Polskie Radio
Section05
Miednoje

Rosja: polscy dyplomaci i naukowcy uczcili ofiary zbrodni katyńskiej

Dyplomaci z ambasady RP w Moskwie, polscy naukowcy pracujący w Rosji i przedstawiciele rosyjskiego Stowarzyszenia Memoriał uczcili w czwartek w Twerze i Miednoje pamięć ofiar zbrodni katyńskiej spoczywających na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje. Uroczystości odbyły się w 21. rocznicę otwarcia tej nekropolii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Zbrodnia Katyńska Katyń Miednoje II wojna światowa historia Polski

Rosyjski opozycjonista alarmuje: władze chcą obniżyć status Kompleksu Memorialnego "Miednoje"

Władze Rosji będą dążyć do obniżenia statusu Kompleksu Memorialnego w Miednoje - powiedział Polskiemu Radiu działacz ruchu obywatelskiego "Otwarta Rosja", Artiom Ważenkow. W Miednoje znajduje się Polski Cmentarz Wojenny, na którym pochowano prawie 6 300 polskich oficerów, zamordowanych wiosną 1940 r. przez NKWD. Wkrótce po otwarciu został on przekazany dyrekcji rosyjskiego Państwowego Kompleksu Memorialnego "Miednoje", który na co dzień sprawuje nad nim opiekę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Miednoje

Obchody w Bykowni. Ambasador: Rosja wciąż podważa zbrodnię

Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni pod Kijowem uczczono pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. Spoczywają tam szczątki Polaków z tak zwanej ukraińskiej listy katyńskiej. W uroczystości uczestniczyli polscy dyplomaci, mniejszość polska i dyplomaci innych krajów, m.in. Litwy, Węgier, Słowacji. Dziś w Polsce i poza jej granicami obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polacy w Rosji Rosja Katyń Miednoje Europa bykownia Ukraina Zbrodnia Katyńska

Polacy w Rosji pamiętają o zamordowanych w Katyniu

Dziś obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. O rodakach zamordowanych przez stalinowskich oprawców pamiętają Polacy mieszkający w Rosji. Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu już wcześniej została odprawiona msza święta, a na mogiłach w katyńskim lesie, Miednoje i innych miejscach pochówku ofiar stalinowskiej zbrodni leżą kwiaty i płoną znicze.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polacy w Rosji Rosja Katyń Miednoje Europa

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

W piątek obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zbrodnia katyńska została dokonana 78 lat temu przez NKWD na blisko 22 tysiącach polskich oficerów i jeńców wojennych z obozów i więzień zachodniej Białorusi i Ukrainy. Zostali oni wzięci do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku. O zbrodni katyńskiej mówił w audycji Wszystko Jest Historią prof. Wojciech Materski, autor wielu publikacji historycznych.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Zbrodnia Katyńska historia Polski Związek Radziecki II wojna światowa Miednoje