Redakcja Polska

Polityk CDU wzywa do wsparcia Polski w obronie zewnętrznej granicy Unii Europejskiej

29.11.2021 15:54
W obliczu rosnącej liczby wniosków o azyl w Niemczech Manuel Hagel, szef frakcji CDU w Badenii-Wirtembergii, ostrzegł przed przecenianiem zdolności RFN do przyjmowania migrantów. Wezwał do wsparcia Polski w zabezpieczaniu granicy UE - "w razie potrzeby także przy pomocy funkcjonariuszy policji landowej".
- Reżim w Mińsku wykorzystuje pieniądze UE dla celów propagandowych - powiedział ambasador Andrzej Sadoś. Na zdjęciu: Alaksander Łukaszenka przy przejściu granicznym w Bruzgach
- Reżim w Mińsku wykorzystuje pieniądze UE dla celów propagandowych - powiedział ambasador Andrzej Sadoś. Na zdjęciu: Alaksander Łukaszenka przy przejściu granicznym w BruzgachPAP/EPA/MAXIM GUCHEK / BelTA / HANDOUT HANDOUT

Już teraz brakuje miejsc w ośrodkach przyjmowania uchodźców w kraju związkowym" - poinformował Hagel w poniedziałek w wywiadzie dla "Schwaebische Zeitung". "Musimy za wszelką cenę zapobiec takiej polaryzacji jak w 2015 roku, zwłaszcza w obecnej sytuacji, gdy pandemia koronawirusa wiele od nas wymaga" - powiedział polityk.

Hagel wezwał do wsparcia Polski w zabezpieczaniu zewnętrznej granicy UE - "w razie potrzeby także przy pomocy funkcjonariuszy policji landowej z Badenii-Wirtembergii".

Kolejne głosy

Wcześniej minister spraw wewnętrznych Badenii-Wirtembergii i wiceprzewodniczący federalnej CDU Thomas Strobl w rozmowie z agencją dpa również wezwał do lepszej ochrony granic i nie wykluczył ich zamknięcia w ostateczności.

Od tygodni tysiące migrantów próbują przekroczyć zewnętrzne granice UE z Białorusi do Polski lub krajów bałtyckich. Większość migrantów i uchodźców chce dostać się do Niemiec. W związku z rosnącą liczbą uchodźców Badenia-Wirtembergia pilnie poszukuje od początku przyszłego roku większej liczby miejsc dla uchodźców i bada, czy możliwe jest ponowne uruchomienie byłego państwowego ośrodka wstępnego przyjmowania uchodźców (LEA) w Messstetten.

PAP/dad

Jakub Kumoch w Polska Times: inwazja na Ukrainę byłaby dla Rosji ryzykowna

29.11.2021 10:27
Pełna inwazja na Ukrainę byłaby ryzykowna dla Rosji i prezydenta Władimira Putina – ocenił w rozmowie z Polska Times szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Pomoc Polski dla Białorusinów. Pomogliśmy około 20 tysiącom osób w potrzebie

29.11.2021 13:46
Polska udzieliła pomocy około 20 tysiącom obywateli Białorusi po ostatnich sfałszowanych wyborach w tym kraju. Z danych Straży Granicznej wynika, że od 18 sierpnia ubiegłego roku większość z tych osób poszukiwała ochrony na terenie Polski - powiedziała IAR rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska. 13 tysięcy obywateli Białorusi deklarowało poszukiwanie pomocy na terytorium Polski, a 7 tysięcy osób wjechały do naszego kraju na podstawie programu Poland Business Harbour, dzięki któremu Białorusini mogą prowadzić działalność gospodarczą na terenie Polski.