X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Europejczycy z powodu pandemii na wakacje zostają częściej w swoich krajach

15.07.2020 10:24
Epidemia wpłynęła na zmianę obyczajów związanych z letnim wypoczynkiem, niechętnie ruszamy za granicę i chcemy wypoczywać tanio.
Audio
  • Europejskie wakacje w czasie pandemii - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Wakacje 2020 najchętniej w kamperze
Wakacje 2020 najchętniej w kamperzeFoto: pixabay.com

Zdecydowanie w Polsce i nie za drogo – taki obraz tegorocznych wakacji wyłania się z najnowszego raportu Santander Consumer Banku. Pandemia zmieniła urlopowe plany Polaków. Rok temu za granicę wyjechało aż 9 mln osób, w tym roku wielu z nas zostaje w kraju. Wakacje spędzamy na Mazurach, w górach i nad Bałtykiem, choć wypoczywających jest i tak dużo mniej. Na zorganizowany wypoczynek za granicą zdecydowała się wysłać swoje dzieci część rodziców. Jak mówi rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska, w wyjazdach zagranicznych bierze udział prawie 4 tysiące dzieci. Do poniedziałku kuratorzy zatwierdzili ponad 13 tysięcy wakacyjnych kolonii, obozów i półkolonii w kraju i za granicą.  

Epidemia koronawirusa w dużym stopniu wpłynęła na zmianę francuskich zwyczajów, dotyczących spędzania wakacji. Francuzki i Francuzi wolą te wakacje spędzić u siebie. Na pierwszym miejscu są plaże i to nie tylko nad Morzem Śródziemnym, ale i w Pikardii czy Akwitanii lub na skalistych wybrzeżach Bretanii nad Atlantykiem. Dużym powodzeniem cieszą się wędrówki po górach. We Francji jest wiele wspaniałych przyrodniczo masywów - od łagodnych Wogezów i Jury, po wulkaniczny Masyw Centralny, dzikie Pireneje i pokryte wiecznym śniegiem Alpy. Jednak prawdziwym przebojem są urlopy spędzane w domach rodzinnych, często w odległych od zgiełku miast, malowniczo położonych wioskach w departamencie Tarn, Alzacji czy Langwedocji.

Tegoroczne wakacje dla 9 na 10 Włochów będą krótkie i spędzone niedaleko miejsca zamieszkania. Największym powodzeniem wśród planujących odpoczynek cieszą się Toskania, Apulia i Sycylia. Najmniejszym - miasta dziedzictwa kulturowego. Włosi nie zrezygnują z wakacji z powodu koronawirusa, czy niższych dochodów, ale aż 4 na 10 z nich wybierze się na wyjazdy krótkie: 2-, 3-dniowe i blisko domu. Pozostali są zwolennikami co najmniej tygodniowego wypoczynku - wynika z badań konfederacji przedsiębiorców Confcommercio. Tegoroczne włoskie wakacje to przede wszystkim morze, góry, wieś, enogastronomia i wellness, czyli krok w stronę zdrowego trybu życia. Miasta kultury i sztuki w tym roku latem są niemal puste. Aż o jedną piątą więcej Włochów niż przed rokiem postanowiło na wakacje zostać w kraju. Włosi, którzy wyjadą za granicę, wybierają bliskie kierunki: Grecję, Francję i Hiszpanię. W tym roku chętniej odwiedzą latem Austrię, która w rankingu ich preferencji zastąpiła Wielką Brytanię.

Z powodu pandemii koronawirusa prawie połowa Belgów chce spędzić tegoroczne wakacje w kraju. Mimo stopniowo otwieranych granic obywatele Belgii obawiają się wyjazdów zagranicznych. Prawie płowa deklaruje w sondażach, że będzie zwiedzać różne zakątki kraju. Zdecydowana większość z nich będzie unikać zatłoczonych miejsc, chce być bliżej natury i zamiast nad morze wybiera zielone tereny, małe miasteczka i wsie. Wielu decyduje się na kupno kamperów, by ograniczyć kontakt z obcymi osobami, mieć swoją kuchnię i łazienkę. Do tej pory w Belgii kampery kupowali przede wszystkim emeryci, teraz na zakup decydują się także młodzi ludzie.

IAR/ep