Polskie Radio
Section05
Wojciech Skurkiewicz

"Bardzo dobra i ważna decyzja. Presja ma sens". Wiceszef MON o przekazaniu Ukrainie niemieckich leopardów

W środę wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz powiedział, że "decyzja Niemiec o przekazaniu Ukrainie leopardów jest bardzo dobra i ważna". - Cieszy fakt, że Niemcy będą uczestniczyć w tym przedsięwzięciu - stwierdził. Jak dodał, pokazuje to, że "presja ma sens".
Zobacz więcej na temat:  Leopard Niemcy Ukraina Europa wojna na Ukrainie polityka Wojciech Skurkiewicz Ministerstwo Obrony Narodowej MON POLSKA

Wiceszef MON o skandalicznej wypowiedzi Sikorskiego: być może chciał tym przykryć aferę łapówkową w PE

- To skandaliczna i niebywała wypowiedź, i to z ust byłego ministra obrony narodowej - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, odnosząc się do słów Radosława Sikorskiego o rozbiorze Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MON Wojciech Skurkiewicz wojna na Ukrainie Wojsko Polskie Grzegorz Jankowski Radosław Sikorski

Dwie z trzech baterii Patriot są w drodze do Zamościa. Zostaną wpięte w polski system obronny

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz powiedział, że baterie Patriot, które Niemcy przekazują Polsce, zostaną wpięte w nasz system obronny, a zarządzać nimi będzie dowództwo operacyjne. W TVP Info przypomniał, że dwa zestawy z trzech zapowiedzianych są w drodze z Niemiec do Polski.
Zobacz więcej na temat:  broń Wojciech Skurkiewicz MON Patriot wojsko POLSKA służby i bezpieczeństwo

"Liczymy na zgodę Niemiec". Wiceszef MON: koalicja może stworzyć dwie brygady czołgów dla Ukrainy

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz wyraził nadzieję, że Niemcy zgodzą się na przekazanie czołgów Leopard Ukrainie. Polskie władze zaproponowały przekazanie Ukrainie kompanii Leopardów w ramach międzynarodowej koalicji z sojusznikami. Eksport czołgów produkowanych w Niemczech wymaga zgody rządu Olafa Scholza. O tej sprawie dyskutowali także w "Śniadaniu w Trójce" Marek Sawicki z PSL, poseł PO Grzegorz Schetyna i szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Polskie Radio polityka Paweł Szrot Marek Sawicki Wojciech Skurkiewicz Grzegorz Schetyna Ukraina Rosja serwis wschodni

Ustawa o SN trafi do Senatu. Skurkiewicz: liczę, że jak najszybciej wejdzie w życie

Wiceminister obrony narodowej, senator Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Skurkiewicz wyraził nadzieję na jak najszybsze wejście w życie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym i odblokowanie unijnych środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy. O tej sprawie dyskutowali także w "Śniadaniu w Trójce" Marek Sawicki z PSL, poseł PO Grzegorz Schetyna i szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Polskie Radio polityka Sąd Najwyższy Paweł Szrot Marek Sawicki Wojciech Skurkiewicz Grzegorz Schetyna Beata Michniewicz

Powstanie nowej dywizji. Wiceszef MON: reagujemy na to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą

- Polska i wschodnia flanka NATO są realnie zagrożone. Dziś możemy się spodziewać różnych scenariuszy, jeżeli chodzi o działania wojenne. Za chwilę może się okazać, że Białoruś włączy się wprost w działania wojenne przeciwko Ukrainie - podkreślił w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Wojciech Skurkiewicz Wojsko Polskie

"Potrzeba nam jak najwięcej doświadczonych żołnierzy". Skurkiewicz o świadczeniu motywacyjnym dla wojskowych

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz powiedział, że resort obrony chce zachęcić doświadczonych żołnierzy, aby pozostali w armii. W Programie 1. Polskiego Radia polityk mówił o nowym świadczeniu motywacyjnym dla wojska, którego projekt przedstawił wczoraj MON.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie MON Ministerstwo Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz

Powstanie 1 Dywizja Piechoty Legionów. Wiceszef MON: zmieniliśmy doktrynę poprzedników

