Polskie Radio
Section05
pomoc UE

PROSTO Z BRUKSELI Charles Michel w PE: każde euro dla Ukrainy to inwestycja w nasze bezpieczeństwo

- Unijne wsparcie dla Ukrainy to zapewnienie bezpieczeństwa na starym kontynencie - tak mówił przewodniczący Rady Europejskiej na sesji plenarnej Europarlamentu w Strasburgu. Charles Michel wziął udział w debacie podsumowującej szczyt z ostatniego czwartku, na którym unijni przywódcy zgodzili się na pakiet finansowy dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro do 2027 roku. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Rada Europejska Parlament Europejski Charles Michel pomoc UE Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 Beata Płomecka

NASZ WYWIAD Pakiet 50 mld euro dla Ukrainy. Dr Kędzierski: zapewni jej przetrwanie, ale nie zmieni sytuacji na froncie

- Pakiet Unii Europejskiej dla Ukrainy zostanie przeznaczony na uregulowanie bieżących płatności. Nie zmieni sytuacji na froncie. W tym kontekście kluczowy jest amerykański pakiet pomocy militarnej, obejmujący zakup uzbrojenia, a przede wszystkim amunicji - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Marcin Kędzierski, politolog i ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, współzałożyciel Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 Bruksela pomoc UE GOSPODARKA finanse Rosja

"Wspieranie Ukrainy jest polską racją stanu". Ważna działalność Fundacji Solidarności Międzynarodowej

- Nigdy nie mieliśmy wątpliwości co do tego, że Ukraina jest zwornikiem przestrzeni Europy Środkowo-Wschodniej i na jej terytorium może rozstrzygnąć się przyszłość regionu. Dzisiaj widzimy, że to będzie rozstrzygnięcie dotyczące przyszłości Europy, a może i świata. Jeśli Rosji udałoby się przełamać front ukraiński i dojść do granicy Zachodu, to pamiętajmy, że na jesieni 2021 roku, a więc w ostatnich miesiącach roku pokoju, Putin przedstawił program polityczny wobec Zachodu, w którym oczekiwał wycofania wojsk NATO z terenu Polski. I tych postulatów nie wycofał. Powalenie Ukrainy będzie oznaczało realne wyzwanie dla krajów NATO - mówi Rafał Dzięciołowski, prezes zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina pomoc Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja pomoc UE wojna na Ukrainie

Europejczycy chcą pomagać Ukrainie. Badania: UE powinna wspierać ją na drodze do integracji ze wspólnotą

Europejczycy chcą pomagać Ukrainie. UE powinna wspierać ją na drodze do integracji ze wspólnotą  71 proc. Europejczyków popiera nałożenie sankcji gospodarczych na Rosję za jej agresję na Ukrainę; 57 proc. opowiada się za wspieraniem walczącego kraju poprzez zakupy i dostawy sprzętu wojskowego - tak brzmią wyniki najnowszego badania Eurobarometr, opublikowane w poniedziałek.
Zobacz więcej na temat:  Europa Ukraina pomoc UE pomoc NATO wojna na Ukrainie wojna 2023

Jak sfinansować odbudowę Ukrainy? Prof. Żukrowska: entuzjazm jest ogromny

W jaki sposób finansować odbudowę Ukrainy? Na ten temat dyskutowali w Londynie uczestnicy konferencji organizowanej przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Wspólne szacunki przygotowane przez rząd Ukrainy, Grupę Banku Światowego, Komisję Europejską i Organizację Narodów Zjednoczonych zakładają, że koszt odbudowy i ożywienia gospodarki Ukrainy wzrósł już do 411 miliardów dolarów. - Entuzjazm do odbudowy jest ogromny - zaznacza prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Londyn pomoc UE wojna na Ukrainie Ukraina