Polskie Radio
Section05
Wołodymyr Zełenski

Zełenski z apelem do Ukraińców. Ostrzegł przed zbliżaniem się do rosyjskich baz

Wołodymyr Zełenski zaapelował o ostrożność do swoich rodaków znajdujących się na terenach okupowanych przez rosyjskie wojsko. Ukraiński prezydent w wystąpieniu opublikowanym w mediach społecznościowych poinformował, że doniesienia o wybuchach na tych obszarach przychodzą każdego dnia i każdej nocy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna 2022 Rosja Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy: wszyscy zwyrodnialcy odpowiedzą za swoje czyny, za terror, tortury, grabieże

 - Ukraina i jej partnerzy zdobywają coraz więcej informacji o osobach bezpośrednio odpowiedzialnych za terror i tortury, za tak zwaną filtrację i deportację naszych obywateli, za grabieże; wszyscy ci zwyrodnialcy na pewno odpowiedzą za swoje czyny – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Gdy zło osiąga taką skalę, milczenie jest równoznaczne ze współudziałem. A odmowa walki ze złem jest pomocą dla tego zła - powiedział także.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 Ukraina Rosja ŚWIAT Europa serwis wschodni Wołodymyr Zełenski wizy

"Tam wojna się zaczęła i tam się zakończy". Wołodymyr Zełenski o odzyskaniu Krymu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że wojna, którą Rosja wypowiedziała Ukrainie, musi skończyć się wyzwoleniem Krymu z rosyjskiej okupacji. Ukraiński prezydent w wystąpieniu opublikowanym wieczorem w mediach społecznościowych zapewniał, że półwysep zostanie przez Ukrainę odzyskany.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie wojsko Krym Wołodymyr Zełenski ŚWIAT Europa

"Udało się to dzięki naszym żołnierzom". Wołodymyr Zełenski o możliwości eksportu zboża

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że eksport zboża z jego kraju udało się przywrócić przede wszystkim dzięki ukraińskiej armii. W tradycyjnym wieczornym wystąpieniu podkreślił, że w poniedziałek - po raz pierwszy od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę - z portu "Południowy" wypłynął statek z ukraińskim ziarnem.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie zboże wojsko żywność statek Wołodymyr Zełenski ŚWIAT Europa

Prezydent Ukrainy apeluje do UE: nałóżcie sankcje na rosyjski sektor jądrowy i paliwo nuklearne

Rosyjski terror związany z obiektami nuklearnymi musi spotkać się z silniejszą odpowiedzią świata, w tym sankcjami na rosyjski sektor jądrowy i paliwo nuklearne - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w niedzielę, po rozmowie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja wojna 2022 UE Charles Michel Wołodymyr Zełenski Europa serwis wschodni infografika

Amnesty International w ogniu krytyki Zełenskiego. Zarzuty "manipulacyjnej selektywności"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zarzucił Amnesty International brak reakcji na ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. - Bardzo wymowne milczenie, które po raz kolejny pokazuje manipulacyjną selektywność tej organizacji - ocenił postępowanie organizacji w wystąpieniu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Wołodymyr Zełenski Rosja Amnesty International infografika

Erdogan proponuje spotkanie Putin-Zełenski w Stambule. Mówi też o kontynuacji dialogu z Rosją

Prezydent Turcji poinformował, że podczas spotkania z Władimirem Putinem zaproponował mu spotkanie z ukraińskim przywódcą Wołodymyrem Zełenskim w Stambule. Potwierdził też, że Ankara zgodziła się na częściową płatność za rosyjski gaz w rublach.
Zobacz więcej na temat:  Turcja Rosja serwis wschodni Władimir Putin Wołodymyr Zełenski Recep Tayyip Erdogan ŚWIAT Europa wojna 2022

"To akt terroru". Wołodymyr Zełenski o ataku na elektrownię atomową

- To nie tylko kolejny argument za uznaniem Rosji za państwo terrorystyczne, to argument za zastosowaniem ostrych sankcji wobec całego rosyjskiego przemysłu jądrowego: od Rosatomu po wszystkie powiązane firmy i osoby fizyczne - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski komentując piątkowy rosyjski ostrzał zaporoskiej elektrowni atomowej. W piątek okupanci dwukrotnie ostrzelali elektrownię. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Europa Europa Wschodnia Rosja Wołodymyr Zełenski infografika