Redakcja Polska

Andrzej Duda rozmawiał z Donaldem Trumpem. "Jesteśmy cały czas za Polską"

18.04.2024 09:42
Prawie dwie i pół godziny trwało nowojorskie spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z walczącym o powrót do Białego Domu byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Polski prezydent określił rozmowy jako "przyjacielskie" i przeprowadzone "w bardzo miłej atmosferze". Jak podał sztab byłego prezydenta USA, wśród tematów rozmów była wojna rosyjsko-ukraińska, konflikt na Bliskim Wschodzie, ale i propozycja prezydenta Dudy dotycząca zwiększenia NATO-wskich nakładów na obronność.
Na zdjęciu z 17 bm. prezydent RP Andrzej Duda (2P) i były prezydent USA Donald Trump (4L) przed spotkaniem w Trump Tower w Nowym Jorku.
Na zdjęciu z 17 bm. prezydent RP Andrzej Duda (2P) i były prezydent USA Donald Trump (4L) przed spotkaniem w Trump Tower w Nowym Jorku. PAP/Radek Pietruszka

Spotkanie zorganizowano w należącym do byłego amerykańskiego prezydenta wieżowcu Trump Tower na Manhattanie.

Przed rozmową Andrzej Duda podkreślał, że będzie mieć ona prywatny charakter i nie zagrozi dobrym relacjom Warszawy z administracją prezydenta Joe Bidena.
- Ten pan robi fantastyczną robotę - mówił Donald Trump.

Trump o Dudzie: jest moim przyjacielem

- Ludzie w Polsce go kochają, naprawdę. Niełatwo to osiągnąć, ale wykonał fantastyczną robotę. Jest moim przyjacielem. Mamy za sobą cztery wspaniałe lata, być może będziemy musieli to powtórzyć - mówił o polskim prezydencie Donald Trump, nawiązując tym samym do swojego startu w listopadowych wyborach prezydenckich.

Posłuchaj
00:49 12933242_1.mp3 Konflikty na Ukrainie i Bliskim Wschodzie a także wydatki na obronność w ramach NATO - o takich tematach spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem informuje sztab amerykańskiego polityka. Materiał Karola Darmorosa (IAR)

 

Były prezydent USA zapewniał, że ma ogromny szacunek do Polski i do jej prezydenta. - Mamy bardzo dobrą, osobistą relację, nigdy nie mieliśmy problemu, nawet małego, zgadzamy się w tak wielu sprawach, jesteśmy cały czas za Polską, wiemy, że Polska tak samo jest za nami - zadeklarował Donald Trump.

Posłuchaj
00:53 12933049_1.mp3 Wzajemne komplementy i pokaz bliskich, osobistych relacji - prawie 2,5 godziny trwało nowojorskie spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. W Trump Tower na Manhattanie polski prezydent gościł u byłego prezydenta USA, którego politycznym celem jest powrót do Białego Domu. Materiał Karola Darmorosa (IAR)

 

"Obaj prezydenci, którzy są wielkimi przyjaciółmi, omówili propozycję prezydenta Dudy, aby państwa NATO zwiększyły wydatki na obronność do poziomu 3 procent. Rozmawiali także o wojnie między Rosją a Ukrainą, konflikcie z udziałem Izraela na Bliskim Wschodzie i wielu innych tematach związanych z osiągnięciem pokoju na świecie" - głosi komunikat sztabu Donalda Trumpa. Jak czytamy, spotkanie w Trump Tower trwało dwie i pół godziny, a były prezydent USA wspominał też swoją podróż do Polski z 2017 roku. "Donald Trump pochwalił Polaków za niezłomną obronę swojej suwerenności i zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa granic Europy przed wszelkimi zagrożeniami" - napisano w komunikacie po spotkaniu z polskim prezydentem. Dodano, że Donald Trump "jest wielkim fanem Polski i Polaków".

Kolarski: to było spotkanie dwóch przyjaciół

Jak podkreślał prezydencki minister Wojciech Kolarski, rozmowa w Trump Tower na Manhattanie była "znakomitym spotkaniem". - To było spotkanie dwóch przyjaciół, którzy wspominali ten czas, kiedy przez 4 lata współpracowali, sprawując urzędy prezydenckie. To był bardzo dobry, bardzo owocny czas dla relacji polsko-amerykańskich (...) Donald Trump wielokrotnie podkreślał wielką sympatię do Polski, uznanie, które żywi wobec Polaków - mówił Wojciech Kolarski.

Minister nie odpowiedział na pytanie, czy obaj politycy rozmawiali o potrzebie wsparcia walczącej Ukrainy. Wiadomo jednak, że sprawa amerykańskiej pomocy dla Kijowa zostanie w sobotę poddana pod głosowanie w Izbie Reprezentantów, gdzie większość mają republikanie. Zadeklarował to spiker Izby Mike Johnson przy sprzeciwie związanych z Trumpem republikanów z ruchu MAGA.

Andrzej Duda jest kolejnym europejskim politykiem spotykającym się w ostatnim czasie z byłym prezydentem USA. Na początku kwietnia z Donaldem Trumpem rozmawiał szef brytyjskiej dyplomacji David Cameron. Miesiąc wcześniej gościem Trumpa w rezydencji Mar-a-Lago był premier Węgier Viktor Orban.

IAR/dad