Polskie Radio
Section05
reforma sądownictwa

"Nie ustaniemy w wysiłkach zreformowania sądów". PiS przedstawił plan zmian w wymiarze sprawiedliwości

Sąd Najwyższy "elitarnym sądem prawa", przejrzysta struktura sądów, sędziowie pokoju, sprawy rejestrowe i nakazowe dla notariuszy, połączenie radców prawnych i adwokatów w jeden samorząd - to główne z postulatów Prawa i Sprawiedliwości dot. sądownictwa. "Nie ustaniemy w wysiłkach zreformowania sądów" - podkreśla PiS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Prawo i Sprawiedliwość sądownictwo sąd reforma sądownictwa

Kontrowersyjna reforma sądownictwa w Izraelu przegłosowana. Przeciwnicy rządu znów protestują

W nocy z poniedziałku na wtorek izraelski Kneset przyjął w pierwszym czytaniu projekt ustawy, ograniczającej uprawnienia władzy sądowniczej. To kluczowy element wzbudzającej kontrowersje reformy sądownictwa nacjonalistycznej koalicji premiera Benjamina Netanjahu. Propozycja reformy wymiaru sprawiedliwości Izraela od pół roku polaryzuje społeczeństwo w kraju i wywołuje protesty.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael reforma sądownictwa sądownictwo Benjamin Netanjahu

PR24 Prof. Arkadiusz Jabłoński: decyzja Sądu Najwyższego ws. prawa łaski pogłębia anarchizację

"Tercet sędziowski" - tak prof. Arkadiusz Jabłoński nazwał w Polskim Radiu 24 wydarzenia minionego tygodnia związane z orzeczeniami sądów i trybunałów - decyzją Sądu Najwyższego ws. procesu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika - sprzeczną z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego na temat prawa łaski - orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ws. kopalni w Turowie oraz orzeczeniem TSUE na temat reformy sądownictwa w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka sądownictwo reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Jerzy Jachowicz

"Jesteśmy na granicy anarchii, sąd złamał prawo". Konstytucjonalista o wyroku SN

- Sąd Najwyższy nie jest uprawniony do jakiejkolwiek oceny wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Jest norma konstytucyjna, z której jasno wynika, że orzeczenie TK kończy sprawę - powiedziała prof. Anna Łabno, konstytucjonalista z Uniwersytetu Śląskiego, odnosząc się do decyzji SN w sprawie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Jej zdaniem "jesteśmy na granicy anarchii, bo sąd złamał prawo". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny sądownictwo

PR24 Wyrok TSUE. Prof. Gontarski: to porażka Unii Europejskiej, ideologia i polityka wzięły górę nad prawem

- Ten wyrok to porażka Unii Europejskiej. To farsa z punktu widzenia wartości uznawanych przez narody cywilizowane. Chodzi o to, że od wyroku nie można się odwołać, że Trybunał nie stosuje trójpodziału władzy, o który się tak upomina. Trybunał "dorobił" sobie sam swoje nowe kompetencje - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Gontarski, prawnik, były pełnomocnik Polski przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Sprawiedliwości UE reforma sądownictwa Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Polskie Radio 24

"Decyzja absurdalna, sprzeczna z orzeczeniem TK". Tarczyński jednoznacznie o wyroku TSUE

- Z jednej strony mamy decyzję TSUE sprzeczną z orzeczeniem polskiego Trybunału Konstytucyjnego, z drugiej strony - bardzo dużą niepewność w związku z bezstronnością sędziów w ogóle. Bo okazuje się, że nie możemy zapytać o ich ewentualną przynależność do różnych organizacji - podkreślił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Dominik Tarczyński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Sprawiedliwości UE reforma sądownictwa Dominik Tarczyński Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Polskie Radio 24

