Polskie Radio
Section05
wypoczynek

Plażowanie bez upałów. Te miejsca mogą ci się spodobać

Europa ma do zaoferowania wiele pięknych i atrakcyjnych pod wieloma względami, stosunkowo chłodnych plaż. I nie chodzi tu tylko o lokalizacje w północnej części kontynentu. Jeśli chcesz uniknąć upału, a jednocześnie zapewnić sobie wiele atrakcji nad morzem, sprawdź naszą listę.
Zobacz więcej na temat:  plaża wakacje Europa urlop lato turystyka ŚWIAT Skandynawia Portugalia Hiszpania Szwecja Norwegia Kołobrzeg Niemcy Łotwa

Od Juraty do Zaleszczyk – 10 najpopularniejszych kurortów II Rzeczpospolitej

Zamożniejsi obywatele II Rzeczpospolitej wypoczynek w rodzimych kurortach postrzegali nie tylko jako sposób spędzania wolnego czasu, ale wręcz jako patriotyczny obowiązek. Mapa przedwojennej Polski usiana była uzdrowiskami, oto najsłynniejsze z nich.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II Rzeczpospolita II RP wakacje kurort Zakopane Hel władysławowo Józef Haller Jan Kiepura Krynica Kazimierz Dolny Zaleszczyki magazyn wakacyjny wakacje 2021

Wakacje. Co nam przeszkadza efektywnie odpoczywać?

- Powodów jest kilka. Niektórzy nie potrafią się odłączyć od pracy i od sieci. Często sprawdzamy maile, media społecznościowe, sprawdzamy, co się dzieje na świecie - mówi Małgorzata Szumska, podróżniczka i pisarka. - W wolnym czasie dostarczamy wiele bodźców do naszego mózgu i to sprawia, że nie możemy odpocząć.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka podróże Podróże z Czwórką czas wolny wakacje lato relaks Piotr Firan

Wakacje z duchami. Poznaj pięć nawiedzonych zamków

Na mapie Rzeczpospolitej można znaleźć wiele miejsc, gdzie grasują duchy i upiory - są to nie tylko opuszczone wille i renesansowe pałace, lecz także średniowieczne zamki. Odwiedzając je, można spotkać cicho przemykającą Białą Damę, odzianego w purpurowy płaszcz Czerwonego Upiora, a także usłyszeć szczęk zbroi krzyżackiego komtura. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski wakacje 2021 zabytki zamek Olsztyn zamek Grodziec urlop magazyn wakacyjny

Na tropie wakacyjnych reliktów. Marcin Wojdak i najpiękniejsze miejsca na wczasy

- Zmiany w naszym krajobrazie następują dynamicznie. Jesteśmy na samym końcu pozbywania się ostatnich elementów "garderoby", które pamiętają poprzedni ustrój - mówi Marcin Wojdak. Twórca profilu Cosmoderna stara się ocalić od zapomnienia widoki, jakie towarzyszyły wypoczynkowi w Polsce przed 1989 rokiem. Swoją pracę zaprezentował w książce "Ostatni turnus. Pocztówki z wczasów w PRL-u"; przy okazji natomiast podkreśla, że w naszym kraju nie brakuje atrakcyjnych terenów rekreacyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Maciej Piotrowski Marcin Wojdak wakacje urlop

Sukces z niczego. Jak II RP zbudowała Juratę

– Polscy inwestorzy w latach 20. zaczęli szukać miejsca na uzdrowisko będące konkurencją dla niemieckiego Sopotu. Wybrali porośnięty sosnowym lasem dziewiczy teren na Półwyspie Helskim na wschód od Jastarni. Tam nie było nic – mówiła w Polskim Radiu dziennikarka Anna Tomiak.
Zobacz więcej na temat:  Morze Bałtyckie wakacje Hel Półwysep Helski urlop kurort Zatoka Pucka Bałtyk II Rzeczpospolita PRL HISTORIA historia Polski wakacje 2021

Wakacje nad Bałtykiem? Oto ranking najlepszych miejscówek

Polskie plaże mają różne oblicza. Na jednych świetnie wypoczną rodziny, na innych imprezowicze lub amatorzy sportu, a na jeszcze innych - miłośnicy przepięknych widoków i fotografii. Dokąd najlepiej pojechać, w zależności od potrzeb, podpowiada ranking opracowany przez magazyn Travelist, który wspierał się opiniami internautów. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA plaża Kołobrzeg Świnoujście Bałtyk wakacje urlop Morze Bałtyckie

Urlop idealny - jak powinien wyglądać? "To zależy od tego, czego potrzebujemy"

Sezon urlopowy rozpoczął się na dobre. Nie zawsze jednak wracamy z wakacyjnego wyjazdu wypoczęci i zregenerowani. Na to, jak idealny i pomocny urlop powinien wyglądać, wpływają nasze potrzeby. - Czasami nawet wypad weekendowy może nam naładować akumulatory - zwraca uwagę dr Beata Rajba, psycholożka z Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski urlop praca

"W Gdyni nie pada", czyli jak to z plażowaniem nad Bałtykiem kiedyś bywało…

Nad polskim morzem rozpoczyna się sezon wakacyjny, a wraz z nim sezon plażowy. I chociaż dzisiaj bez problemu możemy polecieć na egzotyczny urlop na drugim końcu świata, wypoczynek nad Bałtykiem wciąż ma swoich fanatycznych wielbicieli. O tym, od kiedy rozwija się w Gdyni kultura plażowania i jak ona wyglądała 100 lat temu, opowiada niezwykła wystawa historyczno-sensoryczna "W Gdyni nie pada".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa muzeum Gdynia plaża urlop Bałtyk Morze Bałtyckie Robert Grzędowski Trójka