Redakcja Polska

"To przełomowa ofensywa". Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz w o sukcesach armii Ukrainy

13.09.2022 11:43
Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz nie ma wątpliwości co do sukcesów Ukrainy: to przełomowa ofensywa - czytamy we wtorkowym wydaniu "Super Expressu". Pytany "czy ofensywa Ukraińców i wyzwalanie okupowanych przez Rosję terenów, to przełom w tej wojnie, która może doprowadzić do całkowitego wyparcia Rosjan z terytorium Ukrainy, czy na razie jest to rzecz tylko o propagandowym znaczeniu", Skurkiewicz powiedział: "Bez wątpienia to przełom".
Zniszczony rosyjski sprzęt wojskowy na ulicach wyzwolonego w wyniku kontrofensywy wojsk ukraińskich Iziuma
Zniszczony rosyjski sprzęt wojskowy na ulicach wyzwolonego w wyniku kontrofensywy wojsk ukraińskich IziumaPAP/Alena Solomonova

"Przełomem jest zwłaszcza to, co się dzieje na froncie północno-wschodnim wokół Charkowa. To jest ofensywa, która przynosi określone sukcesy armii ukraińskiej. Kilka tysięcy kilometrów kwadratowych odzyskanych terytoriów, a tam kolejne wyzwolone miejscowości, m.in. Izjum, które jest strategicznym miastem" - wyjaśnił. "To przynosi efekt, który na pewno bardzo mocno wpływa na morale wojska ukraińskiego" - ocenił.

Pytany "czy jego zdaniem dzisiaj bardziej niż jeszcze tydzień czy miesiąc temu można powiedzieć, że Ukraina wygra tę wojnę", wiceszef MON powiedział: "My cały czas wierzymy w to i robimy wszystko, aby Ukraina wygrała tę wojnę".

Pytany "czy ku temu zmierzają wydarzenia na froncie", Skurkiewicz powiedział: "pomoc, która jest świadczona i ze strony Polski, i ze strony Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz ponad 40 krajów świata, jest jednoznacznie nastawiona na to, aby Ukraina mogła bronić swojej suwerenności i niepodległości; aby mogła skutecznie wyprzeć najeźdźców ze swojego terytorium".

Kluczowy - nowoczesny sprzęt z Zachodu 

Podkreślił, że "nowoczesny sprzęt, który jest dostarczany Ukrainie i do którego obsługi byli w ostatnich miesiącach szkoleni ukraińscy żołnierze, to coś, co przynosi dziś określone efekty".

Pytany "o przyszłoroczny budżet i rekordowe wydatki na armię", czyli "o 97 mld zł, z czego 40 mld to wydatki przeznaczone na realizację inwestycji, zakupy", wiceszef MON powiedział: "to jest bardzo ważny rekordowy budżet". "97 mld 440 mln to są środki zapisane w części 29. budżetu. Oczywiście mamy również to dodatkowe źródło zasilania modernizacji technicznej, czyli fundusz wsparcia, który powstał na mocy ustawy o obronie ojczyzny" - wyjaśnił.

Zwrócił uwagę, że "tych obszarów, które dzisiaj realizujemy i które będziemy realizować również w przyszłym roku, jest tak naprawdę kilka". Podkreślił, że "wojna w Ukrainie pokazała, które obszary są szczególnie ważne w rywalizacji, konfrontacji z potencjalnym zagrożeniem płynącym ze Wschodu".

Kiedy Patrioty w Polsce?

Pytany "kiedy Patrioty będą w Polsce?", Skurkiewicz powiedział: "w grudniu Patrioty będą na wyposażeniu Wojska Polskiego". "Nasi żołnierze są już po szkoleniach. Gotowy jest już sprzęt dodatkowy, który został dostarczony przy zaangażowaniu polskiego przemysłu obronnego, m.in. zakładów Jelcz, już jest gotowy" - zapewnił.

"Czekamy już tylko na dostawy zestawów Patriot" - wyjaśnił wiceszef MON, dodając, że "w styczniu osiągną pełną zdolność bojową".


PAP/dad

ISW: zwycięstwo Ukrainy w obwodzie charkowskim pogrzebało plany Rosji

12.09.2022 12:54
Siły ukraińskie odniosły ważne operacyjne zwycięstwo i odbiły prawie cały obwód charkowski. Wyzwolenie Iziumu pogrzebało ogłoszone przez Rosję plany zajęcia całego Donbasu. Nie zakończy to wojny, ale przechyliło szalę na korzyść Ukrainy – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Kontrofensywa Ukraińców. Rosjanie i kolaboranci wyjeżdżają z regionu ługańskiego

12.09.2022 13:37
Na niektórych odcinkach frontu w obwodzie charkowskim oddziały ukraińskie dotarły do granicy z Federacją Rosyjską - poinformował w poniedziałek szef regionu Ołeh Syniehubow. Z kolei szef obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy, Serhij Hajdaj, poinformował, że z różnych miejscowości regionu wyjeżdżają Rosjanie i miejscowi kolaboranci. Hajdaj określił wyjazdy jako "masowe".

Z Ukrainy do Polski wjechało jak dotąd 6,239 mln osób. Straż Graniczna podała najnowsze dane

13.09.2022 10:24
Od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało 6,239 mln osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało ponad 4,465 mln osób - poinformowała we wtorek Straż Graniczna.