Redakcja Polska

Szczyt NATO w Wilnie "pod każdym względem zły dla Putina". Ekspert nie ma wątpliwości

13.07.2023 08:35
Dla Ukrainy rezultaty szczytu w Wilnie może nie są idealne, ale są dobre, natomiast dla Putina pod każdym względem są złe - mówi PAP Jamie Shea, były wysokiej rangi urzędnik Kwatery Głównej NATO, obecnie związany z kilkoma instytucjami naukowymi, m.in. z Uniwersytetem w Exeter.
Brytyjski ekspert: ten szczyt pod każdym względem był zły dla Putina
Brytyjski ekspert: ten szczyt pod każdym względem był zły dla PutinaPAP/Leszek Szymański

- Jeśli chodzi o Ukrainę, ten szczyt mógł tworzyć podziały, które mogły pomagać Putinowi. Przypomnijmy sobie szczyt NATO w Bukareszcie w 2008 r., kiedy doszło do wielkich podziałów w sprawie Ukrainy między Stanami Zjednoczonymi a Niemcami i Francją. Tego scenariusza udało się uniknąć. Sojusznicy uzgodnili język sygnału dla Ukrainy: stanie się ona członkiem NATO, gdy warunki będą odpowiednie i zaoferowali całkiem znaczący pakiet - utworzenie Rady NATO-Ukraina, zwolnienie Ukrainy z Planu Działań na rzecz Członkostwa (MAP), a duża liczba krajów zadeklarowała kolejne wsparcie finansowe i kolejny sprzęt wojskowy - wskazał Shea.

Uważa on, że również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, choć początkowo był bardzo krytycznie nastawiony do wszystkiego, co nie jest wyraźną drogą do szybkiego członkostwa jego kraju w NATO, może być zadowolony z efektów.


Posłuchaj
00:52 12451350_1.mp3 "Dobre, ale nie optymalne" - tak rezultaty zakończonego w Wilnie szczytu NATO ocenia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński . Materiał Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

- Myślę, że zaakceptował, iż szklanka jest do połowy pełna, a nie do połowy pusta. Zobaczył, że NATO zrobiło znaczący krok naprzód i zdaje sobie sprawę, że to kraje NATO i Sojusz jako całość pomagają Ukrainie przetrwać, zatem mądrze zdecydował się przybrać pozytywną minę i powiedział, że wyniki były dobre, jeśli nie idealne - powiedział Shea. - Dla każdego jest teraz jasne, że Ukraina będzie w NATO. Możemy nie wiedzieć, kiedy dotrze do tej stacji, ale kierunek podróży nie budzi już żadnych wątpliwości - dodał.


Posłuchaj
00:46 12451036_1.mp3 Ukraina otrzymała gwarancje bezpieczeństwa od krajów grupy G7, od prezydenta USA Joe Bidena. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Turcja nie zablokuje już Szwecji

Jako kolejny pozytywny aspekt szczytu w Wilnie Shea wymienił to, że Turcja zgodziła się przestać blokować przyjęcie Szwecji do Sojuszu. - Może to być pewnym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę niektóre wypowiedzi prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana przed szczytem, które nie sugerowały, że Turcja jest gotowa do jakiegoś ruchu - ocenił. Wyjaśnił, że turecki prezydent idąc na kompromis uniknął znalezienia się w izolacji, uniknął krytyki i mógł się pokazać jako wielkoduszny mąż stanu. Zarazem dzięki temu uzyskał bardziej pozytywne sygnały ze Stanów Zjednoczonych w sprawie dostaw samolotów F-16. 


Posłuchaj
00:39 12451302_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda jest zadowolony z przyjęcia przez NATO regionalnych planów obronnych. Z Wilna Wojciech Cegielski (IAR)

 

- Erdoganowi udało się uzyskać od Szwecji dwa zobowiązania - że będzie kontynuować prace nad wdrożeniem przepisów antyterrorystycznych i przyjrzeć się mechanizmowi embarga na broń, oraz że będzie wspierała Turcję w zbliżaniu się do Unii Europejskiej. Może więc powiedzieć tureckiej opinii publicznej, że dostał wiele od Szwecji, a na dodatek, że prace nad tymi kwestiami będzie można kontynuować nawet po tym, jak Szwecja wejdzie do NATO. Poza tym od sekretarza generalnego NATO otrzymał zapewnienie w kwestii ustanowienia koordynatora ds. walki z terroryzmem, co dla Turcji jest bardzo ważną kwestią - ocenił.

Jednoznacznie zły dla Putina

Shea podkreślił, że dla prezydenta Rosji Władimira Putina szczyt w Wilnie okazał się jednoznacznie i w każdym aspekcie zły. - Szwecja teraz dołącza do Finlandii w Sojuszu, więc rozszerzenie idzie naprzód. Oczywiste jest, że choć presja Putina na Ukrainę się zwiększa, nie oddala to Ukrainy od członkostwa w NATO. Wszystkie zobowiązania dotyczące nowej broni i pieniędzy, szkoleń, w tym szkoleń na F-16, gwarancje bezpieczeństwa od krajów G7 jako pomost do członkostwa w NATO pokazują, że Zachód nie zwalnia tempa we wsparciu dla Ukrainy - ocenił.

- Nie mogę znaleźć ani jednego obszaru, w którym Putin mógłby sobie nalać szklankę whisky lub wódki i powiedzieć: to jest dobra wiadomość dla Rosji, w tej sprawie wygraliśmy. To po raz kolejny pokazuje stopień, w jakim jego inwazja na Ukrainę okazała się ogromnym błędem strategicznym - dodał Jamie Shea.


IAR/PAP/dad

Wołyński Rajd Motocyklowy. „Wracamy tam by pamiętać i pomagać”

12.07.2023 15:08
Tam, gdzie kiedyś była Polska, dziś o pamięć wołają zapomniane groby Polaków. Chcieliśmy tę pamięć przywrócić, oddać hołd zamordowanym Polakom przez ukraińskich nacjonalistów, oznaczyć miejsca ich życia i śmierci, odnaleźć i posprzątać cmentarze. Podpisywaliśmy się pod hasłem, że nie o zemstę a o pamięć i prawdę wołają ofiary – mówi Henryk Kozak, założyciel Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy.

Prezydent Wołodymyr Zełenski: rezultaty szczytu NATO są dobre, ale nie optymalne

12.07.2023 15:07
Dobre, ale nie optymalne - tak rezultaty kończącego się w Wilnie szczytu NATO ocenia prezydent Ukrainy. Wołodymyr Zełenski jest gościem drugiego dnia obrad, a wsparcie dla Ukrainy jest głównym tematem rozmów. Wbrew oczekiwaniom Kijowa, Sojusz nie dał Ukrainie żadnych perspektyw czasowych, w których mogłaby ona zostać przyjęta do NATO.

Polska i Niemcy będą koordynować naprawę Leopardów dla Ukrainy

12.07.2023 17:31
Polska i Niemcy chcą wspólnie koordynować naprawę ukraińskich czołgów Leopard dla Ukrainy - napisało w środę po południu na Twitterze niemieckie ministerstwo obrony.