Polskie Radio
Section05
gaz ziemny

Mariusz Marszałkowski: Ukraina przed wojną była liczącym się eksporterem węgla

- Rzeczywiście te złoża mineralne są obecne na Ukrainie, ale nie tylko złoża tych wszystkich minerałów mają duże znaczenie dla ukraińskiej gospodarki, tylko wszystkie surowce - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Mariusz Marszałkowski z portalu biznesalert.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mariusz Marszałkowski Mirosław Skowron ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe węgiel gaz gaz ziemny gaz łupkowy minerały eksport metale ziem rzadkich

Czas działa na niekorzyść Rosji. Prezes PFR: kluczowe wyzwanie dla Europy to przetrwać zimę

- Kluczowe wyzwanie dla Europy to przetrwać zimę. Czas będzie działał na niekorzyść Rosji - powiedział w rozmowie z Business Insider prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. - Jeżeli Europa przetrwa tę zimę, to Rosja już w przyszłym roku nie będzie w stanie tak destabilizować rynku energii - dodał.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA tarcza antyinflacyjna energia elektryczna gaz ziemny węgiel ceny paliw Rosja bezpieczeństwo energetyczne

Semeniuk: naszym obowiązkiem jest zobligowanie Europy do stworzenia jednolitego programu surowcowego

- Zobaczymy jaka będzie tegoroczna zima i sezon grzewczy, ale już dziś musimy się elastycznie przygotowywać do tego, co będzie w przyszłym roku - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Semeniuk, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Gościem audycji był też Grzegorz Napieralski, poseł Koalicji Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka rząd Mateusza Morawieckiego opozycja węgiel gaz ziemny bezpieczeństwo energetyczne

Jak duże są zasoby polskich złóż gazu? Znamy najnowsze dane PGNiG

Na terenie Polski znajdują się duże złoża gazu ziemnego, ale aby można je było wykorzystać, niezbędne są wielomiliardowe inwestycje. Olbrzymie środki trzeba przeznaczyć na nowe odwierty i kopalnie, ale również na modernizację krajowej infrastruktury przesyłowej. Multienergetyczny koncern powstały z połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos i PGNiG pomoże w ich zdobyciu. Ten wysiłek inwestycyjny warto podjąć, aby zwiększyć energetyczną niezależność od importu gazu, zwłaszcza tego ze Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka gaz ziemny PGNiG geologia Orlen

Sankcje działają. Ekspert: Rosja nie uniknie gospodarczego upadku

Jeśli sankcje będą utrzymywane dla Rosji to nie ma żadnego sposobu uniknięcia przez ten kraj upadku gospodarczego, uważa Dariusz Matuszak z Warsaw Enterprise Institute powołując się na raport naukowców z Uniwersytetu Yale "Sankcje i Ucieczka Biznesu Rujnują Rosyjską Gospodarkę". 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne wojna na Ukrainie sankcje Unii Europejskiej sankcje sankcje USA ropa naftowa gaz ziemny Rosja

Coraz lepsza współpraca gospodarcza Polski z Belgią. Otwierają się także zupełnie nowe możliwości

W 2021 roku polsko-belgijskie obroty handlowe osiągnęły rekordowy poziom 14,1 mld euro, co oznacza prawie 30-proc. wzrost rok do roku. W opinii ambasadora Polski w Królestwie Belgii Rafała Siemianowskiego, szansą na kolejne pola współpracy są technologie wodorowe i energetyka wiatrowa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Belgia eksport import wodór gaz ziemny energia odnawialna

Dr Łukasz Tolak o Baltic Pipe: skończyliśmy przygodę z rosyjskim gazem

- Mamy konkurencję wszystkich krajów, które dotychczas opierał się na gazie rosyjskim i intensywnie poszukują surowca - tu mogą być problemy (…). Najważniejsze, żeby udało się w maksymalnym stopniu wykorzystać przepustowość Baltic Pipe w nadchodzących miesiącach - mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Tolak z Collegium Civitas.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Sejm wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Unia Europejska Nord Stream gaz ziemny Baltic Pipe Rafał Dudkiewicz

Polska będzie się dzielić gazem z innymi państwami? Fogiel: na pierwszym miejscu jest ochrona naszych obywateli

- W momencie, kiedy będziemy mieli sytuację tak komfortową, że będziemy pewni, że nasi obywatele są zabezpieczeni, możemy rozmawiać o gestach dobrej woli i wsparciu naszych sąsiadów. Na pierwszym miejscu jest ochrona polskich obywateli w tym zakresie - podkreślił w Polskim Radiu 24 rzecznik PiS Radosław Fogiel. Gośćmi audycji byli także: Paweł Kowal (PO), Mariusz Kałużny (Solidarna Polska) i Michał Gramatyka (Polska 2050).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polska w Unii Europejskiej energetyka Unia Europejska gaz ziemny