Redakcja Polska

Wiceszef MSZ: polska propozycja planu dla Białorusi to kwestia kilku dni

10.09.2020 10:45
Polska propozycja planu dla Białorusi to kwestia kilku najbliższych dni - zapewnił w czwartek wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Dodał, że zostanie ona poddana pod dyskusję partnerom europejskim.
Audio
  • Rosyjscy pisarze przesyłają listy ze słowami wsparcia dla białoruskiej noblistki Swietłany Aleksiejewicz. Laureatka literackiej nagrody Nobla jest jedyną działaczką opozycyjnej Rady Koordynacyjnej, która przebywa na wolności. Z Moskwy Maciej Jastrzębski (IAR)
Protest w Mińsku
Protest w MińskuPAP/EPA/STRINGER

Marcin Przydacz, który był gościem Polsat News, był pytany o środowe spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami białoruskiej opozycji m.in. Swiatłaną Cichanouską, Pawłem Łatuszką i Wolhą Kawalkawą. Stwierdził, że politycy dziękowali za wsparcie, doceniali aktywność Polski na forach międzynarodowych. - Premier mówił, że Unia Europejska i szeroko pojęty zachód powinien wskazać pewną perspektywę gospodarczą dla nowej Białorusi, jakakolwiek ona by nie była w przyszłości, żeby pokazać naszą de facto przewagę konkurencyjną, że zachód ma dużo więcej do zaoferowania zwykłym Białorusinom niż ktokolwiek inny - powiedział wiceminister.

Jak dodał, nie chodzi o negocjacje, ale o pokazanie, że jakakolwiek zmiana zgodna z wartościami europejskimi może spowodować automatycznie inwestycje czy współpracę finansową, na co - jak mówił - opozycja na Białorusi się zgadzała.

Marcin Przydacz został zapytany, czy będzie to przekute na jakiś dokument np. Rady Europejskiej lub innego unijnego gremium, aby pokazać Białorusinom cel i kierunek działań. - Chcielibyśmy jako Polska - i te prace są już zainicjowane - zaprezentować taki program w niedługim czasie pod dyskusję także i naszych partnerów europejskich - odpowiedział.

Przydacz: bardziej rozumiemy tematykę wschodnią

- W ramach Unii Europejskiej są różne państwa i różne wrażliwości. Im dalej od wschodniej granicy europejskim, tym to zainteresowanie tematyką wschodnią, tematyką białoruską spada - zaznaczył. - My bardziej rozumiemy tematykę wschodnią. Oczekujemy solidarnego wsparcia od naszych partnerów europejskich - dodał. Wiceszef MSZ dopytywany, kiedy taka oferta pojawi się na stole, powiedział: "Myślę, że nasza propozycja, która oczywiście będzie jeszcze podlegała jakimś zmianom, to jest kwestia kilku następnych dni, kiedy ona będzie wypracowana i pan premier będzie decydował w jakiej formule ją ewentualnie upublicznić". - Następnie będzie to dyskutowane z partnerami europejskimi. Jaki będzie finalny efekt, finalna propozycja, to zobaczymy. Ja mam głęboką nadzieję, że będzie to na tyle poważna propozycja, która rzeczywiście pokaże Białorusinom, że warto utrzymywać dobre relacje z Europą, bowiem tutaj są warunki do prowadzenia chociażby biznesu - podkreślał.

Według Centralnej Komisji Wyborczej prezydent Alaksandr Łukaszenka zdobył 80,1 proc. głosów w wyborach prezydenckich, a Swiatłana Cichanouska zaledwie 10,1 proc. Od 9 sierpnia trwają protesty Białorusinów, którzy uważają, że wybory zostały sfałszowane. W środę Cichanouska spotkała się w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim. 

PAP/dad

Zobacz więcej na temat: MSZ Białoruś

Ambasada RP na Białorusi przekazała Swiatłanie Aleksijewicz logo 40-lecia Solidarności

09.09.2020 15:13
Logo obchodów 40-lecia Solidarności oraz wyrazy wsparcia przekazał w środę Swiatłanie Aleksijewicz chargé d’affaires ambasady RP w Mińsku Marcin Wojciechowski. W związku z obawami o bezpieczeństwo pisarki dyplomaci kilku krajów zachodnich przebywają obecnie w jej mieszkaniu.

Swiatłana Cichanouska z nagrodą specjalną Forum Ekonomicznego w Karpaczu

10.09.2020 07:43
Liderka białoruskiej opozycji, kandydatka w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłana Cichanouska została uhonorowana nagrodą specjalną Forum Ekonomicznego, odbywającego się w tym roku w Karpaczu. Nagrodę przyznała Rada Programowa Forum, organizowanego dotąd co roku w Krynicy Zdroju.

Ponad stu Białorusinów przyjechało do Polski w trybie humanitarnym

10.09.2020 08:11
Do Polski w trybie humanitarnym przyjechało dotąd ponad stu Białorusinów – poinformował PAP wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. Taki przyjazd umożliwiają m.in. wizy humanitarne lub procedura udzielenia ochrony międzynarodowej. Na wjazd do Polski może zezwolić także komendant Straży Granicznej.