Polskie Radio
Section05
demonstracje

Francuzi wciąż protestują przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego. Na ulice ma wyjść 1,5 miliona demonstrantów

We Francji odbywają się dziś pochody organizowane przez związki zawodowe z okazji Święta Pracy. W tym roku centrale związkowe spodziewają się wysokiej frekwencji z powodu trwającego od ponad czterech miesięcy konfliktu społecznego wokół reformy podwyższającej wiek emerytalny.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja manifestacje protest demonstracje emerytura

Tysiące demonstrantów na ulicach Gruzji. Policja użyła armatek wodnych, są poszkodowani

W Tbilisi policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego przeciwko demonstrantom, którzy próbowali dostać się do budynku parlamentu. W stolicy Gruzji przez cały dzień protestowało tysiące kobiet - przeciwniczek projektu ustawy o tak zwanych "zagranicznych agentach". Wieczorem dołączyli do nich mężczyźni. Do podobnych zdarzeń doszło też dzień wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  protest Gruzja demonstracje ŚWIAT Europa Tbilisi

Protesty w Mołdawii. Czy ten kraj będzie kolejnym celem ataku Putina?

We wtorek, 28 lutego, wielotysięczne tłumy protestujących zablokowały ulice Kiszyniowa, stolicy Mołdawii. Organizatorem protestu była promoskiewska Partia Szor, kierowana przez ukrywającego się przed mołdawskim wymiarem sprawiedliwości Ilana Szora. Ten niespełna 40-letni oligarcha próbuje w ten sposób oddziaływać na sytuację w kraju kierowanym przez prezydent Maię Sandu.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Tomański Mołdawia protest demonstracje wojna na Ukrainie energia ceny wzrost

Piloci Ryanaira w Belgii kontynuują swój protest. Dotychczas odwołano blisko 80 lotów

Weekendowy strajk pilotów tanich linii lotniczych Ryanair dotknął około 13 tysięcy pasażerów - poinformowała belgijska telewizja RTL. Odwołanych zostało prawie 80 lotów z międzynarodowego lotnisk Zaventem w belgijskiej stolicy i Charleroi pod Brukselą. Szczegóły zna korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia strajki demonstracje manifestacje Ryanair Beata Płomecka

Czują się "niedoceniani". W Belgii trwa kolejny strajk pilotów linii lotniczych Ryanair

Belgijscy piloci tanich linii lotniczych Ryanair rozpoczęli strajk, który potrwa przez cały weekend. W te dni planowane są połączenia z Charleroi pod Brukselą między innymi do kilku miast w Polsce. Belgijscy związkowcy zaznaczają, że zostanie odwołanych większość lotów z tego lotniska i wszystkie z międzynarodowego portu lotniczego Zaventem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia strajki demonstracje manifestacje protest Ryanair samolot Beata Płomecka

POLSKIE RADIO 24 "Rolnicy się zbuntowali". Pawluszek o olbrzymich manifestacjach w Holandii

- Strzelanie do osoby jadącej traktorem jest czymś niebywałym. Mam wrażenie, że policja jest nie tyle brutalna, ile zbyt nadgorliwa - mówił w Polskim Radiu 24 korespondent PAP w Niderlandach Andrzej Pawluszek, który skomentował ostatnie manifestacje w Holandii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT Europa Holandia rolnictwo rolnicy manifestacje demonstracje Europejski Zielony Ład klimat

Gigantyczne protesty rolników w Holandii. "Unijne elity chcą zlikwidować branżę"

W Holandii tysiące rolników protestują przeciwko rządowym planom ograniczenia emisji tlenku azotu. To zdaniem wielu z nich tak naprawdę protest przeciw eliminowaniu ich branży na rzecz ochrony klimatu. Prezes European Milk Board Sieta van Keimpema powiedział portalowi tvp.info, że jeśli likwidacja rolnictwa uda się w Holandii, unijne elity będą chciały tego samego w innych krajach, m.in. w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Holandia Unia Europejska rolnictwo rolnicy protest demonstracje Europejski Zielony Ład GOSPODARKA

Zamieszki we Francji po ogłoszeniu wyników wyborów. Aktywiści starli się z policją

W Paryżu, Lyonie, Nantes i Rennes lewicowi aktywiści manifestowali przeciwko wynikom II tury wyborów prezydenckich we Francji. Tłum składający się głównie z młodych ludzi zgromadził się w centralnej dzielnicy miasta Chatelet. Doszło do zamieszek z policją, a relacje w mediach społecznościowych pokazują, że policja użyła przeciwko demonstrantom gazu łzawiącego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wybory prezydenckie wybory prezydenckie we Francji Emmanuel Macron Marine Le Pen Francja demonstracje