Polskie Radio
Section05
Trybunał Sprawiedliwości UE

"Konsument musi zrozumieć rzeczywiste ryzyko". TSUE wydaje kolejne orzeczenie w sprawie kredytów frankowych

Na podstawie przekazanych przez bank informacji, konsument powinien zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA kredyt we frankach pozew kredyt walutowy banki sąd Trybunał Sprawiedliwości UE społeczeństwo

Szynkowski vel Sęk: nie możemy zgodzić się na rozszczelnianie naszego prawa z poziomu UE

- Jest dążenie do tego, żeby mówić o tym, że interpretacje przepisów traktatowych mogą przełamywać konstytucję. Nie możemy się na to zgodzić, to by oznaczało, że nasz porządek prawny się rozszczelnia z poziomu europejskiego - powiedział w TV Republika minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk komentując skargę KE do TSUE.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szymon szynkowski vel sęk Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Komisja Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE sądownictwo

Beata Szydło krytykuje działania KE. "Przy pomocy TSUE bezczelnie próbują uzurpować nadrzędną pozycję wobec Polski"

"Komisja Europejska, przy pomocy TSUE, w bezczelny sposób próbuje uzurpować sobie pozycję nadrzędną wobec polskiej Konstytucji i polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Nie ma do tego żadnych podstaw w traktatach" - napisała w mediach społecznościowych była premier, europoseł PiS Beata Szydło.
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło Komisja Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE Trybunał Konstytucyjny

Polska złożyła kolejne skargi dot. pakietu Fit for 55. Dr Anusz: mam nadzieję, że TSUE zajmie się tym wnikliwie

Polski rząd złożył do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu trzy nowe skargi dotyczące przepisów związanych z pakietem Fit for 55. Chodzi o zakaz rejestracji pojazdów spalinowych po 2035 roku, podwyższenie unijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszenie liczby bezpłatnych uprawnień do emisji w ramach systemu ETS. Zdaniem rządu unijne propozycje mogą zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu Polski.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska samochody Ministerstwo Klimatu i Środowiska bezpieczeństwo energetyczne Komisja Europejska Andrzej Anusz

35 tys. ton śmieci z Niemiec. Polska szykuje skargę do TSUE. Minister klimatu wyjaśnia

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia, że w tym tygodniu ma zostać złożona do TSUE skarga na Niemcy w sprawie odpadów, które trafiły do Polski. Chodzi o 35 tys. ton śmieci, które w nielegalny sposób trafiły zza zachodniej granicy i znajdują się w siedmiu miejscach.
Zobacz więcej na temat:  Anna Moskwa Fit for 55 Trybunał Sprawiedliwości UE śmieci

35 tys. ton śmieci z Niemiec. Polska szykuje skargę do TSUE. Minister klimatu wyjaśnia

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia, że w tym tygodniu ma zostać złożona do TSUE skarga na Niemcy w sprawie odpadów, które trafiły do Polski. Chodzi o 35 tys. ton śmieci, które w nielegalny sposób trafiły zza zachodniej granicy i znajdują się w siedmiu miejscach.
Zobacz więcej na temat:  Anna Moskwa Fit for 55 Trybunał Sprawiedliwości UE śmieci POLSKA polityka

Polski rząd złożył kolejne skargi do TSUE ws. Fit for 55. Minister Moskwa: nie pozwolimy na brukselski dyktat

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała w mediach społecznościowych, że polski rząd złożył trzy kolejne skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczące postanowień unijnego pakietu klimatycznego Fit for 55.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Fit for 55 Anna Moskwa klimat Ministerstwo Klimatu i Środowiska Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska rząd PiS

Niemcy nie chcą sprzątnąć swoich odpadów, które trafiły do Polski. Anna Moskwa: złożymy skargę do TSUE

- W najbliższych dniach złożymy skargę do TSUE ws. odpadów, które trafiły do Polski z Niemiec - poinformowała w środę w TVP1 minister klimatu Anna Moskwa. Dodała, że resort przygotowuje szereg skarg do Trybunału, m.in. ws. zakazu rejestracji nowych aut spalinowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Anna Moskwa Niemcy ministerstwo klimatu gospodarka odpadami odpady Trybunał Sprawiedliwości UE polityka GOSPODARKA

Minister Wójcik: na wtorkowym posiedzeniu rządu będziemy dyskutowali o przepisach ws. wydawania dzieci za granicę

Minister w KPRM Michał Wójcik zapowiedział w telewizji wpolsce.pl, że we wtorek, w czasie posiedzenia rządu, odbędzie się dyskusja na temat zmian w procedurze cywilnej. Dodał, że będzie ona związana ze stanowiskiem unijnego komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa, który chce zmian w polskim prawie, jako że nie podoba mu się system ochrony dzieci przed bezpodstawnym wydawaniem ich z Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Wójcik dzieci Zbigniew Ziobro Komisja Europejska prawo Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska społeczeństwo

TSUE zdecydował ws. kredytów frankowych. Prof. Krysiak: orzeczenie jest bardzo obiektywne

- Klient płacił więcej, niż powinien, i ten kapitał był obracany przez bank. TSUE wypowiedział się, że klient ma nie tylko prawo do zwrotu rat, ale do roszczeń ws. innych kosztów, czyli nadpłaconego kapitału - mówił w Polskim Radiu 24 prezes Instytutu Schumana prof. Zbigniew Krysiak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy frank szwajcarski Trybunał Sprawiedliwości UE

Decyzja TSUE ws. frankowiczów. Radca prawny: sprawy zakończą się porażką banków

Z ogromnym prawdopodobieństwem po wyroku TSUE sprawy, w których kredytobiorcy zostali pozwani przez banki o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału kredytu, zakończą się porażką banków – ocenił w komentarzu do orzeczenia TSUE radca prawny Piotr Pląska z Kancelarii Prawnej Radosław Górski i Wspólnicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo banki kredyt hipoteczny frank szwajcarski Trybunał Sprawiedliwości UE

Wyrok TSUE ws. frankowiczów. Rzecznik finansowy: kredytobiorcy mają prawo domagać się od banków wynagrodzenia

- Nie ma już żadnych wątpliwości, że kredytobiorcy mają prawo domagać się od banków wynagrodzenia za bezprawne korzystanie z kapitału - ocenił rzecznik finansowy Bohdan Pretkiel czwartkowe orzeczenia TSUE ws. frankowiczów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska prawo kredyt frank szwajcarski bankowość bank kredyt we frankach pozew Trybunał Sprawiedliwości UE GOSPODARKA