Redakcja Polska

Prezydenci Polski i Łotwy mówią jednym głosem w sprawie odpowiedzialności za zbrodnie rosyjskie

01.02.2023 15:14
- Przyłączam się do inicjatywy prezydenta Łotwy, by ustanowić specjalny trybunał karny do osądzenia sprawców zbrodni na Ukrainie. Odpowiedzialność karna jest konieczna do wyegzekwowania - powiedział Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z Egilsem Levitsem.
Prezydenci Polski i Łotwy mówią jednym głosem w sprawie odpowiedzialności za zbrodnie rosyjskie.
Prezydenci Polski i Łotwy mówią jednym głosem w sprawie odpowiedzialności za zbrodnie rosyjskie. PAP/EPA/TOMS KALNINS

Andrzej Duda podkreślił na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Łotwy, że przyłącza się do jego inicjatywy ustanowienia specjalnego Trybunału Karnego do osądzenia sprawców zbrodni popełnionych na Ukrainie.

- Jako prawnicy, rozmawiając także z ekspertami, wiemy doskonale, że istnieje pewna luka w zakresie prawa międzynarodowego, która nie pozwala postawić zbrodniarzy rosyjskich tej wojny przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym - powiedział Andrzej Duda.

#NaŻywo | Spotkanie Prezydenta Polski Andrzeja Dudy i Łotwy Egilsa Levitsa z przedstawicielami mediów (Sygnał udostępniony przez TVP) https://t.co/u0DGhrroT4

— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) February 1, 2023

Według niego, aby ta odpowiedzialność karna, która jest konieczna w przypadku zbrodni popełnianych przez Rosjan na Ukrainie, mogła zostać wyegzekwowana, musi zostać ustanowiony specjalny trybunał karny.


Posłuchaj
00:49 12177423_1.mp3 Prezydenci Polski i Łotwy mówią jednym głosem w sprawie odpowiedzialności za zbrodnie rosyjskie. Materiał Agnieszki Drążkiewicz (IAR)

 

Zapewnił, że wraz z prezydentem Łotwy działa i będzie działał w tym zakresie. - Będziemy też rozmawiali z naszymi koleżankami, kolegami na arenie międzynarodowej. To jest jeden z tych najważniejszych tematów, które w tej chwili chcemy realizować - podkreślił Andrzej Duda.

Polityka wobec Rosji

Prezydent Duda podkreślił, że rozmowy w Rydze zdominował temat bezpieczeństwa państw w Europie Środkowej oraz kwestia, jak to bezpieczeństwo jest budowane.

Jak podkreślił, poruszono też sprawę zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie. - I tego, o co powinniśmy przed tym szczytem i później w czasie tego szczytu zabiegać - przekazał Andrzej Duda.

Prezydent poinformował, że rozmawiał z Egilsem Levitsem także o współpracy dwustronnej. Podkreślił, że relacje polsko-łotewskie liczą kilkaset lat, zwracał też uwagę na wspólną historię związaną m.in. z walką z rosyjską agresją.


Posłuchaj
00:30 12177228_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Rydze podkreślił, że wzmacnianie bezpieczeństwa w tym regionie Europy sprzyja Polsce i Łotwie (IAR)

 

Andrzej Duda zauważył, że obecnie oba państwa są członkami NATO, a także ściśle współpracują m.in. w ramach inicjatywy Trójmorza.

Według prezydenta rozmowy w Rydze dotyczyły też rozwoju infrastruktury. Wymienił w tym kontekście m.in. dalszą rozbudowę Rail Baltica, porozumienie z CPK oraz plany budowy kolei dużych prędkości. Jak zaznaczył, chodzi o to, aby w przyszłości było połączenie pomiędzy państwami bałtyckimi i czeską Pragą oraz dalej na południe.

Prezydent podkreślił, że takie inwestycje są ważne nie tylko dla komunikacji i gospodarki, ale też dla bezpieczeństwa w obliczu rosyjskiej agresywnej polityki.

Andrzej Duda wspomniał, że rozmowy z łotewskim prezydentem dotyczyły też szczytu Trójmorza, który odbędzie się w Rumunii. - Mam nadzieję, że podejmiemy kolejne ustalenia i jeszcze mocniej zacieśnimy współpracę, która jest oczywistą wobec tego, co dzisiaj dzieje się na Ukrainie i wobec tego, jak zwiększyła się agresywność Moskwy - podkreślił polski prezydent.


IAR/PAP/dad