Redakcja Polska

Polska wraca do produkcji odrzutowców. W PZL Mielec powstały pierwsze elementy do myśliwca F-16

04.04.2023 11:42
Należący do koncernu Lockheed Martin zakład PZL Mielec ukończył pierwsze dwie struktury do najnowszej wersji myśliwca F-16, Block 70/72 – poinformowała podkarpacka spółka w czwartek w komunikacie.
Myśliwiec F-16
Myśliwiec F-16Shutterstock.com/Ryan Fletcher

Zdaniem dyrektora Lockheed Martin na Polskę, Europę Środkową i Wschodnią Roberta Orzyłowskiego, F-16 pozostaje kluczowym elementem sił powietrznych i filarem flot samolotów wielozadaniowych wielu armii.

"Wyprodukowane przez PZL Mielec struktury wzmacniają pozycję Polski jako kluczowej części globalnego programu F-16, co przełoży się na szanse dla innych lokalnych przedsiębiorstw" - dodał Orzyłowski cytowany w komunikacie.

Ukończone struktury to tylna i przednia część centralnego kadłuba samolotu. Zostaną one wykorzystane na linii montażu końcowego F-16 Lockheed Martin Aeronautics w Greenville, w Karolinie Południowej.

Przygotowania do rozpoczęcia produkcji

Prace wdrożeniowe i przygotowawcze do produkcji elementów konstrukcji F-16 w Mielcu rozpoczęły się w ubiegłym roku. Obejmowały one modernizację i przygotowanie powierzchni oraz uruchomienie linii produkcyjnej. Równocześnie grupa 46 przedstawicieli PZL Mielec, pracowników produkcyjnych i liderów, wyjechała na sześć miesięcy do Greenville, by zdobyć doświadczenie i poznać proces produkcyjny F-16, przygotowując się do realizacji swoich zadań w Mielcu. 

Jak podkreślił prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki, terminowe ukończenie pierwszych struktur F-16 to bardzo ważny moment dla zakładu i pracowników. "Oznacza to powrót naszego zakładu do produkcji wojskowych samolotów odrzutowych i początek naszego udziału w produkcji F-16" - zaznaczył.

Samoloty F-16 są na wyposażeniu wielu armii na całym świecie.

PZL Mielec zatrudnia 1500 osób, dodatkowe ponad 5 tys. miejsc pracy spółka generuje w ramach krajowego łańcucha dostaw. Są to miejsca pracy głównie w firmach zrzeszonych w Dolinie Lotniczej.

Lockheed Martin Corporation z siedzibą w Bethesda w stanie Maryland to międzynarodowa firma działająca w obszarze bezpieczeństwa i lotnictwa, zatrudniająca około 116 tys. osób na całym świecie. Firma zajmuje się badaniami, projektowaniem, rozwojem, produkcją, integracją i utrzymaniem zaawansowanych systemów technologicznych, produktów i usług. 


IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: F-16 Lockheed Martin

Caritas pomaga uchodźcom z Ukrainy. Wsparcie w setkach milionów złotych

04.04.2023 09:51
Od początku wojny łączna wartość wsparcia Caritas dla Ukrainy i uchodźców wyniosła 597 mln zł. W lutym ruszył pilotaż programu poszerzającego działalność Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom w pięciu diecezjach. Programem Rodzina Rodzinie objęto 600 rodzin z diecezji kijowsko-żytomierskiej.

Wizyta Zełenskiego w Polsce. Jan Piekło: może być wprowadzeniem do ukraińskiej kontrofensywy

04.04.2023 10:30
- Wizyta w Warszawie to sygnał, że prezydent Wołodymyr Zełenski jest zdeterminowany, że Ukraina chce być w UE i w NATO - uważa b. ambasador RP w Kijowie Jan Piekło. Według niego, może się też okazać, że wizyta ta będzie wprowadzeniem do kontrofensywy ukraińskiej na okupowanych przez Rosję terenach.