Redakcja Polska

Będzie unijny pakiet finansowy dla Ukrainy do 2027. Wiemy, kiedy KE przedstawi szczegóły

19.06.2023 14:34
Będzie unijny pakiet finansowy dla Ukrainy do 2027 na pokrycie najpilniejszych potrzeb. Z nieoficjalnych informacji wynika, że jutro Komisja Europejska ma przedstawić szczegóły wsparcia i że może to być około 72 miliardów euro.
Będzie unijny pakiet finansowy dla Ukrainy do 2027
Będzie unijny pakiet finansowy dla Ukrainy do 2027 PAP/Alena Solomonova

Na ten rok Unia przeznaczyła 18 miliardów euro dla Ukrainy na podtrzymanie funkcjonowania państwa. Pieniądze są przekazywane w ramach miesięcznych, regularnych wypłat.

Teraz Komisja ma zaproponować, by stworzyć osobny fundusz dla Ukrainy, poza unijnym budżetem, i by do 2027 przeznaczać rocznie taką samą kwotę, czyli w sumie ma to być pula 72 miliardów euro w formie niskooprocentowanych pożyczek i bezzwrotnych grantów. Ostateczna decyzja należy do komisarzy, którzy spotykają się jutro.

Posłuchaj

00:57 Płomecka_Fundusz_dla_Ukrainy.mp3 Będzie unijny pakiet finansowy dla Ukrainy do 2027 - mówi Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia z Brukseli

Propozycja Komisji musi być jeszcze zaakceptowana przez unijne kraje, co może być trudne, bo są one niechętne, by dawać dodatkowe pieniądze. Tym bardziej, że wzrosła obsługa pożyczek i obsługa unijnego funduszu odbudowy będzie kilkukrotnie wyższa niż sądzono w 2020 roku, kiedy go zatwierdzano.

Z kolei Ukraina - jak powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z unijnych dyplomatów - wskazuje, że 18 miliardów euro na rok jest niewystarczające. Według rozmówcy Beaty Płomeckiej różne są szacunki mówiące o luce do wypełnienia - od 4 do 11 miliardów euro.


IAR/dad