Polskie Radio
Section05
azyl polityczny

Straż Graniczna: Polska udzieliła pomocy około 20 tysiącom obywateli Białorusi po sfałszowanych wyborach

Polska udzieliła pomocy około 20 tysiącom obywateli Białorusi po ostatnich sfałszowanych wyborach w tym kraju. Jak informuje rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska "z danych Straży Granicznej wynika, że od 18 sierpnia ubiegłego roku większość z tych osób poszukiwała ochrony na terenie Polski".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś pomoc wybory na Białorusi azyl polityczny społeczeństwo

Pomoc Polski dla Białorusinów. Pomogliśmy około 20 tysiącom osób w potrzebie

Polska udzieliła pomocy około 20 tysiącom obywateli Białorusi po ostatnich sfałszowanych wyborach w tym kraju. Z danych Straży Granicznej wynika, że od 18 sierpnia ubiegłego roku większość z tych osób poszukiwała ochrony na terenie Polski - powiedziała IAR rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska. 13 tysięcy obywateli Białorusi deklarowało poszukiwanie pomocy na terytorium Polski, a 7 tysięcy osób wjechały do naszego kraju na podstawie programu Poland Business Harbour, dzięki któremu Białorusini mogą prowadzić działalność gospodarczą na terenie Polski.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś straż graniczna azyl polityczny

Wiza humanitarna dla białoruskiej biegaczki. Prof. Jacek Reginia-Zacharski: była to rzecz oczywista

- Trzeba to było zrobić, nie wyobrażam sobie wyjaśnienia, dlaczego tego nie zrobiliśmy jako Polska. Była to rzecz oczywista - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego, komentując opiekę polskich służb dyplomatycznych nad Krysciną Cimanouską.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka media Białoruś Kryscina Cimanouska azyl polityczny Eliza Olczyk

Białoruska sportsmenka uzyskała azyl polityczny w Polsce. Jakub Pacan: należy spodziewać się reakcji Łukaszenki

 - Myślę, że przyjęcie przez Polskę Cimanouskiej spotka się z reakcją Białorusi. Natomiast prawdopodobnie Łukaszenka będzie mocno krzyczał całą melodię przeciwko Polsce. Myślę, że tym nie należy się przejmować - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Pacan ("Tygodnik Solidarność"). Gośćmi "Debaty poranka" byli również Jacek Łęski (TVP) oraz dr Bartosz Machalica (Centrum im. Daszyńskiego). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka media Dorota Kania Białoruś Kryscina Cimanouska azyl polityczny

Azyl dla Cimanouskiej. Wiceszef MSZ: ze względów bezpieczeństwa nie ujawniamy szczegółów

Nie ujawniamy szczegółów dotyczących Krysciny Cimanouskiej, aby chronić jej prywatność i bezpieczeństwo operacji pomocy Białorusince - poinformował we wtorek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Zapewnił jednocześnie, że resort nie ustaje w działaniach na rzecz uwolnienia działaczy polskich na Białorusi i innych osób represjonowanych przez białoruskie władze.
Zobacz więcej na temat:  Kryscina Cimanouska Białoruś azyl polityczny Ministerstwo Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński

Ucieczka twórców kultury na emigrację

W czasach komunistycznych światowe media nie raz i nie dwa donosiły o wybitnych artystach, wirtuozach, solistach baletu, primabalerinach wybierających wolność na Zachodzie. Zdarzało się to nawet u schyłku ZSRR. Opowiadali o tym prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski.
Zobacz więcej na temat:  azyl polityczny emigracja ZSRR Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Czesław Miłosz Andrzej Panufnik Rudolf Nuriejew Roman Palester Radio Wolna Europa Dwójka