Redakcja Polska

Przyspiesza budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego

13.12.2019 11:54
Nowy pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała zapowiedział, że w przyszłym roku zostanie wybrany doradca strategiczny projektu i ruszą zakupy gruntów pod inwestycję. Zadeklarował też, że do końca tego roku poznamy prezesa spółki celowej CPK. Trwają dyskusje na temat przyszłości Lotniska Chopina w Warszawie.
Jedna z wizualizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego
Jedna z wizualizacji Centralnego Portu KomunikacyjnegoCpk.pl

Pierwsze samoloty mają wystartować z nowego portu lotniczego w 2027 roku. Lotnisko ma być zlokalizowane w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów, kilkadziesiąt kilometrów na południowy zachód od Warszawy.

Do końca roku powinniśmy poznać prezesa spółki Centralny Port Komunikacyjny. Kandydaci mają do piątku, 13 grudnia składać swoje oferty. Zakładamy, że rozstrzygniecie konkursu nastąpi przed Świętami - powiedział Marcin Horała. O wyborze prezesa spółki zdecyduje rada nadzorcza. Obecnie p.o. prezesa jest Mikołaj Wild, poprzednik Marcina Horały na stanowisku pełnomocnika rządu ds. CPK. 

Wiadomo, że powstała pod koniec 2018 roku spółka otrzyma nowy kapitał. - Przewiduję dokapitalizowanie spółki. Obecny jej kapitał zakładowy wynosi 160 mln zł, a kapitał zapasowy 150 mln zł. Jak na budowę takiego projektu, m.in. części lotniskowej i kolejowej - dokapitalizowanie jest konieczne (...). W przyszłości jestem w stanie sobie wyobrazić różne modele finansowania zewnętrznego - powiedział Marcin Horała.

Kilka dni wcześniej Marcin Horała w radiowej Trójce mówił, że w 2020 roku ruszą zasadnicze przygotowania do inwestycji - zostanie wybrany doradca strategiczny projektu i ruszą zakupy gruntów pod inwestycję. Pełnomocnik rządu do spraw CPK poinformował, że zostały wybrane firmy, które przeprowadzą inwentaryzację środowiskową na terenie planowanej inwestycji.

- Każda inwestycja wymaga między innymi decyzji środowiskowej, a inwentaryzacja środowiskowa jest krokiem milowym do jej uzyskania - dodał.

Zdaniem Marcina Horały ustawa o Centralnym Porcie Komunikacyjnym powinna zostać znowelizowana. W radiowej Trójce polityk zaznaczył, że do tej pory rząd nie realizował projektu na taką skalę, dlatego procedury administracyjne nie są do niego dostosowane.

Co z Lotniskiem Chopina?

Władze zakładają, że CPK przejmie rolę warszawskiego Lotniska Chopina jako głównego huba komunikacyjnego kraju. Tymczasem trwają dyskusje, co będzie się działo na Okęciu w najbliższych latach. Marcin Horała mówił jednak, że nie należy spodziewać się znaczącej rozbudowy stołecznego portu, choć pewne zmiany mogą być - głównie jeśli chodzi o zwiększenie przepustowości. Analiza dot. Lotniska Chopina ma być gotowa do połowy przyszłego roku - zapowiedział.

Marcin Horała wyjaśniał, że zewnętrzny konsultant pomoże ocenić zarządcy portu Chopina, czyli Przedsiębiorstwu Państwowemu "Porty Lotnicze", w jakim stopniu rozbudowywać to lotnisko, żeby miało to ekonomiczny sens wobec otwarcia CPK. Chodzi o racjonalne zaplanowanie inwestycji: żeby obsłużyć w odpowiednim standardzie rosnący dynamicznie ruch pasażerski, ale jednocześnie nie przeskalować inwestycji w kontekście powstającego CPK, który przejmie rolę głównego portu lotniczego w Polsce.

Jak podkreślił, na razie nie ma wciąż ostatecznej decyzji o przyszłości warszawskiego portu po wybudowaniu CPK.

- Czekamy na wyniki analiz - wskazał.

PAP/PolskieRadio24.pl/dad