- Kolejna dywizja, piąta już, będzie operowała na wschód od Wisły, w północno-wschodniej części kraju. (...) Powracamy do miejsc, skąd wojska zostały wyrugowane. Ale przywołujemy też nowe jednostki w miejscach, gdzie do tej pory wojska nie było. To ważne dla lokalnych społeczności - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MON Wojciech Skurkiewicz wojna na Ukrainie Wojsko Polskie Grzegorz Jankowski

Kolejna partia karabinków Grot dla polskiej armii. Wiceszef MON: nowoczesny sprzęt bierzemy bez zmrużenia oka

- Chcemy, żeby karabinek Grot był podstawową bronią strzelecką w Wojsku Polskim. To też przyszłość dla rozwoju fabryki w Radomiu, zakładów Mesko w Skarżysku Kamiennej i Huty Stalowa Wola. Wykorzystujemy potencjał polskiego przemysłu zbrojeniowego w 100 proc. - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Wojsko Polskie wojsko Ministerstwo Obrony Narodowej służby i bezpieczeństwo Wojciech Skurkiewicz POLSKA

KPO a modernizacja armii. MON uspokaja: mamy różne możliwości finansowania

Również bez wpływów do gospodarki środków z Krajowego Planu Odbudowy, Polska będzie w stanie dalej wzmacniać swoją armię - zapewnia w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister obrony narodowej. - Prowadzimy bardzo intensywne zakupy, dlatego zdywersyfikowaliśmy możliwości ich finansowanaa: to nie tylko budżet, ale także środki pozabudżetowe, z różnych źródeł - podkreślił Wojciech SKurkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojciech Skurkiewicz Wojsko Polskie armia siły zbrojne Krajowy Plan Odbudowy

Kiedy niemieckie rakiety Patriot dotrą do Polski? Wiceszef MON wskazuje datę

- To muszą być rakiety, które będą wpięte w nasz system, jak to ma miejsce w przypadku patriotów armii Stanów Zjednoczonych, które są w Polsce, czy systemów brytyjskich, które też strzegą wschodniej flanki NATO wspólnie z polskim uzbrojeniem - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. - To jest kwestia dwóch, najwyżej trzech miesięcy - dodał, pytany o datę dostarczenia systemów do Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MON Katarzyna Gójska Wojciech Skurkiewicz Patriot wojna na Ukrainie

"Dowód bardzo bliskich relacji". Skurkiewicz o spotkaniu prezydentów Zełenskiego i Dudy

- Najgorsze, co mogłoby się stać, to gdyby ta wojna na Ukrainie spowszedniała na salonach waszyngtońskich czy brukselskich. To oznaczałoby, że naród ukraiński byłby zdany tylko na siebie. Dziś musimy robić wszystko […], by o tej wojnie przypominać i mieć świadomość, że to wojna na wyniszczenie narodu ukraińskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Skurkiewicz PR24, wiceminister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Adrian Klarenbach Wojciech Skurkiewicz

Niemieckie patrioty w Polsce. Wojciech Skurkiewicz: będą rozmieszczone na Lubelszczyźnie

– Dla nas kluczowym elementem jest to, żeby baterie Patriot były wpięte w ogólny system obrony wschodniej flanki NATO, który zarządzany jest przez Polskę – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Patriot Wojsko Polskie bezpieczeństwo NATO Wojciech Skurkiewicz Dariusz Wieczorkowski POLSKA służby i bezpieczeństwo Trójka

Doktryna obronna rządu PO-PSL. Wiceszef MON: w razie wojny chcieli oddać okupantowi wschodnią część Polski

- Za czasów ministra Klicha, w 2011 roku, były likwidowane jednostki wojskowe, osłabiano polską armię. Warto wrócić do doktryn, które były prezentowane w tamtych czasach. Obrona miała być na linii Wisły, a wschodnia część Polski miała być oddana okupantowi. Dopiero potem planowano odbijać ziemie wschodnie - podkreślił w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Wojciech Skurkiewicz Platforma Obywatelska Wojsko Polskie broń