Joanna Kluzik-Rostkowska o KPO: odpowiedzialność ponoszą rządzący

- My od dawna przekonywaliśmy, że trzeba zrobić wszystko, żeby te pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy mogły być uruchomione - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł PO Joanna Kluzik-Rostkowska. Odniosła się w ten sposób do pytania o ustawę dot. Sądu Najwyższego, której wejście w życie mają odblokować unijne środki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma sądownictwa Trybunał Konstytucyjny Krajowy Plan Odbudowy Joanna Kluzik-Rostkowska

TYLKO U NAS Prezes PiS: polski ustrój nie będzie funkcjonował dobrze bez zreformowanego sądownictwa

- Mamy fatalnie działający wymiar sprawiedliwości, ale nie chciałbym w tej sprawie rozpoczynać sporu wewnątrz Zjednoczonej Prawicy - mówił Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, w wywiadzie transmitowanym na antenach Polskiego Radia 24 i Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość sądownictwo reforma sądownictwa Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

NASZ WYWIAD Co czeka Izrael, skąd protesty i spór o reformę? Michał Wojnarowicz (PISM): to kryzys polityczny i ustrojowy

W Izraelu od stycznia mają miejsce protesty przeciwko reformie wymiaru sprawiedliwości, w tym blokady dróg i strajki m.in. lotnisk, wielotysięczne demonstracje. Dlaczego reakcja społeczna jest tak silna i długotrwała, i dlaczego koalicja rządowa z premierem Benjaminem Netanjahu dąży do wprowadzenia ustaw? Czego można spodziewać się dalej? Te kwestie wyjaśnia Michał Wojnarowicz (PISM) w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Bliski Wschód Izrael Benjamin Netanjahu reforma sądownictwa NASZ WYWIAD ramadan

Strajk generalny paraliżuje Izrael. Protest przeciwko reformie sądownictwa, setki tysięcy osób na ulicach

Główne lotnisko w Izraelu jest zamknięte z powodu strajku. Związkowcy w całym kraju protestują przeciwko budzącej ogromne kontrowersje reformie sądów, którą chce wprowadzić rząd. Tysiące ludzi zmierzają przed izraelski parlament w Jerozolimie, a premier zwołał pilne konsultacje w sprawie przyszłości rządu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Izrael strajki protest reforma reforma sądownictwa

Janusz Wojciechowski: są pisemne zapewnienia, że przyjęcie noweli ustawy o SN odblokuje Polsce fundusze z KPO

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski oznajmił, że "gdyby ustawa (nowelizacja ustawy o SN - przyp. red.) była podpisana, Polska otrzymałaby fundusze z KPO. Jak stwierdził, są w tej sprawie "odpowiednie zapewnienia na piśmie ze strony Komisji Europejskiej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Krajowy Plan Odbudowy Sąd Najwyższy reforma sądownictwa Janusz Wojciechowski

KE skarży Polskę do TSUE. Czarnecki: celem - ograniczenie konkurencyjności naszego państwa

- Nie traktujmy instytucji unijnych jako zbiorowiska ekspertów. To są politycy, byli premierzy czy ministrowie i podejmują decyzje stricte polityczne. Polska jest niewygodna z różnych powodów, także dlatego, że urosła gospodarczo i geopolitycznie - mówił w Polskim Radiu 24 Ryszard Czarnecki, europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Unia Europejska Krajowy Plan Odbudowy Trybunał Sprawiedliwości UE reforma sądownictwa Antoni Opaliński Ryszard Czarnecki

Wniosek do TSUE przeciwko Polsce. Tułajew: KE po raz kolejny uznaje, że jedni coś mogą, a drudzy nie

- Po raz kolejny mamy do czynienia z takimi działaniami KE, które jasno pokazują, że instytucji tej nie podoba się, że w Polsce rządzi Prawo i Sprawiedliwość. Komisja próbuje doszukiwać się rzekomego łamania praworządności. Przypomnijmy, że ta sprawa to nic nowego - mówił w Polskim Radiu 24 Sylwester Tułajew (Prawo i Sprawiedliwość).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Unia Europejska Krajowy Plan Odbudowy Trybunał Sprawiedliwości UE reforma sądownictwa