Redakcja Polska

Anna Moskwa: na międzynarodowych forach wraca temat energetyki jądrowej. To dobra wiadomość dla Polski

28.09.2023 19:21
Na międzynarodowych forach wraca temat energetyki jądrowej, to dobra wiadomość dla Polski - powiedziała podczas wizyty we Francji minister klimatu i środowiska 
Audio
  • A.Moskwa: na międzynarodowych forach wraca temat energetyki jądrowej, to dobra wiadomość dla Polski [posłuchaj]
W Polsce  zgodnie z planami mają powstać trzy duże elektrownie jądrowe
W Polsce zgodnie z planami mają powstać trzy duże elektrownie jądroweShutterstock/hrui

Polityk wzięła udział w dwóch międzynarodowych konferencjach organizowanych w Paryżu przez OECD - Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz Międzynarodową Agencję Energetyczną. Rozmowy dotyczyły rozwoju energetyki jądrowej i zielonej transformacji.

Minister Anna Moskwa zaprezentowała w Paryżu polskie plany jądrowe oraz osiągnięcia w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, które - jak tłumaczyła - spotkały się z aprobatą innych państw. "Kiedy pokazujemy to, co się dokonało w ostatnich ośmiu latach - trzy i pół razy więcej mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii - to wizerunek polskiej energetyki przybiera zupełnie inny kształt" - stwierdziła Anna Moskwa. Tłumaczyła, że Polska jest na innym etapie zielonej transformacji niż inne państwa, z powodu uzależnienia od węgla. "Na pewno jesteśmy jednym z najbardziej ambitnych państw, jeżeli chodzi o plany" - zaznaczyła Anna Moskwa. 

W Paryżu minister klimatu i środowiska spotkała się między innymi ze swoimi odpowiednikami ze Stanów Zjednoczonych, Rumunii i Bułgarii. Rozmawiała też z dyrektorem wykonawczym Międzynarodowej Agencji Energetycznej Fatih Birolem. "Słyszeliśmy bardzo krytyczny głos przewodniczącego Międzynarodowej Agencji Energii w stosunku do tych europejskich państw, które zrezygnowały z energetyki jądrowej. Nazwał je "nierozsądnymi". Możemy się domyślać, że chodziło przede wszystkim o Niemcy" - stwierdziła Anna Moskwa.

Minister tłumaczyła, że takie państwa jak Francja i Polska opowiadają się za zwiększeniem możliwości finansowania energetyki jądrowej na szczeblu europejskim i za przyspieszeniem rozwoju tej technologii.

Anna Moskwa wskazała również, że Francja i oferta francuskiego koncernu EDF wciąż liczy się w wyścigu o budowę kolejnych elektrowni jądrowych w Polsce. "Nic nie zostało jeszcze zdecydowane" - zadeklarowała minister.

IAR/ks

Klamka zapadła: w Polsce powstanie elektrownia atomowa. Premier podpisał umowę z Amerykanami

27.09.2023 16:53
Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że elektrownia atomowa w Polsce uniezależni naszą energetykę. Na Zamku Królewskim w Warszawie polskie i amerykańskie podmioty podpisały umowę projektową na budowę pierwszej takiej siłowni w naszym kraju na Pomorzu.