Polskie Radio
Section05
1944

"Generał Bór-Komorowski widział cierpienie setek tysięcy ludzi". Historyk o Powstaniu Warszawskim

- Już 1 października 1944 r. gen. Tadeusz Bór-Komorowski był przekonany, że "nie można przedłużać agonii miasta". Widział zagładę Warszawy, widział cierpienie setek tysięcy ludzi - mówił w Polskim Radiu 24 dr Szymon Niedziela (historyk, Muzeum Powstania Warszawskiego).
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie 1944 II wojna światowa historia Polski III Rzesza pamięć społeczeństwo Polskie Radio 24 POLSKA

77. rocznica Powstania Warszawskiego. Biało-czerwona flaga z kotwicą zawisła w Nowym Jorku

Biało-czerwona flaga z kotwicą Polski Walczącej zawisła w niedzielę, w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w nowojorskiej siedzibie organizacji polonijnej Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa (PSFCU) i pozostanie tam przez 63 dni. Na maszt wciągnął ją 99-letni uczestnik zrywu, porucznik Bolesław Biega.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna USA Stany Zjednoczone HISTORIA historia Polski POLSKA Nowy Jork Powstanie Warszawskie 1944 Polonia w USA pamięć

"Winni jesteśmy pamięć, hołd i zrozumienie. Modlitwę". Piotr Gliński o Powstaniu Warszawskim

"Dzięki Powstaniu istniejemy, a kolejne pokolenia mają szansę na rozwój i dobre życie. Ale Powstanie przypomina nam też, że nikt nie zwalnia nas z odpowiedzialności za Polskę" - napisał w niedzielę na Twitterze wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Warszawskie okupacja niemiecka II wojna światowa historia Polski 1944 Piotr Gliński

"Bez wolności życie człowieka jest niezmiernie trudne". Apel Jerzego "Jur" Mindziukiewicza do młodych

- Po latach okupacji marzyliśmy o niepodległości. Bez wolności i suwerenności życie człowieka jest niezmiernie trudne - powiedział powstaniec warszawski Jerzy Józef Mindziukiewicz pseudonim "Jur" podczas uroczystości na Placu Krasińskich w Warszawie w przeddzień 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa 1944 Powstanie Warszawskie społeczeństwo

77. rocznica Powstania Warszawskiego. Znamy program obchodów

Tegoroczny program obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego został rozplanowany na ponad dwa tygodnie. Wśród wydarzeń znalazły się m.in. wernisaż wystawy "Hello Helka. Nowelka na papier i wojnę", zlot harcerski, a także spotkanie powstańców z udziałem prezydentów Polski i Warszawy. Jak co roku, na Mokotowie zapłonie także Znicz Pamięci, który będzie płonął 63 dni - tyle, ile trwało powstanie. 
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Powstanie Warszawskie regiony mazowieckie POLSKA historia Polski 1944