduje się w dokumencie.
Zobacz więcej na temat:  Europa Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE POLSKA sądownictwo

Wójcik: wchodząc do UE, nie umawialiśmy się na ingerencję w wymiar sprawiedliwości

- Dyskurs w ostatnim czasie toczy się wokół pytania o to, czy UE, KE mogą wkraczać w funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, gdyż na to się nie umawialiśmy, wstępując do UE - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia polityka POLSKA Michał Wójcik Ministerstwo Sprawiedliwości Krzysztof Świątek sądownictwo Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska

Piotr Müller: oburzające jest "odbieranie meldunku" przez Kidawę-Błońską od protestujących w Pucku

- Są protesty, taka jest polityka. Natomiast to, że wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska "odbiera meldunek" od osób, które protestowały, mnie osobiście oburza - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Müller, rzecznik rządu, odnosząc się do manifestujących Pucku, którzy zakłócali wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Grzegorz Jankowski polityka POLSKA Piotr Müller Trybunał Sprawiedliwości UE emerytura

Guzy: część Parlamentu Europejskiego chce "grillować" sprawy Polski

- Debata w Parlamencie Europejskim na temat polskiej praworządności ma charakter polityczny. Trudno sobie wyobrazić, by dyskutowano tam o polskich problemach prawnych. Część Parlamentu Europejskiego chce "grillować" sprawy Polski. Efekty tej debaty są żadne, poza podjęciem kolejnej rezolucji - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy z PAP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Parlament Europejski reforma sądownictwa Trybunał Sprawiedliwości UE Jarosław Guzy Krzysztof Grzybowski

Wyślij list ws. reformy sądownictwa. Rusza akcja Niezależnej i "Gazety Polskiej"

"Według wielokrotnie powtarzanych badań opinii publicznej około 80 proc. naszych rodaków domaga się głębokich zmian w wymiarze sprawiedliwości" - brzmi fragment petycji przygotowanej przez portal Niezależna.pl oraz "Gazetę Polską". Jej celem jest przedstawienie europejskim politykom, dziennikarzom i TSUE sytuacji związanej z reformą sądownictwa w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo listy Trybunał Sprawiedliwości UE Gazeta Polska

Müller o ewentualnej karze TSUE dla Polski: sankcje w takiej wysokości raczej niemożliwe

- Podczas rozmowy w ubiegłym tygodniu w Brukseli słowa na temat tej sprawy nie było - zaznaczył rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do kwestii ewentualnej kary TSUE dla Polski. - Nawet 2 mln euro dziennie. Sytuacja, w której środki w takiej wielkości miałyby się pojawić, jest raczej niemożliwa – ocenił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Müller Trybunał Sprawiedliwości UE Komisja Europejska

Dworczyk o ewentualnych karach TSUE dla Polski: nie mają podstawy prawnej

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk uważa, że ewentualna kara TSUE dla Polski za niewstrzymanie działań Izby Dyscyplinarnej SN nie będzie miała podstaw prawnych. - Zgodnie z unijnym traktatem każdy kraj reguluje wewnętrznie swój system prawny - powiedział gość Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Dworczyk Trybunał Sprawiedliwości UE sądownictwo Sąd Najwyższy polityka

"Strachy na Lachy". Wiceminister sprawiedliwości o ewentualnej karze ze strony TSUE

- Jak na razie mamy do czynienia z dziwnymi przeciekami ze środowiska skupionego wokół Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Traktaty nie uprawniają tej instytucji do oceny reformy strukturalnej polskiego sądownictwa - skomentował doniesienia wskazujące na możliwość kary finansowej wymierzonej w nasz kraj Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Grzegorz Jankowski Ministerstwo Sprawiedliwości sądownictwo reforma sądownictwa Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska

Wójcik: postanowienie TSUE musi być zgodne z polskim porządkiem prawnym

- We wniosku KE nie ma informacji o żadnych karach. (...) Postanowienie TSUE musi być zgodne z polską konstytucją  - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik komentując doniesienia medialne o karach finansowych które, TSUE chce nałożyć na Polskę w związku z działalnością Izby Dyscyplinarnej SN.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE sądownictwo sąd reforma sądownictwa Ministerstwo Sprawiedliwości Michał Wójcik Komisja Europejska POLSKA

Pełnomocnik RP przy TSUE: coś niebezpiecznego dzieje się w sprawie Polski

Trybunał Sprawiedliwości ma - wg nieoficjalnych informacji - nakazać Polsce zawieszenie Izby Dyscyplinarnej SN pod groźbą astronomicznej kary. - Gdyby to było w cywilizowanych warunkach, to Trybunał Sprawiedliwości nie powinien się się tym zająć szybko - stwierdził w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Gontarski, przedstawiciel Polski przy TSUE.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE Sąd Najwyższy Piotr Wąż reforma sądownictwa sądownictwo