X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Od kilku lat pogłębia się w Polsce problem suszy. Czy pomoże retencja wody?

27.05.2020 09:00
Z raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa wynika, że w całym kraju występuje susza rolnicza. Największe niedobory wody zanotowano w woj. lubuskim i wielkopolskim.
Audio
  • Mimo opadów susza hydrologiczna nie ustępuje (relacja Ewy Plisieckiej)
Susza w rolnictwie nie ustępuje
Susza w rolnictwie nie ustępujeFoto: pixabay.com

Susza najbardziej dotyka upraw zbóż jarych i ozimych, truskawek, krzewów owocowych i drzew owocowych. Problem suszy pogłębia się w Polsce od kilku lat. Na sytuację wpływają bezśnieżne zimy i niski poziom opadów. Rzecznik Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Sergiusz Kieruzel mówi, że majowe deszcze poprawiły poziomy wód, ale tylko chwilowo. By sytuacja się unormowała, potrzeba od ośmiu do dziesięciu tygodni nieustającego deszczu, przy czym mowa o stabilnych opadach, a nie o ulewach. Od ponad 30 lat nie było w Polsce tak suchego marca i kwietnia.

Przygotowanie ustawy, która pomoże rozwiązać problem suszy, zapowiada prezydent Andrzej Duda. W pracach nad specustawą bierze udział m.in. Ministerstwo Rolnictwa. Szef resortu Jan Krzysztof Ardanowski  tłumaczy, że ustawa jest rozwinięciem programu nawodnień przeznaczonego dla gospodarstw, realizowanego za 100 milionów euro.

Do końca tego roku powstaną inwestycje, które poprawią poziom wód gruntowych – zapowiada minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Na tak zwaną małą retencję zostanie wydanych 150 milionów złotych. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zapowiada, że ponad 640 różnych inwestycji w lepszą retencję wód zrealizuje w ciągu trzech lat.

Do tej pory za straty z powodu suszy w ubiegłym roku rolnikom wypłacono  ponad miliard złotych odszkodowań. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiada, że do rolników mają trafić w sumie ponad dwa miliardy.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej susza hydrologiczna na terenie Polski będzie się pogłębiać. Jednak, jak zapewnia minister Marek Gróbarczyk, brak wody pitnej nam nie zagraża.

IAR/PAP/ep