Polskie Radio
Section05
gaz ziemny

Infrastruktura energetyczna wzbogacona o nowy gazociąg. "Strategiczne 308 km w centralnej części kraju"

Gazociąg Gustorzyn - Wronów o długości 308 km został ukończony. Łączy tłocznię gazu w Gustorzynie (woj. kujawsko-pomorskie) z tłocznią we Wronowie (woj. lubelskie). Jest to najdłuższa inwestycja liniowa zrealizowana w tym roku przez GAZ-SYSTEM. Gazociąg zasili w gaz centralną Polskę, zwiększy elastyczność systemu przesyłowego, a także umożliwi przyłączenie kolejnych odbiorców do sieci przesyłowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka gaz ziemny dystrybucja bezpieczeństwo energetyczne inwestycje ministerstwo klimatu

"Gorzów jest zabezpieczony". Zakończyła się budowa gazociągu z Witnicy i sieci w Kostrzynie

Zakończyła się budowa gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Witnica-Gorzów Wlkp. i sieci średniego ciśnienia w Kostrzynie nad Odrą. Cały projekt kosztował prawie 136 mln zł, w tym ponad 30 mln zł to dofinansowanie UE z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Trwa rozruch technologiczny nowych instalacji, a do końca tego miesiąca mają zakończyć się wszystkie niezbędne odbiory. Wówczas nowe gazociągi zostaną uruchomione.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka gaz ziemny Gorzów Wielkopolski bezpieczeństwo energetyczne

Gazprom będzie musiał zmniejszyć wydobycie gazu o 25 procent

Rosyjski koncern Gazprom musiał zmniejszyć wydobycie gazu o 25 procent - poinformowały niezależne media. Kierownictwo firmy w raporcie finansowym napisało, że szereg krajów europejskich odmówiło kupowania rosyjskiego gazu. Po napaści Rosji na Ukrainę państwa Unii Europejskiej nałożyły sankcje na rosyjskie firmy, w tym na Gazprom i zrezygnowały z importu rosyjskiego surowca. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Gazprom wojna na Ukrainie gaz ziemny zysk

Rosną inwestycje w poszukiwanie ropy i gazu na świecie. PIE: zachęca rosnąca podaż i wysoka stopa zwrotu

Inwestycje w poszukiwanie ropy i gazu na świecie wzrosną w 2023 r. o ponad 5 proc. wobec 2022 r.; w latach 2023-2027 wydatki będą stopniowo rosły i przekroczą średnio 21 mld dolarów rocznie - podał Polski Instytut Ekonomiczny. Sprowadzanie surowców z alternatywnych źródeł wymaga nakładów - dodali analitycy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka ropa naftowa gaz ziemny

Gazprom liczy straty. Rosyjski koncern musiał zmniejszyć wydobycie gazu o 25 procent

Rosyjski koncern Gazprom musiał zmniejszyć wydobycie gazu o 25 procent - poinformowały niezależne media. Kierownictwo firmy w raporcie finansowym napisało, że szereg krajów europejskich odmówiło kupowania rosyjskiego gazu. Po napaści Rosji na Ukrainę państwa Unii Europejskiej nałożyły sankcje na rosyjskie firmy, w tym na Gazprom i zrezygnowały z importu rosyjskiego surowca. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Gazprom wojna na Ukrainie gaz ziemny zysk

250. dostawa gazu do Świnoujścia. To kluczowy surowiec dla bezpieczeństwa energetycznego kraju

Do Terminalu im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu przypłynął statek z jubileuszową, 250. dostawą skroplonego gazu ziemnego. Od początku działania krajowego gazoportu odebrano w nim blisko 19,7 mln ton surowca. Gazowiec dostarczający LNG to Energy Endeavour ze Stanów Zjednoczonych, na mocy długoterminowej umowy z koncernem Cheniere Energy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA paliwa POLSKA gaz ziemny

ART. PARTNERSKI GAZ-SYSTEM na Forum Ekonomicznym. "Sukces Polski to niezależność gazowa i rozwój infrastruktury"

Suwerenność energetyczna i zerwanie zależności gazowej od Rosji sukcesem Polaków i podstawą rozwoju gospodarczego Europy Środkowo-Wschodniej, to główne wnioski płynące z panelu zorganizowanego przez GAZ-SYSTEM w ramach Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz ziemny LNG bezpieczeństwo energetyczne wojna na Ukrainie ropa naftowa wodór

"Polska miała rację ostrzegając przed rosyjskim szantażem gazowym". Prof. z Yale o bezpieczeństwie energetycznym

Jak zauważył prof. Jeffrey Sonnenfeld z Yale School of Management, gość specjalny XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu, Polsce udało się to, czego wciąż nie potrafią osiągnąć inne kraje Europy, to znaczy całkowicie uniezależnić się od rosyjskiego gazu. - To efekt olbrzymich inwestycji infrastrukturalnych zrealizowanych w ostatnich latach – stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka gaz ziemny bezpieczeństwo energetyczne Karpacz

W północnej Polsce powstaną specjalne strefy energetyczne. Biznes może liczyć na znacznie niższe ceny

W północnej Polsce od początku 2024 r. mają ruszyć specjalne strefy energetyczne; inwestorzy zużywający dużo energii mogliby liczyć tam na niższe ceny energii - poinformowała pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Strefy te dedykowane byłyby "bardzo specyficznym inwestorom, o szczególnym profilu, którzy zużywają dużo energii".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia elektryczna gaz ziemny