Polskie Radio
Section05
Wołodymyr Zełenski

Koronawirus. Ukraina tymczasowo zamyka granice przed własnymi obywatelami

Od piątku przebywający za granicą Ukraińcy nie będą mogli powrócić do ojczyzny. Takie czasowe ograniczenia zapowiedział prezydent Wołodymyr Zełenski. Mają one na celu zmniejszenie liczby zakażeń koronawirusem. Nad Dnieprem pojawiają się jednak komentarze, że jest to rozwiązanie niezgodne z ustawą zasadniczą.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus Ukraina pandemia transport Wołodymyr Zełenski

Atak separatystów w Donbasie. Wołodymyr Zełenski zwołuje Radę Bezpieczeństwa

Separatyści z Donbasu próbują zerwać proces pokojowy - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. To reakcja na poranny atak prorosyjskich bojówkarzy na siły rządowe w Donbasie. Separatyści próbowali przeciąć linię rozdziału sił w obwodzie ługańskim. W wyniku ataku bojówkarzy jeden ukraiński żołnierz zginął, a kilku zostało rannych.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Donbas Wołodymyr Zełenski

Prezydent: zaproponowałem uczczenie żołnierzy polskich i ukraińskich, którzy walczyli w 1920 r.

- To jest na pewno element naszej dobrej, wspólnej historii i zaproponowałem panu prezydentowi, żebyśmy tę pamięć uczcili - poinformował prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Ukrainy. Wołodymyr Zełenski zauważył, że Ukraina i Polska to nie tylko państwa sąsiedzkie. - My jesteśmy braćmi i siostrami - mówił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina historia Polski bitwa warszawska Andrzej Duda prezydent Wołodymyr Zełenski

Spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy. "My jesteśmy braćmi i siostrami"

Zaproponowałem prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu wspólne uczczenie pamięci żołnierzy ukraińskich i polskich, którzy w 1920 r. walczyli z nawałą bolszewicką - poinformował prezydent Andrzej Duda. Zełenski zauważył, że Ukraina i Polska to nie tylko państwa sąsiedzkie. - My jesteśmy braćmi i siostrami - mówił.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Wołodymyr Zełenski POLSKA Ukraina Auschwitz Holokaust

Spotkanie Duda-Zełenski. Ekspert: jest potrzeba, by Polska była głosem regionu

- Powinniśmy starać się opowiadać historię regionu, nie tylko Polski, razem z naszymi sąsiadami - państwami bałtyckimi, Ukrainą. Po stronie tych państw jest zapotrzebowanie na rolę Polski jako głosu regionu - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA HISTORIA historia Polski polityka historyczna Antoni Trzmiel Wołodymyr Zełenski Władimir Putin Andrzej Duda Auschwitz rocznica Auschwitz

Spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy. Zełenski: od teraz akcentujemy to, co nas łączy

- Udało się nam obniżyć emocje wokół wspólnej tragicznej przeszłości i dziś z otwartym sercem nasze kraje idą w przyszłość; w naszych relacjach od teraz akcentujemy to, co nas łączy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Auschwitz Auschwitz rocznica II wojna światowa Andrzej Duda Wołodymyr Zełenski