Polskie Radio
Section05
infrastruktura

Elektrownia jądrowa na Pomorzu będzie pracować kilkadziesiąt lat. Jest decyzja środowiskowa

Podstawowy okres eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać na Pomorzu wyniesie 60 lat - wynika załącznika do wydanej decyzji środowiskowej przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska ws. budowy i eksploatacji pierwszej jądrówki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna energia atomowa elektrownia atomowa inwestycje społeczeństwo prąd POLSKA infrastruktura

Niemiecki ekspert docenia CPK. "Może być największym lotniskiem Europy Środkowo-Wschodniej"

Raph Beisel, dyrektor niemieckiego Stowarzyszenia Portów Lotniczych ADV wypowiedział się bardzo pozytywnie o powstającym między Warszawą i Łodzią Centralnym Porcie Komunikacyjnym. - Wiele projektów rozwoju lotnictwa w Polsce byłoby potrzebnych także w Niemczech, doceniam inwestycję w Centralny Port Komunikacyjny (CPK) - podkreślił niemiecki ekspert na portalu Deutsche Welle.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemiecki centralny port komunikacyjny transport infrastruktura GOSPODARKA

Kolej przyspiesza. Centralna Magistrala Kolejowa przygotowywana do 250 km/h

Pociągi pasażerskie będą mogły pojechać Centralną Magistralą Kolejową z szybkością 250 km/h. Zarządca sieci, czyli PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały, że trwają ostatnie przygotowania do zwiększenia prędkości. Teraz niektóre składy mogą rozwijać szybkość do 200 km/h. Zwiększenie prędkości pozwoli skrócić czas podroży. Pierwsze składy mogą pojechać z większą prędkością jeszcze w tym roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura kolej PKP inwestycje transport publiczny

Ambitne plany PKP Intercity. "Nawet 88 milionów pasażerów rocznie i dwa razy więcej pociągów"

W 2030 roku liczba przewożonych przez PKP Intercity pasażerów ma wynosić 88 milionów, a w kolejnych latach nawet przekraczać tę liczbę. Narodowy przewoźnik zamierza uruchamiać 800 pociągów dziennie, które będą poruszać się po torach z prędkością 160-250 km/h. Pozwoli to znacznie skrócić czasy przejazdów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura kolej PKP Intercity Ministerstwo Aktywów Państwowych inwestycje społeczeństwo

Port Lotniczy Olsztyn Mazury ma być hubem logistycznym. "To okno na świat dla tej części Polski"

Port Lotniczy Olsztyn Mazury ma być hubem logistycznym, dzięki któremu dystrybutorzy i eksporterzy będą wysyłać produkty spożywcze w rejon Zatoki Perskiej. Podpisano list intencyjny o współpracy między zarządem lotniska a właścicielem Lulu Group International z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA transport logistyka eksport warmińsko-mazurskie infrastruktura

CPK będzie współpracować z Polregio. Kolejowe porozumienie podczas Trako

Spółka CPK i Polregio, największy przewoźnik kolejowy w Polsce realizujący regionalne przewozy pasażerskie, rozpoczynają współpracę. Podczas targów Trako w Gdańsku przedstawiciele CPK i Polregio podpisali porozumienie w tej sprawie.  Celem jest sprawny i szybki transport kolejowy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA centralny port komunikacyjny kolejnictwo infrastruktura transport publiczny wykluczenie komunikacyjne

Celem jest 400 mln pasażerów kolei w 2027 r. Minister Adamczyk: czy to wystarczy? Oczywiście nie

Coraz więcej osób ma dostęp do kolei i chce wybierać ten środek transportu, naszym celem jest 400 mln pasażerów w 2027 r. - powiedział na inauguracji 15. Międzynarodowych Targów Kolejowych Trako w Gdańsku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. "Nie zmarnowaliśmy ostatnich ośmiu lat: jest to okres odbudowy kolei i jej powrotu na należne jej miejsce" - dodał.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKP ministerstwo infrastruktury targi kolej transport publiczny infrastruktura