X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Odtworzono losy tysięcy ofiar zbrodni katyńskiej

23.10.2019 15:18
Losy tysięcy ofiar zbrodni katyńskiej odtworzone przez polskich i rosyjskich historyków. Wydana przez Stowarzyszenie "Memoriał" w Moskwie trzytomowa publikacja "Zabici w Kalininie, pochowani w Miednoje" zawiera biogramy polskich jeńców wojennych z obozu NKWD w Ostaszkowie.
Audio
  • Losy tysięcy ofiar zbrodni katyńskiej odtworzone przez polskich i rosyjskich historyków. Materiał Karola Darmorosa (IAR)
Katyń, Rosja, 1943. Obdukcja zwłok polskich oficerów zamordowanych w Katyniu w 1940 roku
Katyń, Rosja, 1943. Obdukcja zwłok polskich oficerów zamordowanych w Katyniu w 1940 rokuPAP/CAF/reprodukcja

Wiosną 1940 roku Sowieci rozstrzelali ponad 6 tysięcy osób z tego obozu - m. in. polskich policjantów, żandarmów wojskowych, funkcjonariuszy KOP i Straży Więziennej.

Jak mówił szef sekcji polskiej Stowarzyszenia "Memoriał” Aleksander Gurianow, główny redaktor naukowy publikacji, dzięki kilkuletniej pracy około 50 osób, udało się podać dokładną liczbę pomordowanych. - Ta księga zawiera 6287 biogramów rozstrzelanych jeńców z obozu ostaszkowskiego. Plus jeszcze biogramy ośmiu osób, co do których mamy podstawy przypuszczać, że też zostały rozstrzelane w ramach tej samej operacji NKWD, chociaż nie figurują w podstawowym źródle, które nam twardo określa skład osobowy tej grupy ofiar - poinformował.

Aleksander Gurianow zaznaczył, że głównym bodźcem do powstania księgi jest stanowisko rosyjskiej prokuratury. Jak przypomniał, choć uznaje ona sowieckie sprawstwo zbrodni katyńskiej, to odmawia uznania faktu śmierci każdego jeńca zgłoszonego imiennie. Zdaniem Aleksandra Gurianowa, chodzi też o wpływ na zwykłych Rosjan. - Musimy się przeciwstawić tej anonimowości ofiar (...) to byli ludzie realni, z imionami, nazwiskami, życiorysami, z danymi biograficznymi. To byli żywi ludzie, którzy zostali zgładzeni, a nie jakieś bezimienne ofiary - argumentował rosyjski badacz.

Ważna publikacja dla wszystkich Polaków

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej profesor Krzysztof Szwagrzyk powiedział, że "Zabici w Kalininie, pochowani w Miednoje" to bardzo ważna publikacja dla wszystkich Polaków. - Bo oto Rosjanie wspólnym wysiłkiem doprowadzili do wydania trzech tomów biogramów polskich oficerów, ofiar. Przygotowali tę pracę, jak wiemy także, poprzez prywatną zbiórkę środków finansowych i doprowadzili do wydania trzech tomów tego monumentalnego dzieła - podkreślał prof. Szwagrzyk.

Wiceprezes IPN zapowiedział również, że rosyjskojęzyczna publikacja zostanie przetłumaczona na polski i będzie rozpowszechniana w naszym kraju. Biogramy zabitych w Kalininie powstały przy wsparciu polskich badaczy między innymi z IPN, Muzeum Katyńskiego i Polskiego Czerwonego Krzyża.

IAR/dad