Polskie Radio
Section05
Mikołaj Pawlak

"Chcemy przeciwdziałać krzywdzeniu". Współpraca RPD z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę

Rzecznik Praw Dziecka oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę podjęły współpracę, której celem jest analiza działań instytucji państwowych i służb w przypadkach krzywdzenia dzieci. Główne działania mają polegać na przeciwdziałaniu przemocy. - Należy wyciągać wnioski z tego co się wydarzyło i zapobiegać kolejnym tragicznym wydarzeniom - podkreślono.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka o problemach polskich nastolatków

Rzecznik Praw Dziecka na antenie Programu 1 Polskiego Radia powiedział, że w mijającym roku dzieci wykonały ponad 40 tys. telefonów zaufania. - To pokazuje skalę potrzeb rozmowy młodego człowieka z dorosłymi, z kimś kto ma większe doświadczenie i kto pomoże poradzić sobie z problemami - wskazał Mikołaj Pawlak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Rzecznik Praw Dziecka dzieci Mikołaj Pawlak pomoc Krzysztof Świątek młodzież szkoła

Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. Mikołaj Pawlak: w ciągu roku sytuacja się poprawiła

Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci i Dzień Praw Dziecka, które obchodziliśmy w piątek i sobotę, są okazją do przypomnienia o potrzebie wrażliwości wobec dzieci oraz o tym, że jako Polacy mamy szczególny wkład w walkę o prawa dziecka. Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak podkreślił w Polskim Radiu 24, że w Polsce zrobiliśmy duży postęp w walce z przemocą domową, ale jest jeszcze wiele do zrobienia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mikołaj Pawlak Rzecznik Praw Dziecka dzieci POLSKA społeczeństwo Mateusz Drozda

Rzecznik Praw Dziecka: 15 proc. młodszych dzieci jest chronicznie smutnych, to niepokojące

- W odniesieniu do samopoczucia psychicznego dzieci i młodzieży mamy dane niepokojące w niektórych grupach dzieci i młodzieży. Niepokojące jest to, że ok. 15 proc. młodszych dzieci czuje się cały czas smutnych. Ale to się pokrywa z wynikami dotyczącymi chociażby rodziny i szkoły - rodzina i szkoła są czynnikami chroniącymi - mówił w Polskim Radiu 24 Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak dzieci młodzież telefon zaufania psychiatria

"Jest miłość, ale brakuje czasu". Mikołaj Pawlak o polskiej rodzinie

- Dzieci czują, że rodzice ich kochają, wspierają i rozumieją. Ale chcą częściej przebywać z rodzicami. Brak czasu zaczyna im ciążyć w domowych relacjach - powiedział rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak, odwołując się do wyników badania o jakości życia dzieci i młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Pawlak Rzecznik Praw Dziecka POLSKA dzieci młodzież rodzina Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej społeczeństwo

"Nie skazujcie dzieci na traumę". Apel Rzecznika Praw Dziecka do dyrektorów żłobków i przedszkoli

- Nie zabierajcie dzieciom zabawek i pozwólcie ich rodzicom być z nimi, jeśli dzieci potrzebują takiego wsparcia; strach przed pandemią nie może odbierać zdrowego rozsądku i nie może prowadzić do krzywdzenia dzieci - zaapelował do dyrektorów żłobków i przedszkoli rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dzieci Mikołaj Pawlak Rzecznik Praw Dziecka przedszkole

"Polscy uczniowie lubią szkołę, ale zadowolenie spada wraz z wiekiem". Raport o jakości życia dzieci i młodzieży

Uczniowie lubią polską szkołę, szczególnie ci najmłodsi. Lepsze zdanie o szkole mają uczniowie z terenów wiejskich, najgorsze z województw: lubelskiego, pomorskiego i świętokrzyskiego - wynika z raportu o jakości życia dzieci i młodzieży sporządzonego na podstawie badania zleconego przez Rzecznika Praw Dziecka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dzieci szkoła szkoła podstawowa szkoła ponadgimnazjalna młodzież edukacja Rzecznik Praw Dziecka raport badanie Mikołaj Pawlak

Mikołaj Pawlak o heroizmie dzieci podczas wojny: symbolem tego bohaterstwa jest Mały Powstaniec

- Dzieci to również Polacy i tak jak wiele milionów Polaków oddawało życie za wolną ojczyznę podczas drugiej wojny światowej w różnych bitwach i miejscach, to przecież dzieci także chłonęły te patriotyczne elementy wychowania - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa dzieci młodzież Mikołaj Pawlak Powstanie Warszawskie zbrodnie wojenne HISTORIA POLSKA społeczeństwo Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

"Zaufajmy specjalistom". Rzecznik Praw Dziecka o szczepieniu dzieci

- Zaufajmy specjalistom, bo pandemia zagraża życiu nas wszystkich, i to na całym świecie - powiedział w rozmowie z "Super Expressem" Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, pytany o kwestię szczepień dzieci i młodzieży. - Pierwszeństwo do decydowania w tej sprawie mają naukowcy, wirusolodzy - wskazał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Rzecznik Praw Dziecka szczepienia dzieci koronawirus Mikołaj Pawlak

"Dzieciom brakowało kontaktu z rówieśnikami, z nauczycielami". Mikołaj Pawlak o nauce zdalnej

- W grudniu ub.r. przeprowadzono badania dotyczące stosunku młodzieży do nauki zdalnej - pokazały one jednoznacznie, że dzieciom brakuje kontaktu z rówieśnikami, z nauczycielami - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka.
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Pawlak Rzecznik Praw Dziecka społeczeństwo dzieci szkoła nauczyciel Piotr Gociek Sygnały Dnia POLSKA

Apel RPD do ministra sprawiedliwości. Rzecznik chce prac społecznych za utrudnianie dziecku kontaktów z rodzicem

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zwrócił się do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o pilną zmianę przepisów, by ukrócić proceder alienacji rodzicielskiej. Rzecznik postuluje wprowadzenie obowiązkowych prac społecznych, jeśli kary pieniężne okażą się nieskuteczne.
Zobacz więcej na temat:  rodzina dziecko Rzecznik Praw Dziecka Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości Mikołaj Pawlak POLSKA społeczeństwo

Warszawa: sąd chce oddać dziecko handlarzowi narkotyków. Interweniuje Rzecznik Praw Dziecka

Sąd Apelacyjny w Warszawie nakazał wydanie 4-letniego dziecka do Holandii ojcu skazanemu za handel narkotykami i poszukiwanemu Europejskim Nakazem Aresztowania. - To kuriozalna decyzja sądu. Wyrok narusza podstawowe prawa tego dziecka - mówi Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak i zapowiada złożenie skargi kasacyjnej od wyroku oraz wniosku o wstrzymanie wydania dziecka.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak Warszawa Holandia