Polskie Radio
Section05
infrastruktura

"Będziemy znacznie częściej podróżowali koleją". Horała o wpływie CPK na inne rodzaje transportu

Zrealizowanie CPK spowoduje, że w skali kraju będziemy znacznie częściej podróżowali koleją, że będziemy mieli dostęp do bezpośrednich międzykontynentalnych połączeń lotniczych - powiedział w Gdyni wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
Zobacz więcej na temat:  centralny port komunikacyjny transport inwestycje infrastruktura GOSPODARKA kolej

Dodatkowe miliardy dla samorządów. Premier Morawiecki: to bezprecedensowe kwoty

- Za moment wpłynie na konto samorządowców 13,7 mld zł. To są dla ogromnej większości gmin pieniądze bez precedensu - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Poinformował też, że polecił Ministerstwu Aktywów Państwowych, które nadzoruje spółki energetyczne, wypracowanie nowych mechanizmów kalkulowania cen energii.
Zobacz więcej na temat:  samorząd Mateusz Morawiecki POLSKA regiony polityka GOSPODARKA infrastruktura

BGK i japoński bank JBIC nawiązały współpracę. Celem jest m.in. wsparcie odbudowy Ukrainy

Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Japan Bank for International Cooperation (JBIC) nawiązały współpracę w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy, poinformował BGK. Zamierzeniem partnerów jest też wsparcie odbudowy Ukrainy. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA BGK banki Trójmorze Ukraina wojna na Ukrainie LNG bezpieczeństwo energetyczne gaz gaz ziemny energia odnawialna POLSKA infrastruktura

Chodnik staje się, z definicji, drogą dla pieszych. Ministerstwo Infrastruktury informuje o zmianach

Chodniki i drogi dla pieszych staną się "drogami dla pieszych", wynika z rozporządzenia resortu infrastruktury, które wchodzi w życie w środę 21 września. Nowe przepisy nie zmieniają zasad zatrzymania lub postoju pojazdów. Nadal dopuszczalne jest poruszanie się hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Pojawia się także pojęcie "przejścia sugerowanego".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura drogi piesi ministerstwo infrastruktury

CPK zmieni sposób podróżowania? Prezes LOT: chcemy sprzedawać bilet łączony, kolejowo-lotniczy

Centralny Port Komunikacyjny, który integruje kolej i lotnisko w jednym miejscu, może oznaczać zmianę w pojęciu podróżowania z Polski - uważa prezes Polskich Linii Lotniczych LOT Rafał Milczarski. Dodaje, że przewoźnik chce "sprzedawać podróż, łącząc bilet kolejowy i lotniczy".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura lotnictwo LOT port lotniczy centralny port komunikacyjny

Kobiety za kierownicą. Badanie ITS: mniej wypadków, mniej agresji

Z badań wynika, że kobiety są mniej zagrożone śmiercią w wypadku drogowym niż mężczyźni. Także ryzyko uczestniczenia w takim zdarzeniu - w przeliczeniu na 1 kilometr podróży - jest dla kobiet od 2 do 4 razy niższe niż dla mężczyzn. Analizy wskazują również, że panie rzadziej ryzykują za kierownicą i częściej stosują się do przepisów kodeksu drogowego. Raport na ten temat sporządził Instytut Transportu Samochodowego.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo na drodze bezpieczeństwo drogi kierowca kobieta piesi infrastruktura Radio kierowców Polskie Radio Kierowców

Horała o CPK: będzie stymulował rozwój gospodarczy. Kluczowa strategiczna współpraca rządu i samorządu

- Centralny Port Komunikacyjny (CPK) za kilka lat stanie się obszarem stymulującym wzrost gospodarczy okolicznych gmin - powiedział we wtorek na konferencji prasowej wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
Zobacz więcej na temat:  transport centralny port komunikacyjny kolej PKP transport publiczny inwestycje POLSKA społeczeństwo infrastruktura Marcin Horała GOSPODARKA

Żegluga śródlądowa to idealne uzupełnienie transportu towarów. Europa to doskonale rozumie

Transport rzeczny to dla wielu europejskich krajów ważny element przewozu towarów. Belgijski śródlądowy kanał Alberta ma głębokość 3,4 metra, a rocznie przewozi się nim 40 mln ton ładunków. Z kolei według danych Federalnego Urzędu Statystycznego w 2021 roku niemieckimi rzekami dostarczono do portów około 195 milionów ton towarów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA żegluga śródlądowa transport infrastruktura rzeka Przekop Mierzei 2022

Modernizacja portu w Elblągu. Po rozbudowie będzie można tam przeładowywać nawet 3,5 mln ton towarów

Arkadiusz Zgliński, dyrektor Portu Morskiego w Elblągu, podkreślił w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim", że przy wykorzystaniu wszystkich możliwości wiążących się z przekopem Mierzei Wiślanej w elbląskim porcie będzie można przeładowywać nawet 3,5 mln ton towarów.
Zobacz więcej na temat:  Przekop Mierzei 2022 Przekop Mierzei Wiślanej POLSKA regiony Elbląg warmińsko-mazurskie GOSPODARKA infrastruktura

CPK i szybka kolej. Jest pierwszy wniosek o decyzję środowiskową

Spółka Centralny Port Komunikacyjny złożyła wniosek o tak zwaną decyzję środowiskową dla budowy 140-kilometrowego odcinka Kolei Dużych Prędkości z Warszawy do Łodzi. Wcześniej spółka ogłosiła wariant inwestorski dla tej inwestycji. Wniosek, to pierwszy etap procesu zgód i pozwoleń związanych z budową nowej linii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA transport centralny port komunikacyjny kolej PKP transport publiczny samolot inwestycje POLSKA społeczeństwo infrastruktura

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Kuźmiuk: jego uruchomienie jest zerwaniem z polityką podporządkowania się Rosji

- Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma ogromne znaczenie polityczne. Jego uruchomienie świadczy o usunięciu pewnego podporządkowania się naszego kraju wobec Rosji. Do tej pory korzystanie z wód Zalewu Wiślanego zależało tylko od politycznych decyzji Moskwy - przypomniał na antenie Programu 1 Polskiego Radia europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA infrastruktura Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022 Elbląg Zbigniew Kuźmiuk Katarzyna Gójska

Premier Morawiecki: lokalne inwestycje zwiększają poziom życia Polaków i szanse na rozwój gospodarczy Polski

- Polska będzie silna gospodarczo wtedy, kiedy będzie silna w każdym jej zakątku - powiedział premier Mateusz Morawiecki. - Dlatego tu, w Szczawie i w całej gminie bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej inwestycji, którą jest most na rzece Kamienica - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki regiony małopolskie społeczeństwo infrastruktura

"Przywrócenie stanu historycznego". Komandor Bugajski o przekopie Mierzei Wiślanej

- Elbląg przez 700 lat był wielkim portem i ośrodkiem stoczniowym. Pod względem obrotów i przeładunku nawet większym od Gdańska. W XVI wieku był piątym miastem RP. To wszystko zostało zniszczone na skutek narzucenia sztucznej granicy na Mierzei Wiślanej, która przecinała naturalne połączenia gospodarcze - mówił w Polskim Radiu 24 komandor prof. Dariusz Bugajski. W sobotę 17 września miało miejsce otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. 
Zobacz więcej na temat:  Mierzeja Wiślana Rosja POLSKA Morze Bałtyckie infrastruktura Elbląg