Redakcja Polska

Spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy. "Nie będzie zgody na agresywną politykę Rosji"

21.01.2022 09:11
- Polska wspiera Ukrainę, jasno mówi, że nie będzie zgody na agresywną politykę Rosji - powiedział w Wiśle szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej. Jakub Kumoch odniósł się w ten sposób do czwartkowego spotkania Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego.
Audio
  • Szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch powiedział, że Ukraina zasługuje na pełne poparcie świata zachodniego - Relacja Karola Surówki (IAR)
Polska wspiera Ukrainę i sprzeciwia się ustępstwom wobec Rosji
Polska wspiera Ukrainę i sprzeciwia się ustępstwom wobec RosjiTwitter.com/@BPM_KPRP

Jakub Kumoch powiedział, że Ukraina zasługuje na pełne poparcie świata zachodniego. Dodał, że rozmowy Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego będą kontynuowane w różnych formatach do późnych godzin wieczornych.

- Chcemy, aby była pełna koordynacja działań między naszymi państwami - dodał Jakub Kumoch.

Posłuchaj
00:54 11511902_1.mp3 Szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch powiedział, że Ukraina zasługuje na pełne poparcie świata zachodniego (IAR)

Wpis prezydenta Ukrainy

"Produktywne rozmowy z moim przyjacielem Andrzejem Dudą są w toku" - napisał w czwartek na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zełenski podkreślił, że wraz z Andrzejem Dudą omówił m.in. tematy wyzwań w sferze bezpieczeństwa, znoszenia przeszkód w sektorze transportu i wzmacniania interakcji energetycznych.

Szczególne okoliczności

Zastępca szefa urzędu prezydenta Ukrainy Andrij Sibiha podziękował narodowi i państwu polskiemu za niezmienne i trwałe wsparcie dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy. Dodał, że jest to szczególnie ważne w obecnej chwili.

Andrij Sibiha podkreślił, że spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy jest dla jego kraju szczególnie istotne w momencie, gdy sytuacja na granicy z Rosją jest napięta. Dodał, że jej stabilizację można osiągnąć tylko drogą dyplomatyczną.


Zagrożenie ze strony Rosji

W trakcie spotkania w Wiśle Andrzej Duda i Wołodymyr Zełeński mieli przede wszystkim omówić kwestie zagrożenia ze strony Rosji, a także nagromadzenia rosyjskich żołnierzy i pojazdów wojskowych w pobliżu ukraińskich granic. 

W ocenie przywódców NATO nie da się wykluczyć, że mogą to być przygotowania do inwazji.

Prezydenci Polski i Ukrainy ostatni raz spotkali się w grudniu, w rezydencji ukraińskiego prezydenta w miejscowości Huta na zachodzie kraju. Andrzej Duda mówił wtedy, że "jest absolutnym przeciwnikiem ustępstw wobec Rosji" oraz że "trzeba zrobić wszystko, by zapobiec atakowi Rosji na Ukrainę".


IAR/PAP/dad