Polskie Radio
Section05
demonstracje

„Protestujący w Iranie chcą zmiany systemu politycznego”

Niepokoje wywołane przez wrogów zagranicznych zostały pokonane - napisała w niedzielę w oświadczeniu na swej stronie internetowej Irańska Gwardia Rewolucyjna. W antyrządowych protestach w Iranie zginęły 22 osoby, a ponad tysiąc aresztowano. O protestach w Iranie mówił w Polskim Radiu 24 Patryk Gorgol, publicysta specjalizujący się w tematyce bliskowschodniej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Iran ONZ Teheran demonstracje

Co dalej z autonomią Katalonii?

- Kataloński rząd przegłosował dokument, w którym ogłosił, że region staje się niezależną republiką, co spotkało się z natychmistową reakcją Madrytu, który postanowił wprowadzić w życie art. 155 co w praktyce oznacza zawieszenie autonomii Katalonii - mówiła Magdalena Skajewska z redakcji międzynarodowej PR.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński katalonia media społecznościowe społeczeństwo polityka demonstracje referendum

Rosja: zatrzymania zwolenników Aleksieja Nawalnego

W Rosji odbywają się demonstracje, których uczestnicy domagają się dopuszczenia opozycyjnego polityka Aleksieja Nawalnego do przyszłorocznych wyborów prezydenckich. W niektórych miastach manifestacje nie uzyskały zezwolenia i doszło do zatrzymań. W Polskim Radiu 24 sytuację skomentował Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Aleksiej Nawalny Władimir Putin demonstracje

"Mamy do czynienia z próbą wpływania na sytuację w Polsce"

Jak pisze „Gazeta Polska”, głównymi sponsorami Akcji Demokracji są niemiecka fundacja Campact oraz Europejska Fundacja Klimatyczna (EFK), której działalność nadzoruje wieloletni wiceminister finansów Niemiec Caio Koch-Weser. O rzekomych powiązaniach mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Wierzchołowski z „Gazety Polskiej”.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy PiS Gazprom Sejm demonstracje manifestacje protest protesty w Warszawie

Blokujący manifestacje zapłacą za ochronę? „Logiczne”

Po ostatniej miesięcznicy smoleńskiej Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji, powiedział, że PiS chce zmienić ustawę o zgromadzeniach tak, by można było obciążyć kosztami ochrony manifestacji tych, którzy je blokują. W Debacie Poranka komentarz Cezarego Krysztopy z Tygodnika Solidarność i Bartłomieja Radziejewskiego z Nowej Konfederacji.
Zobacz więcej na temat:  manifestacje Smoleńsk PiS Mariusz Błaszczak MSWiA demonstracje Cezary Krysztopa Tadeusz Płużański miesięcznica katastrofy smoleńskiej

"W części społeczeństwa wiary w Putina już nie ma"

W poniedziałek tysiące Rosjan wyszło na ulice domagając się zmiany władzy. Pokojowe demonstracje zorganizowano w ponad 200 miastach, m.in. w Moskwie i Petersburgu, zostały brutalnie rozpędzone przez policję, a blisko 2 tysiące osób trafiło do aresztu. O wydarzeniach w Rosji, a także o tym, czy protesty są oznaką poważniejszej zmiany, rozmawiali w audycji 7 Dni Wschód Anna Łabuszewska (Ośrodek Studiów Wschodnich) i dr Paweł Kowal (Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja protest korupcja demonstracje Paweł Kowal Władimir Putin