Redakcja Polska

Ukraina otrzymała gwarancje bezpieczeństwa od krajów grupy G7

13.07.2023 09:42
Ukraina otrzymała gwarancje bezpieczeństwa od krajów grupy G7, od amerykańskiego prezydenta Joe Bidena. W skład grupy wchodzą USA, Kanada, Japonia, Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Włochy.
Audio
  • Ukraina otrzymała gwarancje bezpieczeństwa od krajów grupy G7, od prezydenta USA Joe Bidena. Materiał Kamila Zalewskiego
Zełenski o szczycie NATO: teraz mamy fundamenty bezpieczeństwa jak nigdy przedtem
Zełenski o szczycie NATO: teraz mamy fundamenty bezpieczeństwa jak nigdy przedtemPAP/EPA/TIM IRELAND

We wspólnej deklaracji kraje G7 zobowiązały się do udzielenia długoterminowego wsparcia militarnego Ukrainie, a także gwarancji bezpieczeństwa w celu obrony przed rosyjską inwazją. Jak podkreślił prezydent Wołodymir Zełenski, jest to etap drogi Ukrainy do NATO. - Delegacja ukraińska wraca do domu z poczuciem zwycięstwa w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy, dla naszego kraju, dla naszych obywateli, dla naszych dzieci - powiedział ukraiński przywódca.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z przywódcami NATO podczas szczytu w Wilnie, dzień po tym, jak zadeklarowali oni, że przyszłość Ukrainy leży w NATO. Nie określono jednak konkretnego harmonogramu procesu dążącego do członkostwa. Nie mogąc przystąpić do NATO, gdy trwa wojna z Rosją - biorąc pod uwagę, że artykuł 5 NATO, stanowiący, że atak na jednego członka jest atakiem na wszystkich i może popchnąć NATO do wojny z Rosją - Ukraina mimo wszystko zebrała zapewnienia w postaci bieżących i długoterminowych zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa, za którymi lobbowała.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: szczyt NATO NATO Ukraina

Szczyt NATO w Wilnie "pod każdym względem zły dla Putina". Ekspert nie ma wątpliwości

13.07.2023 08:35
Dla Ukrainy rezultaty szczytu w Wilnie może nie są idealne, ale są dobre, natomiast dla Putina pod każdym względem są złe - mówi PAP Jamie Shea, były wysokiej rangi urzędnik Kwatery Głównej NATO, obecnie związany z kilkoma instytucjami naukowymi, m.in. z Uniwersytetem w Exeter.