Polskie Radio
Section05
reforma sądownictwa

Spór z KE. "Znaleźć rozwiązanie, które zadowoli obie strony"

Wiceszef MSZ Konrad Szymański uważa, że w sprawie sporu o praworządność w Polsce pomiędzy Polską a Komisją Europejską żadna ze stron nie powinna działać pod presją czasu. Po spotkaniu ministrów do spraw europejskich w Luksemburgu przyznał, że choć różnica zdań jest „dość daleka od pełnego zakończenia”, to jednak pojawiły się nowe elementy w nastawieniu niektórych krajów do całego problemu. O debacie nt. praworządności mówiła w audycji Północ-Południe Aleksandra Rybińska z „Sieci”.
Zobacz więcej na temat:  Frans Timmermans reforma sądownictwa Komisja Europejska

Czy Donald Tusk szkodzi porozumieniu z KE?

Polska jest gotowa do dalszych rozmów z KE ws. reform sądowych, ale nie pod presją czasu - takie stanowisko przedstawił w Luksemburgu wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański po zakończeniu unijnej narady poświęconej sytuacji w Polsce. O sporze wokół praworządności mówili w audycji Debata Dnia Magdalena Piejko (TV Republika) i Zbigniew Parafianowicz (Dziennik Gazeta Prawna).
Zobacz więcej na temat:  Frans Timmermans reforma sądownictwa

"To mit, że KE jest zatroskana praworządnością w Polsce"

– To, że Komisja Europejska jest zatroskana o praworządność w Polsce, jest mitem – komentował w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Podczas wtorkowego spotkania unijnych ministrów ds. europejskich poruszona zostanie kwestia praworządności w Polsce. Wiceprzewodniczący KE, Frans Timmermans, ma przedstawić prezentację na temat stanu rozmów z rządem w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Frans Timmermans Komisja Europejska reforma sądownictwa

Trzy ustawy sądowe przyjęte w Senacie. Komentarz eksperta

Senat przyjął bez poprawek trzy poselskie projekty nowelizacji ustaw sądowych autorstwa PiS. Zmieniają one ustawy: o Trybunale Konstytucyjnym, o Sądzie Najwyższym oraz o ustroju sądów powszechnych, Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Nowele trafią teraz do podpisu prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy Krajowa Rada Sądownictwa Prawo i Sprawiedliwość reforma sądownictwa Ryszard Piotrowski Senat Komisja Europejska

"KE ma wyśmienitych prawników, potrafią czytać przepisy"

Jeżeli łamiemy konstytucję i skracamy kadencję aktualnie obowiązującego prezesa Sądu Najwyższego, to każda poprawka będąca tego następstwem jest nie do przyjęcia - powiedział w audycji "W samo południe" poseł Platformy Obywatelskiej i wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Wojciech Wilk. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reforma sądownictwa Wojciech Dąbrowski prawo sąd krs Sąd Najwyższy

Wiceszef KE: możliwe porozumienie z Polską do połowy maja

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej uważa, że możliwe jest porozumienie z Warszawą do połowy maja. Według nieoficjalnych ustaleń Polskiego Radia, tak miał powiedzieć Frans Timmermans na posiedzeniu KE. Zastrzegł, że porozumienie jest możliwe, jeśli wszystkie propozycje rozwiązania sporu obecnie omawiane zostaną wcielone w życie i będą obowiązującym prawem.
Zobacz więcej na temat:  Frans Timmermans reforma sądownictwa ŚWIAT Komisja Europejska POLSKA

Frans Timmermans w Polsce. Coraz bliżej kompromisu z KE?

- Jesteśmy na prostej drodze od osiągnięcia porozumienia z Komisją Europejską. Prowadzimy realne rozmowy. Sądzę, że do porozumienia dojdzie jeszcze w tym roku – powiedziała w Debacie Dnia Edyta Hołdyńska (wPolityce.pl). Poniedziałkową wizytę wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa w Warszawie skomentował także Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute).
Zobacz więcej na temat:  Frans Timmermans Unia Europejska Komisja Europejska reforma sądownictwa