X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Kołomyja: wystawa fotografii ukazująca losy uciekinierów ze wschodu Ukrainy

23.07.2019 10:33
Wystawę fotograficzną "Nadzieja. Rodzina. Wspólnota", przybliżającą losy uciekinierów ze wschodu Ukrainy, m.in. z ogarniętego wojną Donbasu, otwarto w Narodowym Muzeum Sztuki Ludowej Huculszczyzny i Pokucia w Kołomyi - poinformowało biuro prasowe Caritas Polska.
Materiały prasowe
Materiały prasowe Fot.: Caritas Polska

Jak zaznaczyli autorzy w komunikacie przesłanym PAP zdjęcia Ukraińców - uciekinierów z Donbasu, czy też Tatarów, którzy opuścili Krym, zaprezentowano w sali wystawowej Narodowego Muzeum Sztuki Ludowej Huculszczyzny i Pokucia im. Jozafata Kobryńskiego.

Fotografie przygotowane przez pracowników i wolontariuszy Caritas Kołomyja w latach 2018-2019 przedstawiają historie beneficjentów projektu "Utworzenie centrum wsparcia rodziny jako modelu integracji osób przesiedlonych i społeczności przyjmujących na Ukrainie", realizowanego przez Caritas Polska w partnerstwie z Caritas Ukraina, współfinansowanego w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

Cytowana w komunikacie Małgorzata Michalczyk, na co dzień zajmująca się wspieraniem potrzebujących na Ukrainie podkreśliła, że każdego dnia do Centrum Wsparcia Rodziny zgłaszają się dziesiątki rodzin z najbardziej przyziemnymi problemami.

"Jedne rodziny mają problem z rejestracją swojego pobytu w nowych miejscach zamieszkania, inne z posłaniem dzieci do szkół i przedszkoli, kolejni nie mogą znaleźć mieszkania dla siebie. Ważnym punktem naszej pomocy jest wsparcie psychologiczne. Dzieci mają traumy spowodowane horrorem wojny, przeżywały bardzo trudne chwile w miejscach, gdzie dorastały. Caritas Polska przeszkoliła grupę osób, które profesjonalnie udzielają im wsparcia. Psychologowie zdobyli bezcenne doświadczenia jak rozmawiać z poszkodowanymi i jak dalej mogą pomagać" - wyjaśniła.

Bohaterowie wystawy: przybysze i ci, którzy dzielili z nimi tym co mają

Zastępca dyrektora Caritas Polska Jarosław Bittel podkreślił na otwarciu wystawy rolę jej bohaterów: tych, którzy stracili dorobek całego życia, stali się przybyszami, szukali nowego domu i tych, którzy się dzielili z nimi tym co mają, pomagali im w rozpoczęciu nowego życia, wprowadzali ich do swojej wspólnoty.

Jak czytamy w komunikacie, w otwarciu wystawy wzięli udział też jej bohaterowie. Swoimi trudnymi przeżyciami podzieliła się m.in. Olga, która już na początku konfliktu w 2014 roku musiała opuścić dom w Gorłówce w obwodzie donieckim. Ukrywając się w piwnicy przez trzy doby czekała z rodziną na zakończenie ostrzału. Następnie uciekli w tym, co mieli na sobie. Pani Olga trafiła z córką i ojcem do Kołomyi, gdzie lokalna Caritas zaopiekowała się nimi, przekazując odzież, dając pieniądze na czynsz i artykuły spożywcze.

"Przyjęli nas z wielką życzliwością jak przyjechaliśmy. Wynajmujemy mieszkanie i to jest dla nas, uchodźców, najbardziej dotkliwy problem. Nie ma oczywiście możliwości, byśmy mogli je kupić, chociaż nadal mamy mieszkanie w Gorłówce. Wrócić tam jednak nie możemy, bo teren jest okupowany. Przyjechała z nami do Kołomyi moja mama, która już zmarła, a tata nie chce wracać, bo chce być blisko pochowanej żony. Córka ma koleżanki w nowej szkole i powoli wracamy do normalności. Tak wygląda nasze życie i jesteśmy wdzięczni - żyjemy i nie zapomniano o nas" - podkreśliła cytowana w komunikacie Olga.

Koordynator projektu po stronie Ukrainy Maksym Bondarenko poinformował, że w trakcie realizacji projektu powstało 7 centrów w różnych regionach Ukrainy, które objęły długoterminowym wsparciem ponad 3,6 tys. rodzin, czyli 10,5 tys. osób. Około 28 tys. beneficjentów zostało zaangażowanych w różne wydarzenia i spotkania integracyjne.

W pomoc dla mieszkańców Ukrainy można się włączyć poprzez wpłaty na konto Caritas Polska: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem UKRAINA i SMS charytatywny o treści UKRAINA na numer 72052 (koszt: 2,46 zł z VAT).

PAP/dad