X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda podpisał Strategię Bezpieczeństwa Narodowego

12.05.2020 14:07
Prezydent Andrzej Duda podpisał Strategię Bezpieczeństwa Narodowego. Dokument opisuje główne zagrożenia dla bezpieczeństwa naszego kraju i kierunki, z których zagrożenie może płynąć. W tym kontekście wymienia się Federację Rosyjską.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda podpisał Strategię Bezpieczeństwa Narodowego. Materiał Sylwii Białek (IAR)
  • Zakres Strategii Bezpieczeństwa Narodowego [POSŁUCHAJ]
Uroczystość podpisania dokumentu
Uroczystość podpisania dokumentuPAP/Marcin Obara

Przemawiając podczas uroczystości podpisania strategii, prezydent podkreślił, że jest to niezwykle ważny dokument dotyczący bezpieczeństwa naszego państwa i regulujący strategię bezpieczeństwa narodowego. - Przygotowanie tego dokumentu zajęło kilka lat. A odnosi się on przede wszystkim do zmian, które nastąpiły w okresie ostatniego pięciolecia i tej rzeczywistości, która w związku jest dzisiaj i w której musimy działać, patrząc w przyszłość, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo naszego państwa, potencjalne zagrożenia i kierunki rozwoju - wyjaśnił.

Andrzej Duda powiedział, że nowy dokument uwzględnia wszystkie aspekty, które pojawiły się od 2014 roku, gdy powstała poprzednia Strategia. Chodzi między innymi o niebezpieczeństwo epidemiczne, z którym mamy do czynienia od pewnego czasu. Prezydent wyjaśnił, że sytuacja epidemiczna wymusza podjęcie odpowiednich przedsięwzięć na przyszłość.

Prezydent Andrzej Duda zauważył, że w ciągu ostatnich lat zaszły także zmiany w kontekście bezpieczeństwa energetycznego. Prezydent wyjaśnił, że inwestycje w sektorze energetycznym mają gwarantować Polsce bezpieczeństwo i suwerenność gazową, a przede wszystkim uniezależnienie od dostaw z Rosji. Andrzej Duda przypomniał, że sześć lat temu nie było jeszcze ukończonego gazoportu w Świnoujściu, który obecnie istnieje, jest rozbudowywany do 7,5 miliarda metrów sześciennych rocznie oraz gazociągu Baltic Pipe, który będzie prowadził gaz z szelfu norweskiego, przez Danię, dno Morza Bałtyckiego, do Polski. Strategia przewiduje budowę także nowych interkonektorów gazowych z państwami sąsiadującymi i rozwój sieci gazowej w naszej części Europy.

Nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego kładzie nacisk także na bezpieczeństwo militarne Polski. Prezydent zaznaczył, że dokument uwzględnia zmiany, jakie zaszły w polskiej armii w ostatnich latach, czyli m.in. utworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej, zwiększenie uposażeń żołnierzy i wydatków budżetowych na obronność. Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślił, że Wojsko Polskie w ostatnich latach zostało znacznie zwiększone i zmodernizowane.

- Podpisaliśmy wiele bardzo ważnych kontraktów, które mają prowadzić do modernizacji wyposażenia naszej armii. Ale to cała modernizacja naszej armii także w ogromnym stopniu w oparciu o to, co oferuje przemysł krajowy - armatohaubice KRAB, moździerze RAK, a więc wszystko to, co dzisiaj znamionuje nowoczesną armię, a w co dalej chcemy polskie wojsko wyposażać, stanowi także ten element naszej strategii - wyjaśnił.

Premier: bezpieczeństwo jest fundamentem rozwoju

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że bezpieczeństwo jest fundamentem rozwoju. W tym kontekście wyjaśnił, że nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego jest fundamentalnym dokumentem, który będzie służył wypracowaniu innych ustaw. Podkreślił, że uwzględnia różne kierunki zagrożeń bezpieczeństwa Polski i Polaków, takie jak zagrożenie epidemiczne lub w cyberprzestrzeni. - Wszystkie zagrożenia, które pojawiły się ostatnio, ale także te konwencjonalne, które wiemy, że cały czas występują, a wystarczy prześledzić historię ostatnich parunastu lat za naszą wschodnią granicą, muszą być we właściwy sposób ujęte w dokumentach i zaadresowane w naszych działaniach realnych - mówił.

Premier zobowiązał się, zgodnie z zaleceniem i życzeniem prezydenta, do powołania międzyresortowego zespołu do spraw opracowania ustawy i odpowiednich dokumentów, które będą przekładały strategię na konkretne ustawy i regulacje.

Strategia Bezpieczeństwa Narodowego

Strategia Bezpieczeństwa Narodowego jest dokumentem jawnym. Na jej bazie powstaną szczegółowe wytyczne dotyczące kierunków rozwoju bezpieczeństwa. Te dokumenty będą już utajnione.

Na strategię składają się cztery filary: bezpieczeństwa państwa i obywateli, Polska w systemie bezpieczeństwa międzynarodowego, tożsamość i dziedzictwo narodowe oraz rozwój społeczny i gospodarczy z uwzględnieniem ochrony środowiska. Akcentuje się w nim sytuację międzynarodową, w tym konflikty i rywalizacje między mocarstwami. Podkreśla się dynamiczny rozwój nowych technologii i szeroką współpracę z innymi krajami. Wskazuje się także na zagrożenia dla bezpieczeństwa w obszarze ochrony środowiska naturalnego oraz potrzebę poprawy zarządzania bezpieczeństwem narodowym.

W strategii podkreślono, że interesy narodowe w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego obejmują: strzeżenie niepodległości, nienaruszalności terytorialnej, suwerenności oraz zapewnienie bezpieczeństwa państwa i obywateli, kształtowanie porządku międzynarodowego, opartego na solidarnej współpracy i poszanowaniu prawa międzynarodowego, umacnianie tożsamości narodowej i strzeżenie dziedzictwa narodowego oraz zapewnienie warunków do trwałego i zrównoważonego rozwoju społecznego i gospodarczego oraz ochronę środowiska naturalnego.

Dokument został zatwierdzony przez Radę Ministrów 30 kwietnia. Powstawał wiele miesięcy, a jego pierwszy zarys przedstawiło kierownictwo Biura Bezpieczeństwa Narodowego dwa lata temu.


IAR/dad