X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Krzysztof Szczerski: szczyt wschodniej flanki NATO ma dać sygnał więzi atlantyckiej

10.05.2021 13:45
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski powiedział, że kraje Bukaresztańskiej Dziewiątki chcą opracować wspólne stanowisko na najbliższy szczyt NATO
Audio
  • Prof. Krzysztof Szczerski: szczyt wschodniej flanki NATO ma dać sygnał więzi atlantyckiej [posłuchaj]
  • Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Rumunii. Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki. Relacja Michała Fedusio [posłuchaj]
Krzysztof Szczerski
Krzysztof SzczerskiMarek Borawski/Kancelaria Prezydenta RP

Bukareszcie spotykają się dziś prezydenci krajów wschodniej flanki Sojuszu. Krzysztof Szczerski powiedział na antenie  Polskiego Radia, że szczyt wschodniej flanki NATO ma dać sygnał więzi atlantyckiej.

Krzysztof Szczerski dodał, że najbliższy szczyt NATO ma dać sygnał, że Sojusz jest gotowy do obrony w ramach artykułu 5., czyli całego swojego terytorium oraz że jest zainteresowany współpracą z takimi krajami, jak Ukraina czy Gruzja. 

Na miejscu w Bukareszcie obecni będą gospodarz spotkania prezydent Klaus Iohannis oraz polski prezydent Andrzej Duda. Pozostali politycy wezmą udział w rozmowach poprzez internet, swoją obecność - także przez internet - zapowiedzieli prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden oraz sekretarz stanu Antony Blinken. Zdaniem Krzysztofa Szczerskiego udział obu amerykańskich polityków potwierdza zaangażowanie tego kraju w bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO w tym Polski.

Grupa nazywana Bukaresztańską Dziewiątką składa się z krajów wschodniej flanki NATO, w tym Polski, państw bałtyckich czy Rumunii. Działa od sześciu lat, odkąd NATO rozpoczęło wzmacnianie tego regionu w związku z rosyjskim zagrożeniem.

Za miesiąc w Brukseli na szczycie NATO politycy mają rozmawiać głównie na temat planu reform Sojuszu na najbliższą dekadę, ale także o sytuacji na wschodzie Europy.

Do spotkania w Bukareszcie dochodzi na kilka dni przed rozpoczęciem największych w tym roku ćwiczeń NATO w Europie. Manewry pod nazwą "Steadfast Defeneder 21" rozpoczną się we środę. Ich ostatnią częścią będą ćwiczenia wojsk lądowych w Rumunii, także z udziałem polskich żołnierzy. NATO podkreśla, że manewry mają charakter obronny, ale wiadomo, że jednym z ich powodów są właśnie działania Rosji przy granicy z Ukrainą. 

Podczas rozpoczynającej się dzisiaj wizyty w Bukareszcie polski prezydent Andrzej Duda będzie też rozmawiał z rumuńskim gospodarzem o relacjach obu krajów. Jutro obaj politycy pojadą na jeden z miejscowych poligonów, by obserwować inne ćwiczenia pod nazwą "Justice Sword 21". Są one częścią organizowanych przez Stany Zjednoczone i zakrojonych na szeroką skalę manewrów "Europę Defender 21". Biorą w nich udział także Polacy. Podczas wizyty w Rumunii prezydentowi Andrzejowi Dudzie towarzyszy minister obrony Mariusz Błaszczak.

IAR/ks