Redakcja Polska

"Polacy walczyli jak lwy". Uczczono bohaterów bitwy pod Arnhem

21.09.2019 21:35
W 75. rocznicę bitwy pod Arnhem na Placu Polskim w holenderskim Driel oddano hołd generałowi Sosabowskiemu i jego żołnierzom. 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa pod dowództwem generała walczyła w operacji "Market Garden", największej powietrznodesantowej operacji podczas II wojny światowej. Zakończyła się ona klęską, bo była źle przygotowana, ale Brytyjczycy odpowiedzialnością obarczyli generała.
Audio
  • O przywrócenie honoru gen. Sosabowskiego upomnieli się Holendrzy - Beata Płomecka (IAR)
Powitanie polskich weteranów w 75. rocznicę bitwy pod Arnhem na Placu Polskim w holenderskim mieście Driel
Powitanie polskich weteranów w 75. rocznicę bitwy pod Arnhem na Placu Polskim w holenderskim mieście Drieltwitter.com/@Historia_PR

Symboliczny był udział w uroczystościach księcia Karola. Rozpoczęły się one od zrzutu polskich spadochroniarzy, którzy tak jak 75 lat, żołnierze generała Sosabowskiego lądowali w Driel. Przy każdej okazji mówiono o bohaterstwie polskich żołnierzy.

Zebraliśmy się, aby uczcić odwagę 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. 75 lat temu jej żołnierze byli gotowi, by skoczyć nad Driel. Dostali zadanie, by wziąć udział w operacji. Niektórzy nazywali ją ambitną i imponującą, a inni - tak jak Generał Sosabowski - groteskową i niebezpieczną. Niezależnie od tego, co o niej myśleli, Polacy walczyli jak lwy. Drodzy Weterani. Walczyliście o to, co jest nam drogie. Dziękuję - powiedziała minister obrony Holandii Ank Bijleveld-Schouten.

Henryk Kubiński, ponad dziewięćdziesięcioletni spadochroniarz z brygady generała Sosabowskiego mówił o pamięci, która jest ciągle żywa w Holandii. - Ciągle żywa, nigdy nie ginie. Bardzo dobrze się tu czuję, bardzo pięknie jest tu wszystko zorganizowane - powiedział polski weteran. W uroczystościach wziął udział książę Karol, który złożył wieniec przed pomnikiem generała Sosabowskiego i pochylił głowę.

Generał Sosabowski, którego Brytyjczycy obarczyli odpowiedzialnością za niepowodzenie operacji, ma swój pomnik na Polskim Placu w Driel. W 2006 roku został zrehabilitowany przez Holendrów.

IAR/dad