Polskie Radio
Section05
Bukareszteńska dziewiątka

"W momencie próby partnerzy z regionu orientują się na Polskę". Przydacz o polskiej polityce zagranicznej

- Największą miarą skuteczności polskiej polityki zagranicznej jest fakt, że w momencie próby, gdy trwa wojna, partnerzy z regionu orientują się na Polskę. Mówią, że mieliśmy rację. Przyznają, że w przeciwieństwie do naszych poprzedników nie traktujemy sąsiadów "z buta" - mówił na antenie Polskiego Radia 24 szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 NATO Trójmorze Bukareszteńska dziewiątka POLSKA bezpieczeństwo Polityka zagraniczna Polski Marcin Przydacz polityka

Wysadzenie tamy na Dnieprze. Andrzej Duda: Rosja musi wypłacić odszkodowania, a sprawcy muszą stanąć przed sądem

Prezydent Andrzej Duda przebywający na szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki w Bratysławie powiedział, że Rosjanie doprowadzili do kolejnej tragedii na Ukrainie, powodując trudne do oszacowania skutki ekologiczne, ekonomiczne i finansowe. W ten sposób prezydent odniósł się do wysadzenia przez rosyjskie wojska zapory przy elektrowni wodnej w Nowej Kachowce na Dnieprze.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa NATO Andrzej Duda Bukareszteńska dziewiątka

Szef NATO: zniszczenie tamy naraża cywilów. Rosjanie po raz kolejny pokazali swoją brutalność

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg we wtorek w Bratysławie, gdzie uczestniczy w szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki, czyli państw wschodniej flanki Sojuszu, oświadczył, że "zniszczenie tamy na Dnieprze spowodowało zagrożenie dla ludzi i środowiska". - Po raz kolejny pokazuje ono brutalność agresji Rosji wobec Ukrainy - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  Bratysława ŚWIAT Ukraina Rosja Europa Roman Polko wojna na Ukrainie wojna 2023 Jens Stoltenberg NATO Słowacja Bukareszteńska dziewiątka B9

Andrzej Duda: musimy dołożyć starań, by bezpieczeństwo wschodniej flanki było wysoko na agendzie NATO

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że konieczne jest dołożenie wszelkich starań, by bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO oraz Ukrainy było wysoko na agendzie politycznej wszystkich członków Sojuszu Północnoatlantyckiego. Prezydent wziął udział w sesji inauguracyjnej szczytu państw Bukaresztańskiej Dziewiątki, który odbywa się w stolicy Słowacji, Bratysławie.
Zobacz więcej na temat:  Bratysława NATO Słowacja Bukareszteńska dziewiątka

Marcin Przydacz o szczycie B9: prezydenci krajów wschodniej flanki NATO powinni mówić jednym głosem

- Format Bukareszteńskiej Dziewiątki okazał się absolutnie kluczowy także jako instrument pewnego rodzaju nacisku na innych sojuszników; prezydenci krajów wschodniej flanki NATO powinni mówić jednym głosem w kontekście naszych priorytetów - powiedział we wtorek szef BPM Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  Europa Europa Środkowa Słowacja Bukareszteńska dziewiątka POLSKA prezydent Andrzej Duda

Spotkanie doradców ds. bezpieczeństwa narodowego państw B9. BBN: chcemy wypracować wspólne stanowisko

Wieczorem BBN przekazało, że "w środę doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego państw Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9) spotkają się w Warszawie, aby omówić stanowisko wschodniej flanki NATO przed szczytem NATO w Wilnie oraz przygotowania do czerwcowego szczytu prezydentów państw B9 w Bratysławie".
Zobacz więcej na temat:  B9 strategia bezpieczeństwa Bukareszteńska dziewiątka NATO POLSKA Warszawa BBN Jacek Siewiera

Po spotkaniu ministrów obrony państw B9. Macierewicz: mam nadzieję na nowy etap rozwoju tej formacji

- Bukaresztańska dziewiątka jest jedną z formuł sojuszu państw Europy Środkowej, nazywanego czasami Międzymorzem, czasami Trójmorzem, różnie się to nazywa, ale jedno jest pewne: chodzi o wspólne działanie w wymiarze społeczno-gospodarczym oraz, przede wszystkim, w obecnej sytuacji, w wymiarze militarnym - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Antoni Macierewicz Ukraina wojna na Ukrainie Tadeusz Płużański Bukareszteńska dziewiątka Trójmorze POLSKA

Rozmowy o bezpieczeństwie i wsparciu Ukrainy. W Warszawie rozpoczęło się spotkanie Bukareszteńskiej Dziewiątki

Około południa w warszawskich Łazienkach Królewskich rozpoczęło się spotkanie ministrów obrony państw Bukareszteńskiej Dziewiątki (B9) pod przewodnictwem wicepremiera, szefa MON Mariusza Błaszczaka i ministra obrony Rumunii Angela Tilvara. Ma dotyczyć bezpieczeństwa międzynarodowego i wsparcia Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski dyplomacja Bukareszteńska dziewiątka Ministerstwo Obrony Narodowej MON

Szwecja i Finlandia dołączą do NATO już w lipcu? Minister Rau przedstawił optymistyczne prognozy

- Szwecja i Finlandia mogą zostać członkami NATO już podczas lipcowego szczytu Paktu Północnoatlantyckiego w Wilnie - powiedział po spotkaniu B9 w Łodzi szef MSZ Zbigniew Rau. Dodał, że wiele zależy od zwlekającej z ratyfikacją poszerzenia NATO Turcji, gdzie w maju są wybory.
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie ŚWIAT wojna 2023 Bukareszteńska dziewiątka Zbigniew Rau Łódź Turcja Węgry Finlandia Szwecja NATO

"Wzmocnienie wschodniej flanki NATO i wsparcie Ukrainy". Szef MSZ o spotkaniu w ramach B9

- Pogarszająca się sytuacji bezpieczeństwa w Europie, działania na rzecz wzmocnienia wschodniej flanki NATO, polityczne i praktyczne wsparcie dla Ukrainy oraz współpraca NATO i UE - były wśród tematów rozmów szefów MSZ państw B9 w Łodzi - mówił w piątek szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie ŚWIAT wojna 2023 Białoruś Bukareszteńska dziewiątka Ministerstwo Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau Łódź

W Łodzi rusza szczyt B9. Dr Andrzej Anusz: Polska wyrasta na lidera państw wschodniej flanki NATO

W Łodzi spotykają się ministrowie spraw zagranicznych Bukaresztańskiej Dziewiątki. Głównym zadaniem łódzkiego szczytu jest przygotowanie wspólnego stanowiska przed szczytem NATO w Wilnie. Polska chce, by kraje B9 w Łodzi wyraziły poparcie wobec dołączenia Finlandii do NATO - kraj ten uzupełniłby bowiem grono państw wschodniej flanki.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone Paweł Lekki NATO Ukraina sankcje Bukareszteńska dziewiątka Łódź Więcej świata

Mateusz Morawiecki w Rumunii: jesteśmy filarami NATO w tej części Europy

- Polska i Rumunia to najbliżsi sojusznicy amerykańscy. Mało jest państw, które są tak proeuropejskie i proamerykańskie jak Polska i Rumunia. Jesteśmy filarami Paktu Północnoatlantyckiego w tej części Europy - mówił premier Mateusz Morawiecki, który spotkał się w Bukareszcie z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT POLSKA NATO Bukareszteńska dziewiątka bezpieczeństwo Mateusz Morawiecki Europa Trójmorze