Polskie Radio
Section05
reforma sądownictwa

Polskie Radio 24 Przywracanie praworządności. "Przeszkodą jest prezydent"

- Główną przeszkodą w polskim procesie legislacyjnym jest Andrzej Duda - powiedział w Polskim Radiu 24 mec. Michał Wawrykiewicz, kandydat KO w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jego zdaniem, prezydent zawetuje "wszystkie ustawy, które będą choćby wykonywać europejskie wyroki".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka sądownictwo reforma sądownictwa krs Krajowa Rada Sądownictwa Michał Wawrykiewicz

Reforma KRS zwalnia. Senator KO wskazał "hamulcowego"

- Reforma KRS stoi pod znakiem zapytania, bo prezydent Andrzej Duda mówi, że będzie wetował albo kierował do TK wszystkie ustawy. Jeżeli twierdzimy, że gdzieś jest hamulcowy, który uniemożliwia procedowanie ustaw, to właśnie tam jest praprzyczyna problemów - podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia senator KO Krzysztof Kwiatkowski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krzysztof Kwiatkowski krs reforma sądownictwa sądownictwo Karol Surówka

Koniec procedury przeciwko Polsce z artykułu 7. KE: nie ma w Polsce zagrożenia dla praworządności

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiada szybki koniec procedury przeciwko Polsce z artykułu 7. unijnego traktatu. Komisja uznała dziś, że nie ma systemowego zagrożenia dla praworządności i niezależności sądownictwa w Polsce. Jej zdaniem wątpliwości rozwiewa plan reform wymiaru sprawiedliwości przygotowany przez nowy rząd wyłoniony po październikowych wyborach. Plan zawiera działania legislacyjne i nielegislacyjne. Ursula von der Leyen uznała to za przełom. 
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Ursula von der Leyen prawo reforma sądownictwa

Zmiany w TK. Sprawdź, co jest w projektach ustaw

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekty ustaw o Trybunale Konstytucyjnym. Wynika z nich, że wyroki wydane w składach, w których zasiadała osoba nieuprawniona do orzekania, są nieważne, osób takich nie dotyczy też możliwość przejścia w stan spoczynku. Według projektów szersze kompetencje miałoby uzyskać zgromadzenie sędziów TK.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka reforma sądownictwa Trybunał Konstytucyjny Adam Bodnar Ministerstwo Sprawiedliwości

Media: jest projekt uchwały ws. Trybunału Konstytucyjnego

Posłowie koalicji rządzącej przygotowali projekt uchwały Sejmu ws. Trybunału Konstytucyjnego. Z informacji TVN24, którego dziennikarka twierdzi, że widziała projekt, w uchwale zawarto apel do wszystkich sędziów TK o rezygnację, a do organów władzy publicznej - by nie uznawały rozstrzygnięć Trybunału w obecnym składzie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo polityka Sejm Trybunał Konstytucyjny reforma sądownictwa

KPO dla Polski. Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie 137 mld euro

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje w sprawie funduszy europejskich, które są obecnie dla Polski zablokowane. Chodzi o 137 miliardów euro z funduszu Next Generation oraz funduszy spójności.
Zobacz więcej na temat:  Krajowy Plan Odbudowy Ursula von der Leyen Donald Tusk Unia Europejska reforma sądownictwa fundusze unijne fundusze europejskie

Polska rozpoczyna procedurę wychodzenia z artykułu 7. Krok w kierunku uwolnienia unijnych funduszy

Polska rozpoczyna wychodzenie z procedury praworządnościowej rozpoczętej w ramach artykułu 7 unijnego traktatu. Szef resortu sprawiedliwości Adam Bodnar przyleciał do Brukseli na spotkanie ministrów do spraw europejskich unijnych krajów z planem działań dotyczącym reform, który ma pozwolić na zakończenie procedury.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska reforma sądownictwa Komisja Europejska

Reforma sądownictwa. Wiemy, kiedy rząd zajmie się zmianami w KRS

Dużo wskazuje na to, że w tym tygodniu rząd zajmie się projektem ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa - poinformował wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha. Dodał także, że szczegółów dotyczących zmian w Trybunale Konstytucyjnym można spodziewać się w ciągu kilku, kilkunastu dni.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka sądownictwo reforma sądownictwa Krajowa Rada Sądownictwa krs Trybunał Konstytucyjny

Minister sprawiedliwości zapewnia: nie grozi nam dwuwładza w prokuraturze

Minister sprawiedliwości powiedział, że Polsce nie grozi dwuwładza w prokuraturze. Adam Bodnar odniósł się do komentarzy jednego z zastępców prokuratora generalnego Michała Ostrowskiego, który kwestionuje działania nowego ministra, podważa między innymi decyzję o odwołaniu Dariusza Barskiego z funkcji prokuratora krajowego i ostrzega przed ryzykiem paraliżu prokuratur w całym kraju.
Zobacz więcej na temat:  Adam Bodnar Ministerstwo Sprawiedliwości reforma sądownictwa POLSKA sądownictwo prokuratura

"Pierwszy krok do przywrócenia godności". Pilny komunikat prokuratora generalnego

Minister sprawiedliwości-prokurator generalny Adam Bodnar wydał "pilny komunikat", w którym poinformowano o wykonaniu "pierwszego kroku na drodze przywracania godności prokuratorom byłej Prokuratury Generalnej". Chodzi o osoby, które w 2016 roku zostały zdymisjonowane przez Zbigniewa Ziobrę i przeniesiono je do jednostek niższego szczebla.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prokuratura Prokuratura Krajowa Adam Bodnar Ministerstwo Sprawiedliwości Prokuratura Generalna sądownictwo reforma sądownictwa polityka