X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polska będzie mogła dostarczyć Ukrainie 6 mld m3 gazu rocznie

31.08.2019 21:28
Przedstawiciele Polski, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy podpisali porozumienie o współpracy na rzecz wzmocnienia regionalnego bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego
Audio
  • Piotr Naimski powiedział sekretarz stanu w KPRM. Jak dodał, potrzebna jest też rozbudowa systemu przesyłowego w naszym kraju [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

W 2021 roku Polska będzie mogła dostarczyć Ukrainie 6 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Taką deklarację złożył minister w kancelarii premiera Piotr Naimski. W Warszawie przedstawiciele Polski, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy podpisali porozumienie o współpracy na rzecz wzmocnienia regionalnego bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego.

Piotr Naimski, który jest pełnomocnikiem rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, podkreślił, że chodzi o zróżnicowanie dostaw gazu dla Ukrainy, uzależnionej od pod tym względem od Rosji. Ta możliwość otworzy się w momencie, gdy w Polsce rozbudujemy terminal w Świnoujściu i zbudujemy Baltic Pipe, czyli połączenie Polski z Norwegią pod morzem - powiedział sekretarz stanu w KPRM. Jak dodał, potrzebna jest też rozbudowa systemu przesyłowego w naszym kraju.

Minister Piotr Naimski wyjaśnił, że dzisiaj Polska może przesyłać na Ukrainę około 1,5 miliarda metrów sześciennych gazu. Jak dodał, za 2 lata o 50 procent zostanie zwiększona moc gazoportu w Świnoujściu - do 7,5 miliarda metrów sześciennych. "Te zwiększone możliwości pozwolą na przyjęcie dostaw LNG ze Stanów Zjednoczonych, o ile zostaną one zakupione przez stronę ukraińską, bądź jeśli Ukraina kupi ten gaz od polskiego PGNiG" - powiedział Piotr Naimski. 

Amerykański sekretarz energii Rick Perry powiedział, że USA pomaga Polsce zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu i zabezpieczyć dostawy tego surowca. "I wspieramy polskie aspiracje, by Polska stała się krajem - naturalnym centrum obrotem gazem ziemnym,krajem, który eksportuje LNG do swoich sąsiadów" - zaznaczył.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Narodowej Ukrainy Oleksandr Daniluk zwrócił uwagę, że zależność od Rosji ma nie tylko gospodarcze, ale i polityczne konsekwencje. Jedyna droga to różnicowanie dostaw. "Dlatego następnym krokiem jest możliwość dostępu do LNG - pochodzącego z innych krajów, ale przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych" - uzupełnił. 
W I połowie 2019 roku PGNiG sprzedał na rynek ukraiński 306mln m3 gazu ziemnego. Całkowity eksport PGNiG na rynek ukraiński od lipca 2016 r. wyniósł 1,86 mld m3. 

IAR/ks