Polskie Radio
Section05
Bukareszteńska dziewiątka

"Dla zbrodni wojennych nie ma przedawnienia". Prezydent Duda o atakach na ukraińskie miasta

Prezydent Andrzej Duda podziękował przywódcom Grupy Wyszehradzkiej i Dziewiątki Bukaresztańskiej, Macedonii oraz Czarnogóry za jedność, zgodę na zaproponowaną przez Polskę deklarację i potępienie rosyjskich bombardowań Ukrainy. "Dla zbrodni wojennych nie ma przedawnienia!" - napisał polski przywódca w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Duda wojna na Ukrainie Bukareszteńska dziewiątka wojna 2022 prezydent

Szczyt NATO. Paweł Mucha: nasze stanowisko to stanowisko całej wschodniej flanki

Wzmocnienie obecności wojsk NATO-wskich na całej wschodniej flance, wsparcie militarne Ukrainy i system, który będzie wspierał państwa najbardziej angażujące się w pomoc Ukrainie, oraz nowa koncepcja strategiczna NATO - to są, jak mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia Paweł Mucha, społeczny doradca prezydenta Andrzeja Dudy, postulaty Polski przed nadchodzącym szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Paweł Mucha Ukraina wojna na Ukrainie Piotr Gociek ŚWIAT szczyt NATO bezpieczeństwo Bukareszteńska dziewiątka

Szczyt B9 z udziałem prezydenta Dudy. Przywódcy wezwali do wzmocnienia wschodniej flanki NATO

Potępienie rosyjskiej agresji na Ukrainę, wsparcie dla integracji Kijowa z Unią Europejską i wezwanie do wzmocnienia wojskowej obecności Sojuszu na jego wschodnim obszarze - to wszystko znalazło się w deklaracji końcowej szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki zorganizowanym w stolicy Rumunii. Współgospodarzem spotkania krajów wschodniej flanki NATO był prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT prezydent Andrzej Duda Europa Bukareszt Rumunia Bukareszteńska dziewiątka NATO

Szczyt B9 z udziałem Andrzeja Dudy. "Dzisiaj najważniejsze jest to, aby wspierać Ukrainę"

W stolicy Rumunii rozpoczął się szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki. - Dzisiaj najważniejsze jest to, aby wspierać Ukrainę, wzmacniać jej odstraszanie i obronę, a jednocześnie opracować spójną strategię opartą na synergii działań między NATO i UE, aby powstrzymać imperializm Putina - podkreślił w piątek prezydent Andrzej Duda podczas szczytu.
Zobacz więcej na temat:  prezydent Andrzej Duda Europa Bukareszt Rumunia Bukareszteńska dziewiątka NATO

"Będą kolejne sankcje wobec Rosji". Prezydent po spotkaniu Bukaresztańskiej Dziewiątki

Po zakończeniu szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki prezydent Andrzej Duda powiedział, że wszyscy jej członkowie są za tym, aby na Rosję nałożyć kolejne sankcje. Wyraził także nadzieję, że przyjęte przez kraje członkowskie deklaracje doprowadzą do tego.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Europa służby i bezpieczeństwo sankcje serwis wschodni konflikty międzynarodowe wojna 2022 POLSKA Andrzej Duda prezydent Bukareszteńska dziewiątka

W Warszawie odbędzie się szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki. Znamy termin

Kancelaria Prezydenta oraz szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch przekazali, że w piątek w Warszawie odbędzie się szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki. W skład B9 wchodzi 9 krajów NATO z regionu Europy Środkowo-Wschodniej: Polska, Bułgaria, Rumunia, Węgry, Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa i Estonia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka serwis wschodni Rosja Ukraina prezydent Andrzej Duda NATO Warszawa Bukareszteńska dziewiątka

Zbigniew Rau po rozmowach ministrów B9. Omówiono sytuację bezpieczeństwa wokół Ukrainy

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina poinformował, że "sytuacja bezpieczeństwa wokół Ukrainy, wywołana działaniami Rosji była tematem rozmowy ministrów spraw zagranicznych Bukaresztańskiej Dziewiątki z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem".
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Jasina Ministerstwo Spraw Zagranicznych Bukareszteńska dziewiątka Zbigniew Rau wojna na Ukrainie bezpieczeństwo konflikty międzynarodowe NATO Unia Europejska ŚWIAT Europa

"Nikt nie zostanie wykluczony". Prezydent Estonii o ewentualnych rozmowach NATO z Rosją

Prezydent Estonii Alar Karis poinformował, że w trakcie rozmowy z Bukareszteńską Dziewiątką (B9), prezydent Joe Biden nie potwierdził, iż dojdzie do spotkania z Rosją i największymi państwami NATO. Według Alana Karisa - jak podała estońska telewizja - jeśli miałoby dojść do rozmów z Rosją, to będą w nie zaangażowane w równym stopniu wszystkie państwa NATO.
Zobacz więcej na temat:  Estonia Bukareszteńska dziewiątka NATO Rosja Stany Zjednoczone Joe Biden

"Wszyscy zgodzili się, że należy postawić tamę zamiarom Putina". Przydacz o rozmowie Bidena z przywódcami B9

- Wszyscy zgodzili się, że należy twardo postawić tamę agresywnym zamiarom prezydenta Rosji Władimira Putina - powiedział Marcin Przydacz, wiceszef MSZ, odnosząc się do rozmowy prezydenta USA Joe Bidena z przywódcami Bukareszteńskiej Dziewiątki, która dotyczyła Ukrainy i kryzysu przy granicach NATO.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja Stany Zjednoczone Joe Biden Władimir Putin Marcin Przydacz Bukareszteńska dziewiątka

Szczyt państw B9. Kumoch o rozmowie Duda-Biden: prezydent będzie mówił w imieniu części naszych partnerów

Jak poinformował szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, prezydent Andrzej Duda w formacie Bukaresztańskiej Dziewiątki porozmawia z prezydentem USA Joe Bidenem. W trakcie wirtualnego spotkania amerykański przywódca ma zrelacjonować swoją wtorkową rozmowę z Władimirem Putinem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bukareszteńska dziewiątka Europa Andrzej Duda Joe Biden Władimir Putin Rosja Ukraina Stany Zjednoczone

Kryzys na granicy. Wspólne oświadczenie szefów resortów obrony narodowej państw B9. "Jesteśmy solidarni"

Ministrowie obrony Bukaresztańskiej Dziewiątki we wspólnym oświadczeniu, które dotyczyło zagrożeń na wschodniej flance NATO, podkreślili, że wspólna polityka odstraszania i obrony jest konieczna. Wyrażono też solidarność wobec agresji hybrydowej, która jest skierowana na Polskę i Unię Europejską.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska B9 Mariusz Błaszczak strategia bezpieczeństwa NATO Bukareszteńska dziewiątka