Polskie Radio
Section05
reforma sądownictwa

Kaczyński: dzisiaj w Polsce normalnego sądownictwa nie mamy

Powinniśmy przystąpić do zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości; widzę, że to wielki ból społeczny - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Poznania. Jak stwierdził, w Polsce potrzebny jest normalny wymiar sprawiedliwości, a obecnie takiego w naszym kraju nie ma.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka sądownictwo Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość reforma sądownictwa

Kary TSUE nałożone na Polskę. Müller: powód ich naliczania jest już nieaktualny

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że wykonaliśmy postanowienie TSUE, jeśli chodzi o likwidację Izby Dyscyplinarnej SN. W związku z tym jak podkreślił Polska wnioskuje o to, by kary na nasz kraj przestały być naliczane, ponieważ powód ich naliczania stał się nieaktualny. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy reforma sądownictwa Piotr Müller Komisja Europejska kopalnia Turów

Wchodzi w życie reforma Sądu Najwyższego. Prof. Gontarski: zawarto kompromis polityczny

- Ponieważ Komisja Europejska od tego uzależniała wypłatę ze środków z Funduszu Odbudowy, w związku z tym został zawarty kompromis, kompromis polityczny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Gontarski, zwracając uwagę na to, że likwidacja Izby Dyscyplinarnej i powstanie nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego nastąpiły po niezgodnych z prawem europejskim naciskach ze strony Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński sądownictwo reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Unia Europejska POLSKA polityka Trybunał Sprawiedliwości UE

Raport KE ws. praworządności w Polsce. Fogiel: zalecenia nie są dla nas wiążące

- Żaden kraj nie przekazywał UE kompetencji ws. ustroju państwa i wymiaru sprawiedliwości. Unia Europejska w żadnym kraju nie ma nic do powiedzenia na temat tego, jak funkcjonuje wymiar sprawiedliwości - mówił w Polskim Radiu 24 Radosław Fogiel, rzecznik Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Prawo i Sprawiedliwość Krajowy Plan Odbudowy sankcje Unii Europejskiej Komisja Europejska reforma sądownictwa sądownictwo Radosław Fogiel Krzysztof Świątek

KE o praworządności w Polsce. Prof. Grabowska: ingerencja w polski system konstytucyjny

- Nasze podejście do tego raportu powinno być spokojne i ostrożne. Sam raport nie ma mocy prawnej, która czyniłaby Polsce krzywdę, niektórzy, którzy chcieliby nas ukarać, mogą ten raport wziąć jako podstawę, ale bezpośredniego przełożenia tu nie ma, co zresztą powiedział sam komisarz Didier Reinders - mówiła o raporcie Komisji Europejskiej dot. praworządności w Polsce prof. Genowefa Grabowska, ekspert ds. prawa międzynarodowego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Prawo i Sprawiedliwość Krajowy Plan Odbudowy sankcje Unii Europejskiej Komisja Europejska reforma sądownictwa Antoni Trzmiel sądownictwo

Sprawozdanie KE ws. praworządności. Piotr Kaleta: to pokazuje, że UE wymaga reformy

- Jeśli uda nam się pokonać wspólnymi siłami sowietów na Ukrainie i nastąpią spokojne czasy, to naprawdę trzeba się zacząć zastanawiać, w jaki sposób Unia Europejska ma wyglądać, także pod tym względem instytucjonalnym, pod względem zarządzania. To, co w tej chwili się dzieje, to jest coś absolutnie ohydnego - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Piotr Kaleta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Świątek POLSKA polityka sądownictwo reforma sądownictwa PiS Komisja Europejska Vera Jourova Unia Europejska

"Takich reform oczekują Polacy". Premier Morawiecki o zmianach w wymiarze sprawiedliwości

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego" mówił m.in. o konieczności "pilnych zmian" w wymiarze sprawiedliwości dotyczących: jak najszybszego doprowadzenia do informatyzacji wymiaru sprawiedliwości, przyspieszenia procedur sądowych, a także przywrócenia zaufania do tych instytucji. - Takich reform oczekują Polacy, a rozwiązań, które mają do tego doprowadzić, ja oczekuję od Ministerstwa Sprawiedliwości - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  premier Mateusz Morawiecki sąd sądownictwo reforma sądownictwa Solidarna Polska POLSKA

Reforma sądownictwa. Kaleta: może należałoby znieść wszystkie immunitety

Piotr Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości w Programie 1 Polskiego Radia odniósł się do ostatnich głośnych i niesprawiedliwych wyroków sądów. Jego zdaniem jest na to rozwiązanie, które w obrębie reformy sądownictwa byłoby wskazane. - Znieść wszystkie immunitety, żeby nie było, żadnej grupy uprzywilejowanej. Nieważne czy to jest poseł, sędzia czy prokurator - powiedział poseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Magdalena Ogórek sądownictwo reforma sądownictwa

Poseł Lewicy o środkach z KPO: wystarczy spełnić kamienie milowe

- Klub Lewicy od początku był za tym, żeby środki z KPO trafiły do Polski, głosowaliśmy za tym w parlamencie. Dziś w Polsce rządzi Zjednoczona Prawica, a tak naprawdę Zbigniew Ziobro, który wziął nas wszystkich za zakładników w politycznym konflikcie z premierem i szefem PiS - mówił w Polskim Radiu 24 Przemysław Koperski (Nowa Lewica).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polska 2050 Komisja Europejska reforma sądownictwa sądownictwo Sąd Najwyższy POLSKA Polska w Unii Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy Eliza Olczyk

Michał Wójcik: nie zgadzamy się na federalizację UE

- Polakom należą się środki unijne, UE to nie są tylko zobowiązania, ale też uprawnienia. Rewizja traktatów to próba wymuszania na państwach członkowskich i na Polsce pewnych zachowań - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Wójcik (Solidarna Polska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polska 2050 Komisja Europejska reforma sądownictwa sądownictwo Sąd Najwyższy POLSKA Polska w Unii Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy Dorota Kania Michał Wójcik

Szefernaker o przyjęciu ustawy o SN: jestem przekonany, że to pozwoli na sprawną realizację KPO

- Sejm potwierdził przyjęcie tej ustawy w takim kształcie, w jakim wcześniej ją przyjął, bez poprawek Senatu. Jestem przekonany, że to pozwoli także na sprawną realizację KPO – powiedział w piątek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, komentując czwartkowe głosowanie nad nowelizacją ustawy o SN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy sądownictwo polityka Krajowy Plan Odbudowy Krajowy Program Odbudowy reforma sądownictwa Paweł Szefernaker

Sejmowa komisja zdecydowała ws. ustawy o SN. Rekomenduje odrzucenie większości senackich poprawek

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka rekomenduje odrzucenie większości poprawek Senatu do prezydenckiej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. We wszystkich głosowaniach 14 posłów było za, a 16 przeciw. Przyjęte zostały jedynie poprawki o charakterze legislacyjnym. W tym przypadku posłowie głosowali jednomyślnie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Senat Sejm Sąd Najwyższy reforma sądownictwa