Redakcja Polska

Michał Dworczyk: Polska będzie zaangażowana w odbudowę obwodu charkowskiego

02.06.2022 14:30
Polska będzie miała udział w odbudowie Ukrainy. W podpisanym porozumieniu w Kijowie znalazł się zapis, że Polska w sposób szczególny będzie zaangażowana w odbudowę obwodu charkowskiego - mówił w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.
Audio
  • W środę w Kijowie odbyły się polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Michał Dworczyk
Michał DworczykŹródło: Facebook

Dworczyk w rozmowie w RMF FM był pytany o środowe polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe, podczas których podpisano osiem memorandów. Przewidują one m.in. udział polskich firm w odbudowie Ukrainy, a także współpracy transgranicznej czy zbrojeniowej.

Pytany o udział polskich firm w odbudowie Ukrainy wskazał, że są jasne deklaracje ze strony ukraińskiej, że nasz kraj będzie miał udział w odbudowie w Ukrainy. Jak stwierdził w porozumieniu podpisanym w środę przez premierów Polski i Ukrainy znalazł się zapis mówiący, że Polska w sposób szczególny będzie zaangażowana w odbudowę obwodu charkowskiego.

Wyraził też przekonanie, że w procesie odbudowy Ukrainy polskie firmy odnajdą swoje miejsce.

Co z ukraińskim zbożem?

Dopytywany, czy udało się rozwiązać problem zatoru na granicach spowodowany przewozem ukraińskiego zboża, Dworczyk zaznaczył, że chodzi tu również o transport paliw i innych surowców. Jak mówił, część tego transportu będzie się odbywała przez Polskę.

- Wczoraj były uzgodnienia między ministrem infrastruktury Ukrainy a ministrami infrastruktury Polski, MSWiA i MF na temat tego, jak usprawnić przejścia, w tym jak uruchomić program pilotażowy na jednym z przejść, gdzie w sposób absolutnie skokowym zostanie w krótkim czasie zwiększona liczba miejsc do odpraw celnych. Wierzymy, że to przyczyni się do zmniejszenia kolejek TIR-ów po obu stronach granicy - mówił.

Jak podkreślił, chodzi o radykalne zwiększenie liczby punktów odpraw. Wprowadzone mają być też rozwiązania organizacyjne, które uproszczą procedury w ramach obowiązujących przepisów unijnych.

Kwestie uzbrojenia

Szef KPRM pytany o decyzje dotyczące uzbrojenia, zapewnił, że Polska nadal będzie przekazywać wsparcie militarne dla Ukrainy.

Dopytywany o kwestię powołania polsko-ukraińskiego konsorcjum zbrojeniowego, zwrócił uwagę, że jedną z kluczowych osób podczas konsultacji w Kijowie był wicepremier Jarosław Kaczyński odpowiedzialny za sprawy bezpieczeństwa. - Temat wsparcia minimalnego Ukrainy był obecny w czasie tych rozmów, jak również rozmowy na temat wspólnych inicjatyw w obszarze przemysłu obronnego, które zaowocują - jestem przekonany - i dla Polski, i dla Ukrainy zwiększeniem dostaw wybranych produktów niezbędnych dla armii polskiej i ukraińskiej - powiedział. 


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Ukraina Michał Dworczyk

Legenda piłki nożnej - Pele - wzywa Putina do zakończenia inwazji na Ukrainę

02.06.2022 12:22
Słynny trzykrotny mistrz świata w piłce nożnej Pele, dziś 82 letni, wysłał w środę list do prezydenta Rosji, w którym wzywa Władimira Putina, aby położył kres rosyjskiej inwazji w Ukrainie. "Nie istnieją argumenty, które uzasadniałyby tę przemoc" - napisał legendarny piłkarz.

Nawet żołnierze "prywatnej armii Putina" nie chcieli walczyć na Ukrainie

02.06.2022 13:45
Setki rosyjskich żołnierzy zdezerterowały lub odmówiły wykonania rozkazów, by nie walczyć na Ukrainie - potwierdziły dokumenty, do których dotarł dziennik "Wall Street Journal". Gazeta zaznacza, że w rzeczywistości dezercji było z pewnością znacznie więcej.