Polskie Radio
Section05
Anna Moskwa

ENERGETYKA Polska chce przyspieszyć derusyfikację energetyki UE. Anna Moskwa: chcemy wypracować wspólną strategię

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa mówi, że Polska chce, by kraje UE wypracowały wspólne stanowisko w sprawie tak zwanego rosyjskiego EU ETS. Zasada jest prosta, jeśli kupujemy gaz z Rosji, to musimy ponosić za to opłaty. Taki sam mechanizm jest w przypadku opłat za emisję CO2. Emitujemy, to musimy za to płacić. Chcemy naszą propozycję oprzeć na mechanizmie znanym już w UE - wskazuje minister w rozmowie z "Rzeczpospolitą".
Zobacz więcej na temat:  energetyka Anna Moskwa Rosja Unia Europejska gaz GOSPODARKA POLSKA

"UE nie może ugiąć się pod żądaniami Rosji". Jednoznaczne stanowisko Polski

W Brukseli po 15:00 rozpoczęła się nadzwyczajna narada unijnych ministrów do spraw energii na temat wstrzymania dostaw gazu przez Rosję do Polski i Bułgarii. Władze w Warszawie i Sofii nie zgodziły się na nowe żądania Kremla i odmówiły założenia kont w Gazprombanku, by płacić za gaz w rublach. Gazprom odciął więc dostawy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Beata Płomecka Ministerstwo Klimatu i Środowiska Anna Moskwa Gazprom Rosja energetyka

Niezależność energetyczna UE. Anna Moskwa: jest plan "B"

Anna Moskwa udała się do Brukseli na posiedzenie nadzwyczajnej Rady Ministrów Energii UE, gdzie zaproponuje wprowadzenie specjalnej opłaty od rosyjskich surowców. Minister klimatu i środowiska mówiła, że że państwa Unii są skłonne zgodzić się na stopniowe odchodzenie od rosyjskiej ropy do końca roku. - To scenariusz może nie maksymalny, ale jest to plan b, który byłby elementem solidarności i faktycznym działaniem państw na rzecz pełnego uniezależnienia się,
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Anna Moskwa Ukraina Rosja ropa naftowa energetyka GOSPODARKA

Rosja "zakręca kurek". Anna Moskwa: polskie zapasy gazu są bardzo duże

- Polskie zapasy gazu to ok. 80 proc., czyli bardzo dużo. To nie oznacza jednak, że będziemy od razu po nie sięgać. Na razie nie ma takiej potrzeby. Mamy dostawy LNG, dostawy przez interkonektor czeski, a za chwilę litewski - powiedziała na antenie Programu 1 Polskiego Radia Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. - Gazu nie zabraknie, dostawy są na bezpiecznym poziomie - zapewniła.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia Rosja Anna Moskwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska bezpieczeństwo energetyczne gaz Gazprom