Polskie Radio
Section05
Polityka zagraniczna Polski

Wiceminister Mularczyk o reparacjach wojennych: jesteśmy blisko przełomowych decyzji

- Niedawno amerykański kongresmen zaapelował o poparcie Polski w sprawie reparacji. Rozmawiamy z innymi politykami i jesteśmy blisko przełomowych decyzji. Jutro na konferencji zaprezentuję nasze działania w ciągu tego roku - powiedział. - powiedział w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Mularczyk, wiceminister spraw zagranicznych. 
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne II wojna światowa Polityka zagraniczna Polski Arkadiusz Mularczyk dyplomacja POLSKA polityka

Minister Rau: niemieckie rządy bezwzględnie wykorzystywały swoją przewagę nad Polską. Proponowano historyczną amnezję

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau ocenił, że "kolejne niemieckie rządy bezwzględnie wykorzystywały swoją przewagę nad Polską, proponując oparcie stosunków z naszym krajem na historycznej amnezji i skoncentrowanie się na »wspólnej przyszłości w naszym europejskim domu«".
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Polityka zagraniczna Polski II wojna światowa reparacje wojenne Zbigniew Rau dyplomacja POLSKA polityka

Europoseł PiS: polityka migracyjna UE się załamuje. Polska jest liderem sprzeciwu

Europoseł PiS Kosma Złotowski powiedział, że "polityka migracyjna Unii Europejskiej załamuje się na naszych oczach, a jedynym rozwiązaniem jakie ma do zaproponowania Komisja Europejska jest przymusowe przesiedlenia osób. Polska jest dzisiaj liderem sprzeciwu wobec nieskutecznej polityki migracyjnej UE, którą inspirują Niemcy i Francja".
Zobacz więcej na temat:  kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie bezpieczeństwo Unia Europejska prawo Polityka zagraniczna Polski ŚWIAT Europa

"RESET" Rząd Tuska na życzenie Moskwy zatrzymał czeczeńskiego premiera. Nowe informacje w programie "Reset"

W serialu dokumentalnym "Reset" na antenie TVP Info przypomniano wizytę Ahmeda Zakajewa, premiera Czeczeńskiej Republiki Iczkerii, w Polsce. 17 września 2010 polityk został zatrzymany przez polskie służby. W "Resecie" ujawniono dyplomatyczną notatkę, z której jasno wynika, że te haniebne kroki podjęto na żądanie Rosji. Za takie kroki polskich władz w rozmowie telefonicznej z Radosławem Sikorskim podziękował szef rosyjskiego MSZ - Siergiej Ławrow.
Zobacz więcej na temat:  Reset Donald Tusk Władimir Putin Rosja Polityka zagraniczna Polski POLSKA polityka

"Wspieraliśmy Ukrainę czołgami, kiedy Niemcy wysyłali hełmy". Minister Błaszczak o postawie Zełenskiego

Przebywający w Stanach Zjednoczonych minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wyraził dezaprobatę postawą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Szef resortu obrony wskazał na sprawę eksportu zboża oraz na oddanie hołdu byłemu żołnierzowi niemieckich oddziałów SS.
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Błaszczak Wołodymyr Zełenski wojna na Ukrainie pomoc Polityka zagraniczna Polski POLSKA polityka

"Niech pan się nie wtrąca w polskie sprawy". Premier Morawiecki zareagował na wypowiedź Scholza

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do wypowiedzi Olafa Scholza. - To, co teraz mówi kanclerz Niemiec, być może jest przygotowaniem pod scenariusz zamknięcia granicy. Niech pan się dowie, jaka jest faktyczna sytuacja, i nie wtrąca w polskie sprawy - powiedział szef polskiego rządu.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie Olaf Scholz Mateusz Morawiecki Polityka zagraniczna Polski bezpieczeństwo granica Niemcy ŚWIAT Europa

"Niech pan nie waży się obrażać Polaków". Mateusz Morawiecki zwrócił się do Wołodymyra Zełenskiego

Na spotkaniu z mieszkańcami Kraśnika premier Mateusz Morawiecki zwrócić się do prezydenta Ukrainy. - Panie prezydencie Wołodymyrze Zełenski, niech pan nie waży się obrażać Polaków. Pomagamy sąsiadom przeciw bestialskiej rosyjskiej napaści, ale będziemy zawsze też bronić naszego interesu i naszego dobrego imienia - powiedział szef polskiego rządu.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Wołodymyr Zełenski Polityka zagraniczna Polski POLSKA polityka

Niemiecka polityk grozi Polsce ws. dostaw broni na Ukrainę. Jacek Sasin: piekło zamarza

Przewodnicząca Komisji Obrony Bundestagu, Marie-Agnes Strack-Zimmermann powiedziała, że Polska powinna ponieść konsekwencje jeśli zdecyduje się zaprzestać dostarczania Ukrainie uzbrojenia. W jej przekonaniu, Niemcy powinny rozważyć opcję przeniesienia systemów rakiet przeciwlotniczych stacjonujących w Polsce bezpośrednio na terytorium Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy dyplomacja Polityka zagraniczna Polski wojna na Ukrainie broń Jacek Sasin ŚWIAT Europa

Nowy Jork: Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami środowisk żydowskich

Kancelaria prezydenta przekazała, że Andrzej Duda spotkał się w środę w Nowym Jorku z przedstawicielami środowisk żydowskich i rozmawiał z nimi na temat relacji transatlantyckich. Odznaczył też działaczkę Stanlee Joyce Stahl za działalność na rzecz polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Nowy Jork dyplomacja Polityka zagraniczna Polski ŚWIAT Ameryka

Zgromadzenie ogólne ONZ. Andrzej Duda: wojna na Ukrainie musi się skończyć, a nie zostać zamrożona

Prezydent RP Andrzej Duda podczas wystąpienia w trakcie 78. sesji zgromadzenia ogólnego ONZ powiedział, że "koszt rosyjskiej agresji na Ukrainę jest ogromny, a światowy pokój dawno nie był tak zagrożony". Jak dodał, Polska jak mało kto rozumie tragedię Ukrainy, ale wie też, że wolność ostatecznie zwycięży.
Zobacz więcej na temat:  ONZ Andrzej Duda dyplomacja Polityka zagraniczna Polski wojna na Ukrainie bezpieczeństwo ŚWIAT Europa

Szef MSZ: polityka migracyjna Polski powinna być zgodna z interesem narodowym

Nie możemy dopuścić do powtórzenia błędów Francji, Niemiec czy Szwecji. Nikt na nas nie wymusi polityki migracyjnej, która jest sprzeczna z interesami Polski i zagraża bezpieczeństwu polskich obywateli - mówił w rozmowie z portalem Nowy Świat 24 minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka dyplomacja Polityka zagraniczna Polski migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny Zbigniew Rau MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych kryzys migracyjny 2023