Polskie Radio
Section05
infrastruktura

Rozpoczęły się przygotowania do budowy obwodnicy Starachowic. Wiemy, kiedy powstanie

Rozpoczęły się przygotowania do budowy obwodnicy Starachowic. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z firmą, która wykona dokumentację niezbędną, by uzyskać wszystkie pozwolenia na budowę. Droga będzie miała około 14 kilometrów. Jednak dokładna jej długość, a także przebieg będą znane już po wykonaniu dokumentacji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA drogi infrastruktura inwestycji infrastrukturalne UE GDDKiA

Premier z wizytą na Pomorzu Zachodnim. "Wielkie inwestycje przemysłowe potrzebują bardzo sprawnej infrastruktury"

Szczecin ze Świnoujściem jest i staje się coraz bardziej hubem technologiczno-energetycznym Polski - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Porcie Szczecin. Podkreślił, że wielkie inwestycje przemysłowe potrzebują bardzo sprawnej infrastruktury.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura Szczecin Świnoujście Mateusz Morawiecki premier Pomorze Zachodnie polityka POLSKA

Mosty na Mierzei Wiślanej prawie gotowe. Pierwszy z nich przechodzi właśnie próbne obciążenia

Na Mierzei Wiślanej trwają testy i próbne obciążenia mostu Południowego, który lada moment będzie gotowy do użytku. Większość robót konstrukcyjnych wykonano także przy moście Północnym. To dzięki tym dwóm obiektom kierowcy nie będą stać w korkach, czekając aż przez kanał żeglugowy przepłynie statek - poinformował Urząd Morski w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura inwestycje Mierzeja Wiślana budowa transport Morze Bałtyckie POLSKA

"Obecnie przechodzimy w tym obszarze prawdziwą rewolucję". Premier o rozwoju infrastruktury

"Zrobimy wszystko, by promować dalszą obecność firm niemieckich w Polsce i polskich w Niemczech. Ważny punkt to nasza infrastruktura. Obecnie Polska przechodzi w tym obszarze prawdziwą rewolucję. Jest to możliwe dzięki dwóm źródłom finansowania - środkom europejskim i pieniądzom pochodzącym z polskiego budżetu" - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.
Zobacz więcej na temat:  premier Mateusz Morawiecki GOSPODARKA gospodarka polska Niemcy relacje polsko-niemieckie firmy infrastruktura POLSKA

Powstanie ponad 20 kilometrów trasy ekspresowej S19, która jest częścią Via Carpatii

Sieć dróg ekspresowych w Polsce powiększy się o kolejne ponad 20 kilometrów. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła właśnie przetargi na budowę dwóch fragmentów tej trasy. Oferta konsorcjum, którego liderem jest  Aldesa Construcciones Polska,  została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S19 na odcinku od węzła Iskrzynia do węzła Miejsce Piastowe.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura drogi via carpatia GDDKiA inwestycji infrastrukturalne UE

ELEKTROMOBILNOŚĆ Będzie kolejny program dopłat do aut elektrycznych. Teraz pora na uzgodnienia z Komisją Europejską

Po uzgodnieniach z KE dot. zakresu udzielania pomocy publicznej NFOŚiGW uruchomi programy dopłat do zakupu aut elektrycznych dla osób fizycznych i przedsiębiorców - mówił wiceszef Funduszu Artur Lorkowski na pierwszym posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej ds. elektromobilności.
Zobacz więcej na temat:  elektromobilność POLSKA GOSPODARKA samochody elektryczne infrastruktura

Wirtualny asystent pomoże w kupnie biletu. Nowa cyfrowa usługa PKP Intercity

PKP Intercity uruchomiło usługę wirtualnego asystenta głosowego, który będzie pomagał w wyszukiwaniu optymalnych połączeń. Za jego pośrednictwem będzie także można sprawdzić ceny biletów. Wirtualny asystent głosowy jest dostępny pod bezpłatnym numerem infolinii: 22 391 22 22.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyfryzacja biznesu cyfrowy świat infrastruktura IT infrastruktura PKP Intercity sztuczna inteligencja POLSKA społeczeństwo

Eksperci: inwestycje publiczne są bardzo ważne, ale inwestorów prywatnych zachęcą tylko stabilne warunki prawne i podatkowe

- Inwestycje publiczne, w tym kolejowe, będą istotne dla osiągnięcia znacznego wzrostu gospodarczego Polski, być może nawet dwucyfrowego w II kwartale tego roku. Ale szczególnie trzeba teraz zadbać o warunki dla inwestorów prywatnych, którzy nie mając pewności co do otoczenia prawnego, w tym zmian podatkowych, nie podejmą decyzji radykalnie zwiększających poziom inwestycji - mówili w audycji Rządy Pieniądza ekonomiści: Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej i Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb inwestycje kolej infrastruktura

Ekologiczne budownictwo w praktyce. Premier: łączymy nowoczesność z najnowszymi rozwiązaniami

- Łączymy supernowoczesność z najnowszymi rozwiązaniami energetycznymi, które będą powodowały, że koszty obsługi ogrzewania czy klimatyzacji szkoły będą dużo niższe - powiedział podczas konferencji w szkole podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Budziszewicach premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki łódzkie infrastruktura regiony ekologia budownictwo