Redakcja Polska

W Moskwie zaprezentowano księgę pamięci o ofiarach katyńskiej zbrodni

17.09.2019 16:41
W Moskwie zaprezentowano księgę pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej. Trzytomowe dzieło nosi tytuł "Zabici w Kalininie, pochowani w Miednoje" i zawiera biogramy ponad 6300 polskich jeńców wojennych, zgładzonych wiosną 1940 roku przez oprawców z NKWD.
Audio
  • W Moskwie zaprezentowano księgę pamięci o ofiarach katyńskiej zbrodni. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Wizualizacja okładki książki
Wizualizacja okładki książkiFot.: Twitter/Kresy24.pl/@semperkresy

Księgę przygotowali historycy moskiewskiego "Memoriału", współpracujący między innymi z polskim ośrodkiem "Karta" i warszawskim Muzeum Katyńskim. Obecny na prezentacji dyrektor Muzeum Katyńskiego Sławomir Frątczak podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem poznawczą i edukacyjną rolę tej publikacji. - Badanie zbrodni katyńskiej ma niezwykle ważne przesłanie - trzeba robić wszystko, aby Katyń się już nigdy nie powtórzył - stwierdził Sławomir Frątczak.

W księdze pamiątkowej "Zabici w Kalininie, pochowani w Miednoje", oprócz biografii ofiar zamieszczono również sprawozdania dotyczące ekshumacji oraz zeznania Dmitrija Tokariewa, który nadzorował działania osób bezpośrednio odpowiedzialnych za rozstrzeliwanie polskich jeńców. Redaktorzy księgi podkreślają, że część zawartych w niej dokumentów po raz pierwszy opublikowano w języku rosyjskim.

IAR/dad