X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Polacy walczyli jak lwy". Uczczono bohaterów bitwy pod Arnhem

21.09.2019 21:35
W 75. rocznicę bitwy pod Arnhem na Placu Polskim w holenderskim Driel oddano hołd generałowi Sosabowskiemu i jego żołnierzom. 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa pod dowództwem generała walczyła w operacji "Market Garden", największej powietrznodesantowej operacji podczas II wojny światowej. Zakończyła się ona klęską, bo była źle przygotowana, ale Brytyjczycy odpowiedzialnością obarczyli generała.
Audio
  • O przywrócenie honoru gen. Sosabowskiego upomnieli się Holendrzy - Beata Płomecka (IAR)
Powitanie polskich weteranów w 75. rocznicę bitwy pod Arnhem na Placu Polskim w holenderskim mieście Driel
Powitanie polskich weteranów w 75. rocznicę bitwy pod Arnhem na Placu Polskim w holenderskim mieście Drieltwitter.com/@Historia_PR

Symboliczny był udział w uroczystościach księcia Karola. Rozpoczęły się one od zrzutu polskich spadochroniarzy, którzy tak jak 75 lat, żołnierze generała Sosabowskiego lądowali w Driel. Przy każdej okazji mówiono o bohaterstwie polskich żołnierzy.

Zebraliśmy się, aby uczcić odwagę 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. 75 lat temu jej żołnierze byli gotowi, by skoczyć nad Driel. Dostali zadanie, by wziąć udział w operacji. Niektórzy nazywali ją ambitną i imponującą, a inni - tak jak Generał Sosabowski - groteskową i niebezpieczną. Niezależnie od tego, co o niej myśleli, Polacy walczyli jak lwy. Drodzy Weterani. Walczyliście o to, co jest nam drogie. Dziękuję - powiedziała minister obrony Holandii Ank Bijleveld-Schouten.

Henryk Kubiński, ponad dziewięćdziesięcioletni spadochroniarz z brygady generała Sosabowskiego mówił o pamięci, która jest ciągle żywa w Holandii. - Ciągle żywa, nigdy nie ginie. Bardzo dobrze się tu czuję, bardzo pięknie jest tu wszystko zorganizowane - powiedział polski weteran. W uroczystościach wziął udział książę Karol, który złożył wieniec przed pomnikiem generała Sosabowskiego i pochylił głowę.

Generał Sosabowski, którego Brytyjczycy obarczyli odpowiedzialnością za niepowodzenie operacji, ma swój pomnik na Polskim Placu w Driel. W 2006 roku został zrehabilitowany przez Holendrów.

IAR/dad