X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Warszawa pamięta o Sybirakach. 80. rocznica pierwszej deportacji Polaków w głąb ZSRS

10.02.2020 17:00
Przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie upamiętniono 80. rocznicę pierwszej, masowej deportacji obywateli polskich w głąb Związku Sowieckiego. Wywózka objęła wówczas 140 tysięcy osób, przede wszystkim przedstawicieli elit państwa polskiego.
Audio
  • W 80. rocznicę pierwszej, masowej deportacji do ZSRS zaapelowano o prawdę historyczną. Materiał Karola Darmorosa (IAR)
Uroczystości przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie
Uroczystości przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w WarszawieFot.: PAP/Piotr Nowak

Podczas dzisiejszych obchodów Sybiracy zaapelowali o utrwalanie prawdy historycznej o okresie II wojny światowej. - Jesteśmy szczęśliwi, że doczekaliśmy czasów wolności i niepodległości, że jesteśmy w Unii Europejskiej - mówił prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków Kordian Borejko. Jak zaznaczył, obecnie wiedza o deportacjach, zbrodni katyńskiej i o pakcie Ribbentrop-Mołotow jest powszechnie dostępna w internecie i w publikacjach. - My jako jeszcze żyjący świadkowie tej historii możemy ją przekazywać potomnym. [Chcemy] wyrazić swój największy protest przeciwko fałszowaniu historii i próbie zrzucenia odpowiedzialności za gehennę II wojny światowej na Polskę - oświadczył prezes Związku Sybiraków.

Przypomniał, że dzięki zaangażowaniu tej organizacji powstały miejsca pamięci dotyczące ofiar sowieckich represji, ponadto tworzone jest również Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.

Nie tylko głód i cierpienie...

W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. "Deportacje to nie tylko głód i cierpienie, to także ogromna tęsknota i przerwane rodzinne więzi, których nie można było odbudować. To również systematyczne, dopracowywane wyniszczenie polskich elit, mogących zagrażać komunistycznej władzy. Tragedia polskiego narodu i każdej rodziny z osobna nie może być zapomniana. Nie może w naszych sercach zabraknąć serca na empatię i wspomnienie o nich, by nie powtórzył się czas wojennej nienawiści" - napisała w liście marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

 "Masowe deportacje okaleczyły nasz naród"

Słowa do uczestników uroczystości skierował także premier Mateusz Morawiecki. W liście szef rządu podkreślił, że przymusowe deportacje w głąb ZSRS to wciąż niezabliźniona rana i jedna z najtragiczniejszych kart naszych dziejów. "Masowe deportacje okaleczyły nasz naród. Ponieśliśmy wtedy wielką, fizyczną i duchową stratę, która do dziś głęboko tkwi w naszej świadomości. Jesteśmy tymi, którzy chcą pamiętać o tamtych tragicznych wydarzeniach, chcą być strażnikami tamtej historii i rzecznikami setek tysięcy, w większości bezimiennych, ofiar. Mamy obowiązek przekazywania prawdy historycznej o zbrodniach sowieckiego totalitaryzmu. Prawdy, której wciąż musimy strzec i - gdy trzeba - o nią walczyć" - napisał premier Mateusz Morawiecki.

Podczas uroczystości przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie odczytano Apel Poległych. Pamięć ofiar przymusowych wywózek uczczono też złożeniem wieńców i kwiatów przed pomnikiem. Odbyła się także uroczystość wręczenia medali "Pro Bono Poloniae" przyznawanych przez Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Według ustaleń historyków Instytutu Pamięci Narodowej, w sumie sowieci w czterech masowych deportacjach wywieźli w głąb Związku Sowieckiego około 320-330 tysięcy Polaków. Prawdopodobnie co trzeci deportowany nie przeżył zesłania. Wyższe szacunki przedstawia Związek Sybiraków, według którego zsyłka objęła 1,3 miliona polskich obywateli. Nie przeżył co trzeci.

IAR/dad