Polskie Radio
Section05
infrastruktura

34 mld zł na cyfryzację. Marek Zagórski o rekordowych funduszach UE dla Polski

- Szacunkowa wartość wszystkich unijnych środków, jakie Polska otrzyma do wykorzystania w obszarze cyfryzacji, to mniej więcej 34 miliardy zł - przekazał sekretarz stanu w KPRM Marek Zagórski na posiedzeniu sejmowej komisji cyfryzacji. Chodzi o fundusze zawarte w programach unijnych w nowej perspektywie budżetowej na lata 2021-2027.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Cyfryzacji Marek Zagórski cyfryzacja cyfrowa polska infrastruktura społeczeństwo Unia Europejska POLSKA

Tauron rośnie w siłę. Udostępniono kolejną stację ładowania samochodów elektrycznych

W Dębicy powstała firmowana przez Tauron stacja ładowania samochodów elektrycznych. To kolejne polskie miasto, które może się pochwalić taką technologią. - Rozwój infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych to jeden z najważniejszych obszarów rozwoju biznesowego spółki - zaznaczył Piotr Apollo, wiceprezes Taurona Nowych Technologii.
Zobacz więcej na temat:  Tauron Polska Energia GOSPODARKA gospodarka polska samochody elektryczne infrastruktura energetyka elektromobilność energia elektryczna POLSKA

Port w Gdańsku zarobił w 2020 roku 65 mln zł. W styczniu awansował na trzecie miejsce nad Bałtykiem

Rok 2020 zakończył się w Porcie Gdańsk wolumenem przeładunków na poziomie 48 mln ton, co przełożyło się na zysk na poziomie 65 mln zł. Blisko 8-proc. spadek przeładunków w stosunku do roku 2019 jest jednym z mniejszych wśród bałtyckich portów i pokazuje, że spółka dobrze radziła sobie w czasie pandemii.
Zobacz więcej na temat:  Bałtyk Gdańsk handel eksport import GOSPODARKA infrastruktura

INFRASTRUKTURA Kolejny odcinek Via Carpatii w budowie. Jest umowa na zaprojektowanie fragmentu trasy

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad kontraktuje kolejne odcinki międzynarodowej trasy Via Carpatia. GDDKiA podpisała właśnie umowę na zaprojektowanie i budowę odcinka drogi ekspresowej S19 między Lublinem a Lubartowem. Inwestycję zrealizuje firma Mota-Engil Central Europe. Wartość tego kontraktu przekracza 830 milionów złotych.
Zobacz więcej na temat:  infrastruktura drogi Andrzej Adamczyk via carpatia POLSKA GOSPODARKA GDDKiA

INFRASTRUKTURA Centralny Port Komunikacyjny ma doradcę strategicznego. Umowa z Koreańczykami podpisana

Centralny Port Komunikacyjny ma doradcę strategicznego. Jest nim lotnisko Incheon obsługujące stolicę Korei Południowej – Seul. Umowę w tej sprawie podpisał prezes spółki odpowiedzialnej za budowę CPK Mikołaj Wild oraz Kim Kyung-wook, nowy prezes spółki zarządzającej lotniskiem Incheon. Jednocześnie polskie i koreańskie ministerstwa odpowiedzialne za transport podpisały porozumienie o współpracy.
Zobacz więcej na temat:  centralny port komunikacyjny GOSPODARKA POLSKA infrastruktura

Marcin Horała o umowie między CPK a lotniskiem Incheon

- W Polsce nie mamy wiedzy wynikającej z praktycznego operowania tak dużym "hubowym", międzynarodowym lotniskiem. Po prostu lotniska tej skali nie było - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Horała, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dziś zostanie podpisane porozumienie z Koreą Południową o współpracy strategicznej przy CPK.
Zobacz więcej na temat:  centralny port komunikacyjny infrastruktura gospodarka polska transport inwestycje Marcin Horała ministerstwo infrastruktury GOSPODARKA Sygnały Dnia POLSKA Katarzyna Gójska

Wiceminister infrastruktury: zmiany systemowe pozytywnie wpłyną na zmniejszenie liczby wypadków drogowych

- Razem z innymi działaniami rządu PiS, edukacyjnymi i mającymi na celu ulepszenie przepisów prawa, to wszystko, te zmiany systemowe, pozytywnie wpłyną na zmniejszenie liczby wypadków drogowych w naszym kraju - powiedział w Polskim Radiu 24 Rafał Weber, wiceminister infrastruktury, komentując rządową strategię zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA infrastruktura prawo bezpieczeństwo ministerstwo infrastruktury kierowcy społeczeństwo bezpieczeństwo na drodze

2,5 mld złotych na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Rząd przyjął strategię

Rząd przeznaczył dwa i pół miliarda złotych na poprawę bezpieczeństwa na drogach krajowych. To element nowej strategii drogowej przyjętej przez Radę Ministrów. Jej najważniejszym celem jest zmniejszenie liczby wypadków, a szczególnie tych z udziałem tak zwanych niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli głównie pieszych. Czas realizacji programu to cztery lata.
Zobacz więcej na temat:  drogi bezpieczeństwo infrastruktura Mateusz Morawiecki Andrzej Adamczyk GOSPODARKA POLSKA