Redakcja Polska

Białoruś: opozycja zastosowała "partyzanckie marsze"

22.11.2020 15:30
Nowa taktyka białoruskiej opozycji to tak zwane "partyzanckie marsze". W Mińsku dziennikarze naliczyli kilkadziesiąt kolumn demonstrantów w różnych dzielnicach miasta, w których brało udział co najmniej tysiąc osób w każdej. Milicyjny OMON miał problemy z rozpraszaniem i zatrzymywaniem demonstrantów, gdyż jego siły też zostały rozproszone.
Audio
  • Białoruska milicja ponownie użyła granatów hukowych do rozpędzania demonstracji opozycji. Materiał Włodzimierza Paca (IAR)
Ukraińcy zebrani w proteście po pogrzebie zabitego przez OMON Ramana Bandarenki
Ukraińcy zebrani w proteście po pogrzebie zabitego przez OMON Ramana BandarenkiPAP/EPA/STR

Białoruska opozycja protestuje od zakończenia wyborów prezydenckich , które odbyły się 9 sierpnia. Uważa, że zostały one sfałszowane i domaga się odejścia prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Niedzielne akcje różniły się od wcześniejszych tym, że maja lokalny charakter. W Mińsku demonstranci zbierali się się na osiedlach i kolumnami kierowali się w stronę centrum miasta. 

Siły białoruskiej milicji zostały skoncentrowane w centrum miasta, gdzie znajdują się budynki rządowe i główny pomnik Lenina. Tymczasem kolumny opozycji liczące po kilka tysięcy osób skandując "Niech żyje Białoruś", maszerowały w dzielnicach położonych na obrzeżach miasta takich jak: Czyżouka, Malinauka, Kurasouszczyna czy Kamienna Horka.

Milicjanci musieli jeździć od jednego osiedla do drugiego, aby rozpędzać protesty. Do tego część protestujących wyszła z historycznymi biało-czerwono-białymi flagami na wzniesienia i pagórki, gdzie trudno używać zwarte oddziały OMON-u.

Decentralizacja protestów spowodowała trudności z zatrzymywaniem demonstrantów. Zamknięte przez władze Centrum Obrony Praw Człowieka do godzin wieczornych ustaliło nazwiska około 150 zatrzymanych uczestników protestów. Tydzień temu o tej porze było kilkuset zatrzymanych. Według gazety "Nasza Niwa" w stolicy w protestach uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy osób.

Niewielkie akcje protestu odbywają się w innych białoruskich miastach : Mohylewie, Homlu, Żodino i Smolawiczach. 

Protesty bez dziennikarzy

W niedzielnych mediach nie wzięli udziału dziennikarze niezależnych mediów, które niemal wyłącznie publikują archiwalne lub amatorskie zdjęcia i nagrania z akcji protestu. Redakcje obawiają się wysyłać dziennikarzy na demonstracje w obawie przed aresztami.

Dziennikarze którzy relacjonowali na miejscu wcześniejsze akcje protestu byli często zatrzymywani przez milicję. Potem sądy skazywały ich na kary aresztu za udział w nielegalnych demonstracjach. Walery Kalinowski dziennikarz rozgłośni Radio Swaboda powiedział Polskiemu Radiu, że obecnie w aresztach przebywa 18 dziennikarzy niezależnych mediów w tym kilku z jego redakcji. - Teraz dziennikarzom jest bardzo trudno pracować na akcjach protestacyjnych w Mińsku. Niemal każde wyjście w celu obserwowania demonstracji kończy się aresztem. Dziennikarstwo na Białorusi to jeden z najbardziej niebezpiecznych zawodów - mówi Walery Kalinowski.

Jak informuje niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy od początku tego roku na Białorusi dziennikarze byli zatrzymywani ponad pół tysiąca razy. Znaczną ich część później skazano na kary grzywny i aresztu.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Białoruś demonstracje

Bezpieczeństwo regionalne, współpraca w ramach Trójmorza i UE oraz sytuacja na Białorusi. Wizyta prezydenta w Wilnie

22.11.2020 10:00
Prezydent Andrzej Duda złożył dwudniową wizytę na Litwie. W Wilnie polski przywódca spotkał się z władzami kraju oraz wystąpił w litewskim parlamencie. Została też powołana Rada Prezydentów Polski i Litwy.

Powrót z Wielkiej Brytanii. "Każdy ma jakiś talent"

21.11.2020 17:24
- To pierwsza rzecz jaką słyszysz w pracy czy szkole w Wielkiej Brytanii: chodź, poszukamy twoich mocnych stron, w czym jesteś dobra, i będziemy to pielęgnować - wspomina emigracyjny start zawodowy Magdalena Szychowska. Twórczyni własnej marki kosmetyków przyznaje, że życie na emigracji pozwoliło jej odkryć i rozwinąć talenty oraz przekuć je w pomysł na własny biznes.

Powołano Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa

22.11.2020 14:28
Kierownictwo MON powołało Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa. Instytucja ma skupiać specjalistów z dziedziny cyberzagrozeń i ich zwalczania.