X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Szymon Szynkowski vel Sęk: nie planujemy wyjścia z Unii Europejskiej

23.11.2020 09:04
Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że rząd nie planuje wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Według niego mówiący o takich planach politycy opozycji zachowują się wyjątkowo nieodpowiedzialnie.
Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w MSZ
Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w MSZ Foto: Polskie Radio dla Zagranicy

- Nie planujemy wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Mówienie o polexicie jest political fiction - podkreślił Szymon Szynkowski vel Sęk w Programie 1 Polskiego Radia. Oznajmił, że formułowanie twierdzeń, jakoby rząd planował wyjście Polski z UE "jest też szkodliwe z punktu widzenia Polski na arenie międzynarodowej".

Wyraził przekonanie, że Polska ma prawo do oceny, że Unia Europejska, proponując mechanizm powiązania funduszy unijnych z przestrzeganiem zasad praworządności, popełnia błąd. Wyjaśnił, iż w ocenie rządu, utrzymanie tego mechanizmu "przyniesie dalekosiężna skutki dla Unii Europejskiej". - Mamy prawo o tym mówić, bo zależy nam na silnej Unii Europejskiej - dodał.

Wiceszef MSZ zwrócił uwagę, że na razie Polska nie zawetowała budżetu. - To tylko zapowiedź weta, jeżeli nie będzie rezygnacji z mechanizmu warunkowości - przypomniał. - Sygnalizujemy wraz z naszymi partnerami z Węgier, że tego rodzaju pakiet budżetowy, (…) jest dla nas nie do zaakceptowania. To jest sprzeczne z traktatami - powiedział.

Posłuchaj
08:30 PR1_MPLS 2020_11_23-07-15-03_for_media.mp3 Szymon Szynkowski vel Sęk o możliwym zawetowaniu unijnego budżetu ("Sygnały dnia"/Jedynka)

 

Wyjaśnił, że "jeżeli budżet nie zostanie przyjęty, będziemy działać na zasadzie prowizorium budżetowego". - Polska żadnych pieniędzy z budżetu unijnego nie straci - zapewnił.

- Liczymy na przyjęcie wieloletnich ram finansowych, ale w rozsądnym kształcie. Można powiedzieć, że w 95 procentach są one uzgodnione (…) na bardzo dobrych kwotach dla Polski. Kluczowe, żeby ten budżet został przyjęty bez mechanizmu, który jest dla nas groźny - dodał.

Państwa członkowskie UE nie osiągnęły w ubiegły poniedziałek jednomyślności ws. wieloletniego budżetu UE i decyzji ws. funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z tzw. praworządnością. Rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.

Kanclerz Angela Merkel po wideoszczycie UE powiedziała w czwartek wieczorem: "musimy kontynuować rozmowy z Węgrami i Polską". Jak dodała, "istnieje konsensus w sprawie budżetu UE, ale nie w sprawie mechanizmu praworządności". Obiecała, że Niemcy, które obecnie sprawują prezydencję w UE, zbadają wszystkie możliwe opcje.

IAR/PAP/PR Jedynka/dad

Białoruś: opozycja zastosowała "partyzanckie marsze"

22.11.2020 15:30
Nowa taktyka białoruskiej opozycji to tak zwane "partyzanckie marsze". W Mińsku dziennikarze naliczyli kilkadziesiąt kolumn demonstrantów w różnych dzielnicach miasta, w których brało udział co najmniej tysiąc osób w każdej. Milicyjny OMON miał problemy z rozpraszaniem i zatrzymywaniem demonstrantów, gdyż jego siły też zostały rozproszone.

Trump odcina się od prawniczki, która twierdziła, że doszło do fałszerstw wyborczych

23.11.2020 08:13
Kampania prezydenta Donalda Trumpa zdystansowała się w niedzielę od prawnik Sidney Powell, która na konferencji prasowej w ubiegłym tygodniu twierdziła, że doszło do fałszerstw wyborczych na masową skalę. Nie podała jednak na to żadnych dowodów.