Polskie Radio
Section05
gaz ziemny

"Struktura energetyczna to krwiobieg gospodarki". Naimski: Pomorze Zachodnie staje się hubem energetycznym

- Pomorze Zachodnie staje się swojego rodzaju hubem energetycznym - ocenił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Rozwój Pomorza Zachodniego w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu i Planu Odbudowy dla Europy był tematem konferencji zorganizowanej przez europarlamentarzystów z grupy EKR.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka infrastruktura gaz ziemny energia elektryczna Piotr Naimski

nasz wywiad Zielone światło dla Nord Stream 2. Wiech: kluczowe dla Polski powinno być teraz dokończenie Baltic Pipe

- Nord Stream 2 dostał od Stanów Zjednoczonych zielone światło, co dla krajów naszego regionu rodzi poważne, długofalowe skutki. Na szczęście jednak Polska poczyniła wiele kroków, które powodują, że jesteśmy przygotowani na uruchomienie tego gazociągu i reperkusje z tym związane - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jakub Wiech z serwisu Energetyka24.com.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Nord Stream 2 energetyka infrastruktura gaz ziemny

Budowa Baltic Pipe odblokowana. Na jakim etapie są prace?

Prace na budowie jednej z najważniejszych inwestycji energetycznych dla Polski – gazociągu Baltic Pipe zostały w Polsce odblokowane – jak poinformował minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, na większości odcinków gazociągu zostają one przywrócone. Zostaną również wznowione na odcinku duńskim. To ważne, ze względu na zaawansowanie inwestycji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Baltic Pipe energetyka gaz ziemny

ANALIZA W 2022 roku kończy się kontrakt jamalski. Polska ma alternatywy dla importu gazu z Rosji

W ubiegłym tygodniu duński operator systemu przesyłowego Energinet poinformował, że Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe dla rurociągu Baltic Pipe, którym gaz ma płynąć z Norwegii przez Danię do Polski. 31 grudnia 2022 roku Polsce kończy się umowa z Gazpromem, czyli tzw. kontrakt jamalski. Kwestia ewentualnego renegocjowania umowy pozostaje otwarta. Na szczęście Polska ma alternatywy dla importu gazu z Rosji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ropa naftowa gaz ziemny POLSKA energia

ANALIZA Ropa i gaz to surowce strategiczne. Polska systematycznie dąży do zapewnienia bezpieczeństwa ich dostaw

Zapotrzebowanie Polski na ropę i gaz ziemny stale rośnie. Świadomość energochłonności rozwoju gospodarczego oraz zagrożeń związanych z ewentualnym brakiem dostaw tych surowców powodują, że konieczna staje się dywersyfikacja źródeł ich pozyskiwania. Sprawdzamy, skąd Polska sprowadza najwięcej ropy i gazu oraz jakie są nasze możliwości działania w przypadkach kryzysowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ropa naftowa gaz ziemny POLSKA energia